Atlas 1948 baharı sanatla karşılıyor

Atlas 1948’in beyaz perdesi bu ay çocuk filmleriyle renkleniyor.

Atlas 1948 baharı sanatla karşılıyor
Yayınlama: 11.04.2022

Atlas 1948’in beyaz perdesi bu ay çocuk filmleriyle renkleniyor. Atlas Sahnesi de 23 Nisan haftası boyunca çocuk oyunlarına ev sahipliği yapacak. 29 Nisan Cuma günü ise “Teatral Kadınlar Film Seçkisi”yle güçlü kadınların hikâyelerinin anlatıldığı 3 film, peş peşe izlenebilecek.

 

Beyoğlu Kültür Yolu’nun merkezinde yer alan ve yenilenen dijital alt yapısı ile film festivalleri, gala, ülke sinemaları ve vizyon filmlerinin yanı sıra sahne sanatları ve konserlere de ev sahipliği yapan Atlas 1948 Sineması, Nisan ayının büyük bölümünü çocuklara ayırıyor.

 

Çocuk Filmleri Seçkisi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Atlas 1948’de, Çocuk Filmleri Seçkisi ile kutlanacak. 23 Nisan Cumartesi günü “Deniz Kızı Ponyo”, 24 Nisan Pazar “Sihirli Müze”, 30 Nisan Cumartesi ise “Ayı Kardeşler: Fantastik Dünyalar” ve “Ayı Kardeşler: Eyvah Ayılar Küçüldü” Atlas 1948’de izlenebilecek.

 

Atlas 1948 Sahnesi çocuk oyunlarıyla renkleniyor

23 Nisan haftası etkinlikleri kapsamında çocuk tiyatroları; “Aladdin’in Müzikali”, “Mutluluk Diyarı”, “Okyanus Müzikali Deniz Kızı Efsanesi” sanatseverleri çocuklarıyla beraber bekliyor olacak.

 

Atlas’ta Akdeniz esintisi

21 Nisan günü ise Atlas 1948 Sineması’nda Akdeniz rüzgârları esecek.  Geçen yıl ilk online konserleri büyük ilgi gören Meditterrennean Soundscapes Project-Medisoup (Akdeniz Ses Manzaraları Projesi), 21 Nisan günü saat 14.00’ta Atlas 1948’te müzikseverler ile buluşacak. Konserde ayrıca uluslararası bir komite tarafından özenle seçilmiş audiovisual çalışmalar, Limasol (Kıbrıs) ve Murcia (İspanya) ile eş zamanlı olarak sergilenecek.

 

21 Nisan saat 21.30’da da Emin Gök&Cem Altınöz’ün “Bir Görsel-İşitsel Performans”ı sanatseverler ile buluşacak. Emin Gök ve Cem Altınöz’un son çalışmalarını görsel-işitsel bir düzlemde sergileyeceği bir yarım saat; bozulma ve yitirme üzerine izlenimsel bir meditasyon.

 

28-29 Nisan’da sahne kadınların

28 Nisan akşamı ise Firuze Engin’in yazıp yönettiği Selen Uçar’ın oynadığı “Güle Güle Diva! Yeniden” Atlas 1948 Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

Bir Teatral Kadınlar Film Seçkisi

29 Nisan Cuma günü Tony Manero, No, Jackie, Neruda gibi yapımlara imza atan Pablo Larraín’in yönettiği “Ema” ile açılan “Bir Teatral Kadınlar Film Seçkisi”, Ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatını konu alan Kaldırım Serçesi ve Amerika şampiyonu buz patenci Tonya Harding’in kariyeri ve 1994 yılındaki komplo skandalına odaklanan “Ben, Tonya” filmi ile devam edecek.   

 

 

ATLAS 1948 NİSAN AYI PROGRAMI:

21 NİSAN 2022 PERŞEMBE

14:00-20:00: MEDİSOUP, Ücretsiz

Meditterrennean Soundscapes Project (Akdeniz Ses Manzaraları Projesi), kısaca Medisoup, geçen seneki büyük ilgi toplayan ilk online konserinden sonra, pandemi yasaklarının da gevşemesi ile fiziksel alanlara taşınıyor. Akdeniz havzasının çok boyutluluğunun bilincinde olan ve trans-kültürel bir yaklaşımı benimseyen bu uluslararası kollektif, Akdeniz coğrafyasının özgün fenomenolojisini öne çıkartmak adına bölgenin sanatçılarına bir kanal yaratırken, aynı zamanda çok-seslilik ile bezenmiş sonik manzaraları seyirciye daha önce çok nadir rast geldiğimiz bir özen ve kültürel bilinç ile sunuyor. Bu seneki konser, açık çağrısına cevap veren sanatçılar arasından, uluslararası bir komite tarafından özenle seçilmiş audiovisual çalışmaları Limasol (Kıbrıs), Murcia (İspanya) ve İstanbul’da paralel etkinlikler ile sergileyecek.

 

21.30: EMİN GÖK & CEM ALTINÖZ/Bir Görsel İşitsel Performans

Emin Gök ve Cem Altınöz’un son çalışmalarını Görsel-İşitsel bir düzlemde sergileyeceği bir yarım saat; bozulma ve yitirme üzerine izlenimsel bir meditasyon.

 

23 NİSAN CUMARTESİ

12.30: DENİZ KIZI PONYO, Çocuk Filmi

Animasyon / 2008/ 101 dk 

İnsani, insani olduğu kadar çevreci, sımsıcak bir animasyon olan Küçük Denizkızı Ponyo, bu sanatın büyük ustası Miyazaki tarafından beyazperdeye aktarıldı. Küçük ve sevimli bir Japon balığı olan Ponyo'nun en büyük hayali insan olmaktır. Bu umutsuz hayali onu maceradan maceraya sürükleyecektir. Bu esnada beş yaşındaki bir oğlan çocuğu ile arkadaşlık etme fırsatı yakalar. Bu arkadaşlık küçük dişi balığın en büyük hayaline ulaşmasına yardımcı olur. Çevre ve deniz kirlenmesine de dikkat çeken bu sevimli film, Japonya’da gişe rekorları kırdı. Şimdi, Türk sinemaseverlerin de beğenisine sunulan filmin çocuksu hikâyesiyle naif kitleleri derinden etkilemeyi başardığı söyleniyor. 

 

Yönetmen: Hayao Miyazaki

17.00:  ALAADDİN’İN MÜZİKALİ, Çocuk Tiyatrosu, 50 dk 

Aladdin, zamanını Agrabah şehrinde pazardan yiyecek çalarak geçiren fakir bir gençtir. Ancak yaşam tarzına rağmen aslında Aladdin'in altın gibi bir kalbi vardır. Onun macerası, babası tarafından zorla evlendirilmeye çalışılan bir genç kızla tanıştığı zaman başlar. Bu genç kız aslında ülkenin sultanının kızı olan Prenses Yasemin'dir. Aladdin'in şansı, Kaplanağzı Mağarası'ndan sihirli bir lamba aldığında aniden değişir. Lambada, eğlenceye düşkün, neşeli ve 3 dileğini gerçekleştirme şansına sahip olan bir cin vardır. Aladdin'in lambanın cini sayesinde sevdiği kıza ulaşmaya çalışırken bilmediği şey ise Sultan'ın veziri Cafer'in hem Aladdin hem de lamba için kötü planları olduğudur. Tiyatro Temaşa ve GİST’in (Gösteri İstanbul) ortak yapımcılığını üstlendiği Alaaddin’in Müzikali 13 kişilik oyuncu kadrosuyla her yaştan izleyicinin keyifle izleyeceği eğlenceli bir müzikal gösteri. 

 

Yapım: Temaşa Gösteri Sanatları – Gist 

Oyunlaştıran ve Yöneten: Volkan Dinç 

Dekor: Duru Davran 

Kostüm: Emine Kaynak Yıldırım 

Dramaturg: Mert Özekici 

Müzik: Oktay Köseoğlu

Dans ve Hareket Düzeni: Köksal Ünal

Ses-Efekt Tasarım: Ahmet Tanık 

Makyaj-Saç: Gülay Turan 

Afiş Tasarım: Atakan Işıksal

Yönetmen Yardımcısı: Talha Kaya 

Oynayanlar Bartu Ayvaz, Serra Tankal, Çağla Buldak, Atakan Celbiş, Talha Kaya, Volkan Dinç

 

24 NİSAN 2022 PAZAR

12.30: SİHİRLİ MÜZE, Çocuk Filmi, 85 dk

 Sihirli Müze, sihirli bir müzeyi ve tüm şehri kurtarmak zorunda olan Harvie ve dostlarının macerasını anlatıyor. Hayattaki en büyük tutkusu bilgisayar oyunu oynamak olan Harvie cesur ve afacan bir çocuktur. En büyük hayali, sevdiği oyunda puan rekorunu kırmak ve birinci olmaktır. Bir gün babasının müdürü olduğu Kukla Müzesi'nin yıkılacağını öğrenince, arkadaşı Monica ve köpeği Jerry ile gizlice müzeye girerler. Ancak müzedeki her şey canlanınca, kendilerini bilgisayar oyunlarında bile görülemeyecek fantastik bir maceranın içinde bulurlar. Üç kafadar, sihirli müzede canlı kuklalar ve oyuncaklarla hayatlarının en güzel oyununu oynamaya başlarlar. Ta ki bazı kuklalar dünyayı ele geçirmeye çalışana kadar! Sihirli müzeyi ve tüm şehri kurtarmak zorunda olan Harvie ve dostları, artık unutulmaz bir maceraya yelken açmıştır.

Yönetmen: Martin Kotík & Inna Evlannikova

 

17.00: OKYANUS MÜZİKALİ DENİZ KIZI EFSANESİ, Çocuk Tiyatrosu

Okyanusun en güzel sesli kızı Ariel’in aşkı uğruna sesinden vazgeçtiği, Cadı Ursula’nın hain planlar yaptığı ama en sonunda iyiliğin ve sevginin kazandığı müzikal! Okyanus Müzikali denizler altının büyülü dünyasında sizi bekliyor! 

Yapım: Temaşa Gösteri Sanatları – Gist

Oyunlaştıran ve Yöneten: Volkan Dinç

Ses-Efekt Tasarım: Ahmet Tanık 

Makyaj-Saç: Gülay Turan 

Afiş Tasarım: Atakan Işıksal

Yönetmen Yardımcısı: Talha Kaya 

Oynayanlar: Bartu Ayvaz, Serra Tankal, Çağla Buldak, Atakan Celbiş, Talha Kaya, Volkan Dinç

 

26 NİSAN 2022 SALI

20.30: MAĞRUR FİL ÖLÜLÜRİ, Tiyatro

Semaver Kumpanya’nın romantik oyunu “Mağrur Fil Ölüleri”, akıcı rejisi ve temposu yüksek oyunculuklarıyla izleyenleri nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. 1969’u 1970’e bağlayan yılbaşı günü, Belkıs dışarı çıkmak konusunda Cahit’i ikna etmeye çalışırken eve içinde ne olduğu ve kimin gönderdiği bilinmeyen bir kutu getirilir. Bu gizemli kutuyu açmak ise giderek çift için heyecanlı bir oyuna dönüşür. Dönemi yansıtan nostaljik dekorun, özenle seçilmiş döneme dair müziklerin, yağmurlu bir akşama uygun ışığın ve doğal oyunculukların keyfini alacak olan izleyiciler neşeli bir zaman yolculuğuna çıkacaklar. Yine de ıslak gözlerle terk edecekler oyunu. 

Yaş Sınırı: 16+

Yazan: Hakan Tabakan 

Yöneten: Volkan M. Sarıöz 

Yönetmen Yardımcısı: Selen Şenay

Dramaturji: Bilgesu Kasapoğlu

Dekor Tasarım: Başak Özdoğan

Dekor Uygulama: İsmail Hazar

Kostüm: Başak Özdoğan

Kostüm Uygulama: Ayşenur Arslanoğlu

Işık Tasarım: Sema Öztaş

Işık Uygulama: Mustafa Karakoyun

Müzik: Okan Kaya Ses Uygulama: Sibel Altan 

Oynayanlar: Sarp Aydınoğlu, Sezin Bozacı, Caner Coşkun, Uğur Senkeri

 

28 NİSAN 2022 PERŞEMBE

20.30: GÜLE GÜLE DİVA! YENİDEN, Tiyatro, 85 Dk.

Yaşamla ölüm arasında sırasını bekleyen bir kadın birden fark eder ki gözünü kime çevirse, onun bütün hikâyesini biliyor, nefisss bir şey!

 

Bir taşra hastanesinin koridorlarında dolaşan Günseli geri dönüşün, unutuşun, kaçıp gitmenin ve başka kadınların, hüzünlü ve komik öyküsünü anlatıyor.

 

Bu gerçek üstü evrende, tek bir gün boyunca tanıdığı kadınların heveslerini, meraklarını, aşklarını ve o büyük Diva’ya hayranlıklarını…

 

'Hatırla hatırla hatırla! Şarkılarını hatırla. Seni çok seviyoruz Diva!'.

Tek Perde/ +13 / Komedi

Yazan / Yöneten: Firuze Engin

Oynayan: Selen Uçer

Yapımcı: Murat Temel

Müzik: Ozan Tekin

Işık Tasarım: Ayşe Sedef Ayter

Dekor Tasarım: Firuze Engin

Yardımcı Yönetmenler: Merve Yılmaz / Orçun Ucal

Yapım Asistanı: Buse Şensivas

 

29 NİSAN 2022 CUMA
Bir Teatral Kadınlar Film Seçkisi 

16:00: EMA 

Dram | 2019 | İspanyolca; Türkçe altyazılı / 102 dk 

Tony Manero, No, Jackie, Neruda gibi yapımlara imza atan Pablo Larraín’in yönettiği Ema, eşiyle birlikte evlat edindikleri genç oğullarının neden olduğu bir olay sonrası evliliği dağılmaya yüz tutan Ema'nın hikâyesini anlatıyor. Gael García Bernal ve Mariana di Girolamo’nun başrollerinde yer aldığı film, evlat edindikleri 12 yaşındaki oğullarının sebep olduğu bir trajedi yüzünden evlilikleri dağılan bir çiftin sarsıcı hikâyesini anlatıyor. Dansçılık kariyeri istediği gibi gitmeyen Ema, bu olayın etkisiyle başa çıkabilmek için yeniden dansa sarılır. 

 

Yönetmen: Pablo Larraín

 

18:00 KALDIRIM SERÇESİ

Dram – Biyografi | 2007 | Fransızca; Türkçe altyazılı/140 dk

Ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatını konu alan Kaldırım Seçesi, şarkıcının çocukluğundan ölümüne kadar olan sürede, başarılarını, özel hayatındaki çöküşleri ve hayal kırıklarını ele alıyor. Olivier Dahan imzalı film, genç oyuncu Marion Cotillard’ın etkileyici performansına sahne oluyor. 

Yönetmen: Olivier Dahan

 

20:30: BEN; TONYA

Dram – Biyografi – Spor| 2017 | İngilizce; Türkçe altyazılı/120 dk 

İlk olarak Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gösterilen I, Tonya; Amerika şampiyonu buz patenci Tonya Harding ve eski eşi Jeff Gillooly'la gerçekleştirilen bir röportaj üzerinden kaleme alınarak Harding'in kariyeri ve 1994 yılındaki komplo skandalına odaklanıyor. Varoşlardan çıkıp gelen, pek çok önyargıya rağmen Amerika Şampiyonu olan Tonya Harding, kendi jenerasyonunun en yetenekli buz patencilerindendir. Üçlü Axel hareketini yapabilen tek Amerikalı kadın sporcu olmasına karşın, skandallar ve aykırı tavırları nedeniyle Amerikan halkı ve medyasıyla yıldızı bir türlü barışmaz. Tüm engellere karşın hırsla Olimpiyat Oyunları'na hazırlanan Tonya'nın hayatı, rakibi Nancy Kerrigan'a yapılan bir saldırıya adının karışmasıyla alt üst olur. FBI da soruşturmaya dahil olunca Tonya Harding, hayattaki en büyük tutkusundan ömür boyu men edilmekle karşı karşıya kalacaktır.

Yönetmen: Craig Gillespie 

Ben, Tonya Filmi 30 Nisan Cumartesi saat 20:00’de yeniden izlenebilecek.

 

30 NİSAN 2022 CUMARTESİ

Çocuk Filmleri Seçkisi 

11.30: AYI KARDEŞLER: FANTASTİK DÜNYALAR

Animasyon | 2017 / 84 dk 

Boonie Bears serisinin yeni filmi Estranged Worlds, Orta Dünya Krallığı'nın harikalarından biri olan Altın Geyik'in yerini keşfeden robot Coco ve arkadaşlarının, hırsızlara karşı ormanın düzenini korumaya çalışmalarını anlatıyor. Cesur ve maceraperest robot Coco, efsaneler ve masallarla dolu Orta Dünya Krallığı'nın harikalarından biri olan Altın Geyik'in yerini keşfeder. Onu, hazine avcısı hırsızlardan korumak için en güvendiği ve sevdiği arkadaşlarını bir araya getirip, bir grup kurar. Hırsızlar geyiği hırsları için çalmaya çalışırken, Coco ve arkadaşları ormanın ahengini korumak istemektedir. Bu heyecan dolu yolculukta Altın Geyik'e ilk önce kim ulaşabilecektir?

Yönetmen: Ding Liang

13.15: AYI KARDEŞLER: EYVAH AYILAR KÜÇÜLDÜ

Animasyon / 2018 / 85 dk 

Serinin bu beşinci filminde Ayı Kardeşler ve Oduncu Vik'in maceraları kaldığı yerden devam ediyor. Oduncu Vik, sürekli karşısına çıkarak, planlarını altüst eden Ayı Kardeşler’den sonsuza dek kurtulmak için bir küçültme cihazı icat eder. Ancak icadını Briar ve Bramble’ın üstünde kullanmaya çalışırken onlarla birlikte yanlışlıkla kendisini de küçültür. Şimdi, kendilerine yabancı gelen kocaman dünyada hem eski boylarına dönebilmek, hem de ekosisteme zarar veren kirliliği durdurmak için -minik- kahramanların güçlerini birleştirmeleri gerekecektir.

Yönetmen: Leon Ding

 

17:00: MUTLULUK DİYARI, Çocuk Tiyatrosu

Jelly ve arkadaşı Sweety daha önce hiç üretilmemiş bir şekerleme yapmak için meyve avına çıkarlar. Bu serüvenlerinde yolda Candy ve Barry ile karşılaşarak birlikte hareket ederler. Yolda birçok olumsuzlukla karşılaşan Bonyalılar kendilerini farklı maceraların içinde bulurlar. En sonunda yapmak istedikleri şekerlemeyi bulan ve üreten ekip tüm Bonyayı birleştirecek olan köprüyü yaptırtarak amaçlarına ulaşırlar.

Yapım: Ülkü Çocuk Tiyatrosu 

Oyunlaştıran ve Yöneten: Eyüp Emre Uçaray

Müzik: Safa Özdemir 

Ses-Efekt Tasarım: Derya Samur 

Oynayanlar Mina Karaaslan, Emre Karip, Safa Özdemir

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı