Başkan Büyükakın: Sporda Türkiye’de ve dünyada sesimizi daha fazla duyuracağız

Türkiye Büyükler Karate Şampiyonasının açılış seremonisi gerçekleştirildi.

Başkan Büyükakın: Sporda Türkiye’de ve dünyada sesimizi daha fazla duyuracağız
Yayınlama: 05.02.2022

Türkiye Büyükler Karate Şampiyonasının açılış seremonisi gerçekleştirildi. Seremoninin ardından 8 kategoride dereceye girenlere madalyaları verildi

Kocaeli'de 3-6 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Büyükler Karate Şampiyonası'nda açılış seremonisi gerçekleştirildi. Birbirinden çekişmeli müsabakaların yapıldığı şampiyonada sekiz kategoride madalyalar sahiplerini buldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Karate Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen Türkiye Büyükler Karate Şampiyonası ve Milli Takım seçmelerine yaklaşık 600 sporcu katılıyor.

 

SPORUN VE SPORCUNUN BAŞKENTİ KOCAELİ

Uluslararası düzeyde bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kentimiz hem sporun hem sporcunun başkenti olma noktasında ciddi adımlar atıyor” dedi. Açılış seremonisi öncesinde Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Aslan Abid Uğuz ve ekibini Büyükşehir Başkanlık makamında ağırladığını ve çalışmalar hakkında bilgi aldığını belirten Büyükakın, “Karate branşında şampiyon sporcular yetiştirilmesi çabalarını destekliyor ve kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

 

40 İLDEN YAKLAŞIK 600 SPORCU

Bando ve özel gösteriler eşliğinde başlayan açılış seremonisi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz ve Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Aslan Abid Uğuz'un konuşmalarıyla tamamlandı. Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu'nda 40 ilden yaklaşık 600 sporcunun katılımıyla düzenlenen organizasyonun açılış programına siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katılarak müsabakaları izledi.

 

ALTYAPIYA BÜYÜK YATIRIM

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Böyle bir organizasyonun şehrimizde, bizlerin ev sahipliğinde yapılması ayrı bir mutluluk kaynağı. Spora şimdiye kadar gerçekten çok büyük altyapı yatırımı yapıldı. Spor kulüplerimiz ciddi manada desteklenmeye devam ediyor. Zaten bunu da hem ulusal hem uluslararası düzeyde elde edilen başarılarla da görebiliyoruz” dedi.

 

ULUSLARARASI DÜZEYDE 100'ÜN ÜZERİNDE BAŞARI

Başkan Büyükakın, “Uluslararası düzeyde 100'ün üzerinde, ulusal düzeyde 1000'in üzerinde dereceler elde etti bu şehir. Bu manada kentimiz hem sporun hem sporcunun başkenti olma noktasında ciddi adımlar atıyor. Sadece bu yıl 60'ın üzerinde spor organizasyonu düzenledik. Buna benzer organizasyonlarda Kocaeli, sporcular için bir cazibe noktası; spor organizasyonları için harika bir varış noktası haline geldi” ifadelerini kullandı.

 

“SPORCULARIMIZ İÇİN MERKEZLER YAPIYORUZ”

Tesisleşme ve altyapı çalışmalarının en önem verdikleri nokta olduğunu vurgulayan Başkan Büyükakın, “Tesislerimizin sayısı yükselmeye devam ediyor. En son Gebze'de Gebze Sporcu Merkezi'ni kazandırdık. Yaklaşık 15 bin metrekare kapalı alanı olan, içinde birçok spor branşının yapılabildiği çok amaçlı salonlar bunlar. Merkezde bir tane vardı, bir tane de Gebze'de yapmış olduk. Böylelikle birçok branşta gerek takım oyunları, gerek bireysel oyunlar açısından sporcularımız antrenman yapma imkânlarına kavuştu.

 

KOCAELİ’DE 9 NOKTADA KARATE EĞİTİMİ

Sadece karate sporu için Kocaeli'nde dokuz farklı noktada eğitimler veriliyor. 11 antrenörle 9 farklı noktada eğitimler sürüyor. Bu organizasyona da 600'ün üzerinde sporcu katıldı. Bütün bunlar tesislerle oluyor. Sporcu yetiştirelim demekle, iyi dileklerle sporcu yetişmiyor. Önceliği altyapıya vermek, antrenörler yetiştirmek ve sporculara da uygun ortamları sağlamak gerekiyor. İnşallah önümüzdeki süreçte çok daha hızlı bir şekilde yeni tesisler, hocalar ve sporcularla birlikte Türkiye'de ve dünyada sesimizi daha fazla duyuracağız" ifadelerini kullandı.

 

“BÜYÜKAKIN BELEDİYECİLİĞİN TANIMINI DEĞİŞTİRDİ”

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz ise Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın belediyeciliğin tanımını değiştirdiğini söyledi. Kocaeli’nin adeta spor kenti haline geldiğini söyleyen Boyraz, sporcu kardeşlerimizin Kocaeli’de ağırlanmasının son derece önemli olduğunu kaydetti. Boyraz, konuşmasının sonunda tüm sporculara başarılar diledi. Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Aslan Abid Uğuz da Kocaeli’de böyle bir organizasyon düzenlemekten son derece mutlu olduklarını ifade etti.

 

8 KATEGORİDE ŞAMPİYON İSİMLER

Diğer yandan gün içerisinde gerçekleşen 8 kategoride dereceye giren isimler de belli oldu. 60 Kilo Erkek Büyüklerde Eray Şamdan, 67 Kilo Erkek Büyüklerde Ekrem Altuner Yılmaz, 75 Kilo Erkek Büyüklerde Erman Eltemur, 84 Kilo Erkek Büyüklerde Emir Buğra Gencan, +84 Kilo Erkek Büyüklerde Ömer Faruk Arslan, 61 Kilo Bayan Büyüklerde Gülbahar Gözütok, 68 Kilo Bayan Büyüklerde Eda Eltemur ve +68 Kilo Bayan Büyüklerde Fatma Uygur rakiplerini yenerek kategorilerinde şampiyon oldular.

 

 

 

 

60 KİLO ERKEK BÜYÜKLER

1 – Eray Şamdan                            Kocaeli

2 – Burak Özdemir                          Ankara

3 – Berkay Bayhan                         İstanbul

3 – Mehmet Yusuf Boy İstanbul

 

67 KİLO ERKEK BÜYÜKLER

1 – Ekrem Altuner Yılmaz               Kocaeli

2 – Burak Uygur                              İstanbul

3 – Muratcan Deniz                         İstanbul

3 – Yusuf Can Tatar                        Gaziantep

 

75 KİLO ERKEK BÜYÜKLER

1 – Erman Eltemur                          İstanbul

2 – Can Arslan                                Bursa

3 – Enes Bulut                                 Kocaeli

3 – Eren Akkurt                                Gaziantep

 

84 KİLO ERKEK BÜYÜKLER

1 – Emir Buğra Gencan                  Bursa

2 – Samed Gök                               İstanbul

3 – Murat Öz                                    Artvin

3 – Halit Muhammed Tamyüksel   Kocaeli

 

+84 KİLO ERKEK BÜYÜKLER

1 – Ömer Faruk Arslan                    İstanbul

2 – Rıdvan Kaptan                          İstanbul

3 – Necip Göktürk Subaşı              Kilis

3 – Fatih Şen                                  Sakarya

 

61 KİLO BAYAN BÜYÜKLER

1 – Gülbahar Gözütok                    Kayseri

2 – İrem Durmaz                             Sakarya

3 – Çağla Eser                                İstanbul

3 – Fatma Naz Yenen                    Kocaeli

 

68 KİLO BAYAN BÜYÜKLER

1 – Eda Eltemur                              İstanbul

2 – Sudenur                                     İstanbul

3 – Betül Solak                                İstanbul

3 – Hira Nur Kasatura                     Tekirdağ

 

+68 BAYAN BÜYÜKLER

1 – Fatma Uygur                             İstanbul

2 – Rabia Şentürk                           Kocaeli

3 – Zeina Hesham Gaballa             İstanbul

3 – Sude Nemli                                Sakarya

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı