14. Altın Kemer Yağlı Güreşleri heyecanı başlıyor

14.

14. Altın Kemer Yağlı Güreşleri heyecanı başlıyor
Yayınlama: 02.06.2022

14. Altın Kemer Yağlı Güreşleri heyecanı başlıyor. Cuma namazı sonrası düzenlenecek kortejde başpehlivanlar Cumhuriyet Bulvarında yürüyecek

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından on dördüncüsü düzenlenecek Altın Kemer Yağlı Güreşleri, bu yıl İzmit Atletizm Pistinde yapılacak. 3 gün sürecek organizasyonda binin üzerinde güreşçinin kol bağlaması bekleniyor. Bu yıl 115 bin TL değerinde altın kemerin hazırlandığı yağlı güreşler, 03 Haziran Cuma günü başlayacak.

 

CUMHURİYET BULVARINDA KORTEJ

3-4-5 Haziran tarihlerinde Kocaelili şampiyon güreşçimiz Ömer Arslantaş onuruna yapılması planlanan 14. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri öncesinde bir tanıtım programı düzenlenecek. 3 Haziran 2022 tarihinde Cuma namazından sonra İzmit Kent Meydanı’nda 14. Altın Kemer Yağlı Güreşlerinin tanıtımı ve daveti yapılacak. Fevziye Camii’nde kılınacak cuma namazı sonrası kortej oluşturulacak. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve başpehlivanlar Cumhuriyet Bulvarındaki kortejin önünde yer alacak. Davul, zurna ve cazgırlarla birlikte İzmit Kent Meydanına yürüyecek korteje yaklaşık 500 pehlivanın katılımı bekleniyor. İzmit Kent Meydanında ise Başkan Büyükakın tarafından Kocaeli halkı, 14. Altın Kemer Yağlı Güreşlerine davet edilecek.

 

ÖMER ARSLANTAŞ ADINA DÜZENLENİYOR

Altın Kemer Yağlı Güreşleri, bu yıl şampiyon güreşçilerimizden Ömer Arslantaş adına organize ediliyor. 4 Temmuz 1971 İzmit doğumlu Ömer Arslantaş güreşe 1983’te Seka Kağıtspor’da başladı. Arslantaş’ın 1993’te Büyükler Türkiye Şampiyonluğu, aynı yıl Fransa’da Büyükler Akdeniz Oyunlarında 100 kg’da birinciliği, İran’da yapılan ordular arası dünya şampiyonluğu bulunuyor. 22 yıl boyunca Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde ve er meydanlarında başpehlivan olarak güreşen Ömer Arslantaş, evli ve iki çocuk sahibidir.

 

115 BİN TL’LİK ALTIN KEMER

İzmit Atletizm Pistinde 3-4-5 Haziran tarihlerinde yapılacak 14. Altın Kemer Yağlı Güreşlerinde 1.000’in üzerinde güreşçinin kispet giymesi bekleniyor. Bu yıl başpehlivanlığı kazanacak güreşçi için maddi değeri 115 bin TL olan altın kemer hazırlandı.

 

BAŞKAN PLAKET TAKDİM EDECEK

14. Altın Kemer Yağlı Güreşlerinde 3 Haziran Cuma günü kortej yürüyüşünün ardından saat 14.30’da atletizm pistindeki güreş alanında minikten küçükorta büyük boya dahil güreşler başlayacak. Organizasyonun ikinci günü olan 4 Haziran Cumartesi saat 09.00’da pehlivanlar yine er meydanına çıkacak. Aynı gün Başkan Büyükakın, bu yılki güreşlerin onuruna düzenlendiği Ömer Arslantaş ile Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu’na plaket takdim edecek. Ardından başpehlivanlık karşılaşmaları için kura çekimine geçilecek.

 

BAŞPEHLİVANLIK MÜCADELESİ

14. Altın Kemer Yağlı Güreşleri, 5 Haziran Pazar günü yapılacak başpehlivanlık mücadelesiyle sona erecek. Son gün elemelerin ardından saat 17.00’de yarı final ve başpehlivanlık mücadelesine geçilmesi planlanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı