23. Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin İkinci Haftası Birbirinden Renkli Oyunlara Sahne Olacak

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen 23.

23. Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin İkinci Haftası Birbirinden Renkli Oyunlara Sahne Olacak
Yayınlama: 04.04.2022

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen 23. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, ikinci haftasında Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi ve Sabancı Oda Tiyatrosu’nda sahnelenecek oyunlarla devam ediyor.
 

23. Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde yeni hafta, Uygur Sanat Tiyatrosu’nun “Unutmak” isimli oyunuyla başlıyor. Devlet Tiyatroları’nın “Seneye Bugün” ve “Gökkuşağının Sonu” oyunları ile Tiyatro Sanat Değirmeni’nin “İyi Kötü Çirkin” ve Agora Tiyatrosu’nun “İdam Mahkumu” oyunları da festivalin ikinci haftasında tiyatro severlerle buluşacak.  

 

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen 23. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, ikinci haftasında Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi ve Sabancı Oda Tiyatrosu’nda sahnelenecek oyunlarla devam ediyor. 

 

Uygur Sanat Tiyatrosu’nun “Unutmak”, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Seneye Bugün”, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Gökkuşağının Sonu”, Tiyatro Sanat Değirmeni’nin “İyi Kötü Çirkin” oyunları Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde; Agora Tiyatrosu’nun İdam Mahkumu” oyunu da Sabancı Oda Tiyatrosu’nda 4 – 10 Nisan tarihleri arasında sahne alacak.

 

Deniz Uğur ve Erdinç Gülener’in aynı sahneyi paylaştığı Uygur Sanat Tiyatrosu’nun Unutmak” oyunu, Tom ve Viv’in tanışma anlarından son anlarına kadar beraber geçen hayatlarının hikayesini anlatıyor. Oyun, çiftin normal seyirdeki hayatlarının Alzheimer hastalığının istenmeyen yüzünü göstermesiyle dağılmasını konu ediniyor.

 

Bernard Slade tarafından yazılan İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun romantik komedisi “Seneye Bugün”ün oyuncu kadrosunda aynı zamanda oyunun yönetmeni olan Celal Kadri Kınoğlu’na, Gerçek Alnıaçık, Ebru Demirdöven Şatıroğlu ve Osman Tunca Soysal eşlik ediyor. Oyunda, bir gece tesadüfen tanışan ve oyunun neşeli kahramanları olan George ve Doris’in, aşkı bir ömür yaşamanın sırrını keşfetmeleriyle gelişen olaylar silsilesi anlatılıyor.

 

Şirin Giobbi ve Eren Özkan’ın canlandırdığı Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Gökkuşağının Sonu” oyunu, efsanevi ve unutulmaz sanatçı Judy Garland’ın göz kamaştırıcı şöhretinin getirdiği eğlenceli, mücadele dolu ve travmatik serüvenini gözler önüne seriyor.

 

Oyuncu kadrosunda seyircinin ekranlardan takip ettiği Ersin Korkut, Hakan Bulut, Erdem Baş ve Eray Yasin Işık’ın yer aldığı Tiyatro Sanat Değirmeni’nin “İyi Kötü Çirkin” eserinde, iyilik ve kötülük kavramı, trajik bir olay örgüsü içinde hiciv ve esprili bir dille anlatılıyor. 

 

Oyuncuları arasında oyunun yönetmeni Ozan Demircioğlu’nun da yer aldığı Agora Tiyatrosu’nun “İdam Mahkumu” eserinde; Hüseyin Oçan, Yusuf Kenan Adıgüzel, Murat Yiğit Uçucu, İbrahim Ünver sahne alıyor. Agora Tiyatrosu’nun uyarlamasıyla seyirci karşısına çıkan oyun, idam cezasına çarptırılan bir mahkûmun bu cezayı beş hafta öncesinden öğrenmesi ve bu süre içinde nasıl giderek insanlıktan çıktığını anlatıyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı