AKM’de Mayıs Ayı Etkinlikleri

YUNUS MANA – ALAZ İLE CEMRE // 4-5 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.

AKM’de Mayıs Ayı Etkinlikleri
Yayınlama: 19.04.2022

YUNUS MANA – ALAZ İLE CEMRE // 4-5 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği iki ayrı bale eseri Yunus Mana ve Alaz ile Cemre, aynı gösteride AKM’de sanatseverlerle buluşuyor. Librettosu Işık Noyan’a ait olan neoklasik bale eseri Yunus Mana, ünlü tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre’nin mana arayışındaki yolculuğunu sahneye taşıyor. Yunus’un varlığın manasının insanın kendi özünde olduğunu keşfetmesini konu edinen oyun, Hacı Bektaş-ı Veli, Taptuk Emre ve Mevlâna gibi önemli figürleri de Yunus’un hikâyesinde taşıdıkları roller üzerinden ele alıyor. Mehmet Dülger’in librettosunu yazdığı modern bale eseri Alaz ile Cemre, trajik bir aşk öyküsünü konu ediniyor. İhtiyar Bey’in tek oğlu Alaz, bilge Şaman’ın baktığı fal üzerine Issık Gölü’nde kader avına çıkıyor. Avladığı alageyik güzeller güzeli Cemre’ye dönüşse de Issık Gölü iki âşığa mezar oluyor. Yunus Mana ve Aziz ile Cemre’nin müzikleri, dünya bale repertuvarında yer alan ilk Türk bale eseri Judith’in bestecisi Çetin Işıközlü tarafından hazırlandı.

TEK BAŞIMA // 5-6 MAYIS // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Oyunları 30 dile çevrilen ve 40’ı aşkın ülkede sahnelenen ünlü yazar Peter Quilter’ın Tek Başına eseri, mayıs ayında yeniden AKM’de! İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği Tek Başıma, yeni yaşında bir değişim ve dönüşüm yaşamak isteyen Susan’ın hikâyesini anlatıyor. Yirmili yaşlarda arkadaşlarıyla çıktığı Avustralya yolculuğuna bu kez tek başına çıkmaya hazırlanan Susan’ın “Yalnızlık Baladı" seyircilere umut ve macera yüklü bir tiyatro deneyimi yaşatacak.

KAHVE KONSERLERİ – İSTANBUL’DA BİR DANS SABAHI // 7 MAYIS // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

AKM klasiği haline gelen Kahve Konserleri, klasik müziği samimi bir atmosferde cumartesi sabahlarının bir parçası yapmaya devam ediyor. Kemanda Gaye Süslüoğlu, viyolonselde Jülide Canca Eke ve piyanoda Sarper Kaynak’tan oluşan “Stanbul Trio”, etnik dans ritim ve melodilerini taşıyan özgün eserlerle, 7 Mayıs Cumartesi sabahı AKM Çok Amaçlı Salon’da olacak. Yusuf Yalçın’ın Stanbul Trio için özel olarak bestelediği Rhapsodie Orientale’nin yanı sıra, Yalçın Tura, A. Piazzolla ve F. Kreisler’ın bestelerinin yorumlanacağı konser, AKM sahnesinde dans rüzgârları estirecek. 

 

SİZ NE DERSİNİZ // 8 MAYIS // ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00

Faik Ertener’in kaleme aldığı ve yönettiği çok neşeli çocuk oyunu Siz Ne Dersiniz, mayıs ayında yeniden AKM Çok Amaçlı Salon’da minik sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Siz Ne Dersiniz, kendinden ve yerinden mutlu olmayan insanın, başka biri olmayı deneme macerasını konu ediniyor. En güçlü olmak için önce Aslan olmayı deneyen, sonra esaret altında yaşayamayacağını fark edip Kartal olan ama bu kez de avlanmaktan ve avlanmamaya çalışmaktan yorulan, sonra Güneş olan ama ışığı kesilince Bulut olmaya karar veren, bu kez de rüzgâra karşı duramayıp en nihayetinde Dağ olmaya karar veren insanın macerasını… Peki insan, Dağ olmaya ne kadar dayanabilecektir? Veya en güçlünün aslında kendi yeteneği, kendi iradesi ve kendi mücadele azmi olduğunu nasıl anlayacaktır? İşte bütün bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı, İstanbul Devlet Tiyatroları oyuncularının sahnelediği Siz Ne Dersiniz’de 7 yaşından büyük AKM seyircilerini bekliyor!

 

ŞEHNAZ’DAN SEGÂH’A // 8 MAYIS // TİYATRO SALONU // 11.30

Şef Mehmet Güntekin yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, bu konserini Türk musikisinin kadim makamları şehnaz ve segâh üzerine inşa ediyor. Son dönemde müzik camiasının önde gelen solistleri arasında yer alan Çiğdem Yarkın, klasikten neoklasiğe uzanan dönemlerden seçilen bir repertuvara getirdiği ustalıklı yorumla dinleyicilerin karşısına çıkacak. 

MEÂLÎ-Yİ SEMÂ NÂYİ OSMAN DEDE’NİN RAST MEVLEVÎ ÂYİN-İ ŞERÎFİ // 8 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri, Yüce Gümüş’ün sanat yönetmenliğini üstlendiği Meâlî-Yi Semâ Nâyi Osman Dede’nin Rast Mevlevî Âyin-i Şerîfi ile AKM Tiyatro Salonu sahnesinde.  

 

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI // 13 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00 

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 13 Mayıs’ta AKM’de vereceği konserde ülkemizin değerli orkestra şeflerinden Ender Sakpınar yönetiminde seçilmiş özel opera aryalarından oluşan güçlü bir repertuvar ile Görkem Ezgi Yıldırım (soprano), Feryal Türkoğlu (soprano) ve Ferda Yetişer’e (mezzosoprano) eşlik edecek. 

 

MANÇALI ADAM (DON KİŞOT) // 18 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, “Mançalı Adam” müzikali ile AKM Tiyatro Salonu sahnesinde. Mitch Leigh’in bestelediği, metni ve şarkı sözleri Dale Wasserman ve Joe Darion tarafından yazılan, Güngör Dilmen tarafından Türkçeleştirilen müzikalin yönetmenliğini Murat Göksu üstleniyor. Dünya prömiyeri 1965 yılında Connecticut’da, Broadway prömiyeri ise yine aynı sene gerçekleşen eserin hikayesi 16. yüzyılın sonlarında geçer. Vergi toplayıcısı, asker ve yazar Miguel de Cervantes ve yardımcısı Sancho, manastıra karşı geldikleri gerekçesiyle İspanyol Engizisyonu tarafından hapse atılırlar.  Buradaki mahkumlar Cervantes’in tüm eşyalarına el koyar. Ancak Cervantes, el yazısı metinlerinin kendisine geri verilmesi konusunda onları ikna eder ve Mançalı Don Kişot hikayesini yeniden canlandırarak dramatik bir savunma gerçekleştirir. Şövalyeliğin öldüğüne inanmak istemeyen ve kendi çılgın dünyasında yaşayan onurlu şövalye Don Kişot’un dokunaklı ve tutku dolu hikayesi başlar.

 

19 MAYIS KONSERİ // 19 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunu bugüne özel olarak hazırlanan “Geleneksel Gençlik Konseri” ile yaşatacak. Genç solistler, İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestrası eşliğinde Don Pasquale, La Traviata, La Bohème, Don Giovanni, Così Fan Tutte, Hoffmann'ın Masalları, Figaro'nun Düğünü, Roméo ve Juliet  operalarından aryalar seslendirecek.

 

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KONSERİ // 20 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel AKM’de bir konser vermeye hazırlanıyor. Usta şef Naci Özgüç’ün yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, viyolonselde Yunus Altınkanat ve kemanda İdil Yunkuş’a eşlik edecek. Konserde U.C. Erkin’in “Keman Konçertosu” eserinin yanı sıra E. Elgar’ın “Viyolonsel Konçertosu” da AKM seyircileri için icra edilecek. 

Program
 
U. C. Erkin, Keman Konçertosu
 E. Elgar, Viyolonsel Konçertosu

 

KOPUZDAN GÜNÜMÜZE// 21 MAYIS // TİYARO SALONU // 20.00

Fas’tan Çin’e, Sibirya’dan Hindistan’a kadar geniş bir coğrafyada 25 asırdır yaşamakta olan Türk müziğinin uzmanlık isteyen dallarını en yüksek seviyede icra eden T.C. Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Kopuzdan Günümüze başlıklı konserde mehter, tasavvuf ve klasik müziğimizin bir arada sergilendiği bir repertuvarı seslendirecek. Topluluk, İhsan Özer’in sanat yönetmenliğinde 21 Mayıs akşamı AKM Tiyatro Salonu sahnesinde olacak. 

 

SEZON SONU KONSERİ // 22 MAYIS // TİYATRO SALONU // 11.30

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 2021-2022 sezonunun son konseriyle AKM’de müzikseverlerle buluşuyor. Türk musikisinin kendine özgü icra biçimlerinden biri olan “fasıl” merkezli hazırlanan ve şef Mehmet Güntekin yönetiminde sahneye taşınan konserde Kürdîlihicazkâr Faslı AKM izleyicileri için icra edilecek. Konserin solisti başarılı ses sanatçısı Atakan Akdaş ise Türk musikisinin neoklasik dönemlerinden seçtiği eserlerle müzikseverlerin huzuruna çıkacak. 

 

SEZON KAPANIŞ KONSERİ // 27 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 2021-2022 sezon kapanışına özel bir konserle AKM’de seyirci karşısına çıkıyor. Çalışmalarıyla uluslararası alanda tanınan, deneyimli orkestra şefi Cem Mansur yönetiminde sahne alacak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, gitarıyla harikalar yaratan Aniello Desiderio’ya eşlik edecek. Paganini, Scarlatti ve Carulli yorumlarıyla dünya çapında tanınan İtalyan klasik gitar virtüözü bu konserde IDSO eşliğinde Chabrier, Rodrigo ve ‘den eserler seslendirecek.  

Program
 
E. Chabrier, Espana
 J. Rodrigo, Gitar Konçertosu “Aranjuez"
 P.I. Tchaikovsky, İtalyan Kapriçyosu

 

SANKİ HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ // 28 MAYIS // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Yıllardır görüşmeyen dört kız kardeşin Alzheimer hastası annelerinin ölümüyle yeniden bir araya gelişini konu edinen Sanki Hiçbir Şey Olmamış Gibi, mayıs ayında yeniden AKM’de! Günay Ertekin’in kaleme aldığı, Eylem Yıldız’ın yönettiği ve İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncularının sahneye taşıdığı okuma tiyatrosu Sanki Hiçbir Şey Olmamış Gibi, bizleri aralarına yıllar ve mesafeler girmiş dört kız kardeşle tanıştırıyor. Miras paylaşımı için çocukken yaşadıkları evde birlikte zaman geçirmek zorunda kalan kız kardeşler, uzak kaldıkları yıllarda birbirlerine ve kendilerine dair unuttukları birçok duyguyu keşfediyor. Hepimize tanıdık bir yerden seslenen oyun; aile ilişkileri, bellek, iletişimsizlik ve geleceksizliğin yanı sıra kadın-erkek ilişkileri ve aidiyet sorunlarına da odaklanarak ailenin bölük pörçük anılarla ardımızda bıraktığımız bir yuvadan çok daha fazlası olduğunu hatırlatacak. 

Okuyanlar
 
Hilal Nimet İyigün
 Zühre Demet İyigün
 Güneş Duygu Gökhan
 Yıldız Çiğdem Yıldız

  

BİN YILLIK MİRAS // 29 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma Uygulama Topluluğu ve İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Bölümü, Bin Yıllık Miras’la yeniden AKM seyircisinin huzuruna çıkmaya hazırlanıyor! Mehter marşları, tasavvuf müziği, halk müziği ve sanat müziği eserlerinden seçme bir repertuvarla seyircilerle buluşacak olan Bin Yıllık Miras, müziğin zenginliğini ve coşkusunu güçlü bir şekilde hissettirecek.

 

BİR PERİ MASALI RADYUM KIZLARI // 31 MAYIS // TİYATRO SALONU // 20.00

Karden Kasaplar’ın kaleme aldığı, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Laçin Ceylan yönetmenliğinde sahnelediği Bir Peri Masalı: Radyum Kızları, yeniden AKM sahnesinde!  I. ve II. Dünya Savaşı arasında ABD ordusuna radyumlu saatler üreten bir fabrikadaki radyum boyama işçisi kadınların hak arama mücadelesini konu edinen Bir Peri Masalı: Radyum Kızları, radyumun parlak ve karanlık yüzü arasında giderek sıkışan gencecik kadınların olağanüstü savaşını sahneye taşıyor.

 

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ’NDE BU AY 

ÇOCUKLAR İLE YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ// 1-7-8-14-15-21-22-28-29 MAYIS 12.00, 6-13-20-27 MAYIS 16.00

Dilara Çamlıbel’in uygulayıcılığını üstlendiği Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi’nde 4-6 yaş aralığındaki çocuklar rol yaparak ve canlandırarak harika bir serüvene çıkmaya hazırlanıyor!  Yaratıcılık ve estetik düşünceyi geliştiren, sosyal beceriyi, iletişimi ve özgüveni yükselten Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi, çocukları AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde sanatla çözüm ve arayışlara çıkmaya, hayal gücünü sahne üzerinde kurgulamaya davet ediyor. 

 

METİN CEYRAN İLE RESİM SEVİNCİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 1-7-8-14-15-21-22-28-29 MAYIS 12.15

Ressam Metin Ceyran, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde geleceğin ressamlarıyla bir araya geliyor! Çocukların resim yaparak zihinsel etkinliklerini, el becerilerini ve gözlem yeteneklerini geliştirmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Metin Ceyran ile Resim Sevinci’nde katılımcı minikler kâğıt ve boyalar aracılığıyla yaratıcılıklarını keşfedecek. 

 

ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 1-7-8-14-15-21-22-28-29 MAYIS 13.15

Masalların büyülü dünyası, Çocuklar İçin Masal Atölyesi’yle AKM Çocuk Sanat Merkezi’ne konuk oluyor! Dilara Çamlıbel’in liderlik ettiği ve 4-6 arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan atölye, çocukların masallar yoluyla hayal dünyalarını keşfetmelerini ve yaşamlarında yeni pratikler kazanmalarını amaçlıyor. Çocuklar için Masal Atölyesi’nde çocuklar farkındalıklarını artıracak, özgüvenli bir bakış kazanacak ve özgürce yaratma gücüne kavuşacak.  

 

RİTİM VE MÜZİK ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 1-7-8-14-15-21-22-28-29 MAYIS 13.30, 5-12-19-26 MAYIS 16.00

4-6 yaş arasındaki çocuklar, Aleyna Demirkan’ın önderlik ettiği Ritim ve Müzik Atölyesi’nde AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde müzikle buluşuyor! Ritim ve Müzik Atölyesi, çocuklara Erken Müzik Eğitimi kapsamında yer davulu, metalofon, ritim çubukları, ses boruları, üçgen ziller gibi orff çalgılarını kullanarak ritmik duygularını geliştirme, bir orkestranın parçası olma, el-göz-beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar sunuyor. Atölye kapsamında, çocukları oyun ve müzik aracılığıyla hem eğitici hem de eğlenceli bir deneyim bekliyor.

 

ÇOCUKLAR İÇİN BALE ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 7-14-21-28 MAYIS 11.00

İstanbul Devlet Opera Balesi sanatçıları, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde çocuklarla buluşuyor! 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan Çocuklar İçin Bale Atölyesi, geleceğin sanatçıları ve sanatseverleri olan çocukların bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el-kol-bacak koordinasyonunun gelişmesine, vücutlarının düzgün, dengeli ve kuvvetli gelişimine ve özgüvenlerinin artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. 

 

 AKM YEŞİLÇAM SİNEMASI’NDA BU AY

PARALEL ANNELER // AKM YEŞİLÇAM SİNEMASI //1-2 MAYIS 14.00-16.15-18.30

Ünlü İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın Paralel Anneler filmi AKM Yeşilçam Sineması’nda vizyonda! Başrollerini Penélope Cruz, Rossy de Palma ve Aitana Sánchez-Gijón’un paylaştığı 2021 yapımı film, doğum yapmak üzere olan iki kadının hastane odasındaki karşılaşmasıyla başlıyor. İkisi de bekar olan ve kazara hamile kalan kadınlardan orta yaşlardaki Janis, bu durumdan hiç pişman değildir ve çok sevinçlidir. Henüz çok genç olan Ana ise korkmuş, sarsılmış ve şimdiden pişman olmuştur. Janis, hastane koridorlarında uyurgezer gibi dolaşırlarken Ana’yı cesaretlendirmeye çalışır. Bu zaman diliminde paylaştıkları birkaç kelime, şans eseri gelişen ve karmaşıklaşan hayatlarını kesin bir şekilde değiştirecek ve ikisi arasında çok yakın bir bağ kurulacaktır. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı