5. Edremit Kitap Fuarı’nda iki gün geride kaldı

AĞIREL: UMUDU KUŞATACAK GÜÇ YOK 13 Ağustos’ta başlayan 5.

5. Edremit Kitap Fuarı’nda iki gün geride kaldı
Yayınlama: 15.08.2022

AĞIREL: UMUDU KUŞATACAK GÜÇ YOK

13 Ağustos’ta başlayan 5. Edremit Kitap Fuarı’nda ikinci gün geride kaldı. Fuarın ikinci gününde de binlerce kişi kitap fuarlarını ziyaret etti, ilgiyle söyleşileri takip etti ve sevdiği yazarların imzalı kitaplarını satın aldı. Ataol Behramoğlu, Murat Ağırel ve Uğur Arslan’ın imza stantlarında uzun kuyruklar oluştu. Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan söyleşi yapan konuklara tek tek teşekkür etti, konuklara plaketlerini fuar izleyicileri ile birlikte verdi.

 

USTALARIN ÇOCUKLARI

 

5. Edremit Kitap Fuarı’nın ikinci gününde “Ustaların çocukları ve Köy Enstitüleri” başlıklı söyleşide yazar Öner Yağcı, Fakir Baykurt’un kızı Işık Baykurt, Talip Apaydın’ın kızı Su Apaydın Öğe babaları üzerinden dönemi ama asıl olarak Köy Enstitülerini anlattılar.

 

Ustaların çocuklarının söyleşisinden sonra usta şair ve yazar Ataol Behramoğlu söyleşisine geçildi. Behramoğlu “Şiire dair her şey” başlıklı söyleşide şiirlerinden örnekler verdi, şiirin arka planını anlattı, izleyicilerden sorular aldı. İki küçük izleyicinin okuduğu şiir sonrası sahneyi onunla paylaştı.

 

Gazeteciler Murat Ağırel ve Can Coşkun ise “Memlekette Vurgun” başlıklı söyleşide yolsuzluğun geldiği inanılmaz boyutu bir kez daha gözler önüne sererken, Murat Ağırel Melih Gökçek döneminde Ankara’da yapılan parsel parsel yağmalamayı ve Ankapark gerçeğini örneklerle anlattı. Türkiye’nin soyulmaya devam ettiğini belirten Ağırel ihale yolsuzluklarındaki işbirliklerine dikkat çekti. Kamu mallarının yağmalanmasına dikkat çeken Can Coşkun ise  “Af Talebi” kitabında anlattığı Berat Albayrak istifasının bilinmeyenlerine vurgu yaptı.

 

İzleyenlerin pir dikkat dinlediği söyleşi “Umudu kuşatacak güç yok. Umudunuzun bittiği yerde inadınız başlasın” vurgusu ile sona erdi.

 

5. Edremit Kitap Fuarı’nın ikinci günü Uğur Arslan şiirleri ve şarkılarıyla sona erdi.

 

FUAR 21 AĞUSTOS’A KADAR DEVAM EDİYOR

21 Ağustos’a kadar Edremit Altınkum Belediye Tesisleri’nde devam edecek 5. Edremit Kitap Fuarı’nın üçüncü günü de oldukça yoğun bir programa sahne olacak.

 

15 Ağustos Pazartesi Programı şöyle:

 

19:30 Edremit’te Tarım ve Zeytincilik: Mehmet Semerci (Zeytin ve zeytinyağı üreticisi), Ali Yılmaz Diker (Edremit Ziraat Odası Başkanı), Dr. Tuğba Öncül Abacıgil

20:30 Kendi Everest’imize nasıl tırmanırız? Nasuh Mahruki (Dağcı, Yazar)

21:00 Yunus Emre’den Neşet Ertaş’a aşk: Sinan Yağmur (Yazar)

22:00  Edebiyat ve kadın: İnci Aral (Yazar), Elfin Tataroğlu (Yazar)

22:30 Beni asıl hayat aldattı! Cezmi Ersöz (Yazar)

23:00 Aydınlık Kapıları: Şeyh Bedrettin, Nazım Hikmet şiirleri: Erdal Şahin (Müzisyen, yönetmen)

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı