Abdi İbrahim ilk yerinde gümrüklemeli ihracatını Kazakistan’a yaptı

Abdi İbrahim, 110 yıldır hizmet verdiği ilaç sektöründe hayatı iyileştirmek adına bir önemli hamle daha gerçekleştirdi.

Abdi İbrahim ilk yerinde gümrüklemeli ihracatını Kazakistan’a yaptı
Yayınlama: 06.06.2022

Abdi İbrahim, 110 yıldır hizmet verdiği ilaç sektöründe hayatı iyileştirmek adına bir önemli hamle daha gerçekleştirdi. Geçen yıl Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) uygulaması çerçevesinde verilen Yerinde İhracat izin belgesi ile ilk ihracatını Kazakistan’a yaptı.

 

Abdi İbrahim, Esenyurt Üretim Kompleksi’nde yer alan Teknolojistik Merkezi’nden ilk yerinde gümrüklemeli ilaç sevkiyatını Kazakistan’a gerçekleştirdi. Esenyurt Üretim Kompleksi’nde 50 bin 771 kutu ilaç konteynerlere yüklenerek, hiçbir gümrük kontrolüne tabi olmadan doğrudan ihraç edildi. 

 

2016 yılından bu yana Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) uygulaması kapsamında gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bir firma olarak faaliyet gösteren Abdi İbrahim, geçen yıl yetkinliğini ve yetkilerini daha da genişletti. 

 

Ticaret Bakanlığı, 06.12.2021 tarihinde Abdi İbrahim’e firmalara yerinde gümrükleme imkânı sunan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) uygulaması kapsamında Yerinde İhracat İzin Belgesi vererek firmanın ihracat faaliyetleri için birtakım kolaylıklar sağladı. Türkiye’de bu belgeyi alan ilk ilaç firması olan Abdi İbrahim, Yerinde İhracat İzin Belgesi ile ihracat süreçlerini daha hızlı ve daha az maliyetli bir şekilde gerçekleştirebilecek, siparişleri iç gümrük idarelerine uğramadan gecikmeksizin direkt olarak kendi tesislerinden müşteriye teslim edilebilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı