Başkent Kültür Yolu Festivali Kapsamında Düzenlenen Sinema Söyleşilerinin İlki Bugün Başladı

‘’Başkent Kültür Yolu Festivali’’ kapsamında düzenlenen Sinema Söyleşilerinde geçmişten geleceğe SİNEMA konuşuluyor   T.

Başkent Kültür Yolu Festivali Kapsamında Düzenlenen Sinema Söyleşilerinin İlki Bugün Başladı
Yayınlama: 03.06.2022

‘’Başkent Kültür Yolu Festivali’’ kapsamında düzenlenen Sinema Söyleşilerinde geçmişten geleceğe SİNEMA konuşuluyor

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Sinema Söyleşileri başladı. Yeşilçam’ın büyüsünü doyasıya yaşamak adına sinema ve film sektörüne emek vermiş değerli birçok isim 03 Haziran-12 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle bulaşmaya başladı.

 

Beyaz Perdeden Dijitale Sinemanın Geleceği Konuşuldu

03 Haziran CSO Ada Ankara Mavi Salon’da moderatörlüğünü gazeteci Funda Karayel’in yaptığı ilk söyleşi iki ayrı oturumla başladı. ‘Beyaz Perdeden Dijitale Sinemanın Geleceği’nin konuşulduğu söyleşide ilk bölümdeki konuğu BluTV'nin İçerik ve Ticari Direktörü Deniz Şaşmaz Oflaz olurken, ikinci bölümde ise dijital platformların önde gelen yapımcısı Bülent Turgut konuşmacı olarak katıldı. 

 

Açık Kanallardan Ayrışmak İçin Yola Çıktık

Beyaz perdenin dijitalleşmesi hakkında konuşan Deniz Şaşmaz Oflaz; “Dijital platformlar prematüre bir noktadayken, bu dönemin tümüne fayda sağladığını düşünüyorum. Bu ara dönemde bu da bir değişime yol açtı. Sinemaya çıkan işleri sinemaya çıkarmak için daha seçici olmaya itti. Bizim çıkış noktamız Türkiye’de üretim. Birçok ülkeye göre hali hazırda çok fazla hikâye üretiyoruz ve TV’lerde her akşam bir dizi var. Bu sebeple açık kanallardan ayrışmak için yola çıktık. Birazda genç nüfusa hizmet veriyoruz. Lokal bir platformuz. Global yayın gibi bakılmaması lazım” dedi. 

 

Z kuşağının çabuk tükettiğini belirten Deniz Şaşmaz Oflaz,” Gençler biraz ezber bozan bir kitle, bizim içinde onlar için içerik üretmek oldukça heyecanlı ve keyifli şeklinde konuştu. 

 

Türkiye’nin De Süper Kahramanları Olacak 

Söyleşinin ikinci bölümünde konuşmacı olarak katılan Bülent Turgut, dünyada 130 ülkeye içerik sattıklarını belirterek; “6 -7 yıllık çalışma sonrasında Türkiye’nin ilk süper karamanını yarattık. Temmuzun ayında 7 -8 süper kahramanla “Altay” dizisi çatısı altında harekete geçeceğiz. Birkaç ay sonra fragmanları görebileceksiniz. Bu coğrafya da kendi süper kahramanlarını bulacak ve genç kitlenin çok seveceğini düşündüğüm bir dizi herkesi bekliyor” dedi.

 

“Dijital platformları yapmak her anlamda daha konforlu” diyen Bülent Turgut, Türkiye’de gelecekte fantastik hikayeler, bilim kurgu, süper kahramanlar türünde daha çok içerik üretileceğini belirterek gençlerden bu yönde talep olduğunu belirtti. 

 

Hülya Koçyiğit’ten Star Olmanın İncelikleri 

Başkent Kültür Yolu Festivali’nin en önemli konuklarından biri olan Yeşilçam’ın büyük ismi Hülya Koçyiğit, 6 Haziran Pazartesi günü “Sinemada Star Olmak “söyleşisini gerçekleştirecek. Reis Çelik’in moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide, duayen sanatçı Hülya Koçyiğit Star olmanın inceliklerini anlatacak. CSO Ada Ankara Mavi salonda yapılacak olan program, saat 14:00’de başlayacak. 

 

Sinemanın her yönünün ele alınacağı Sinema Söyleşileri, birbirinden değerli konuklar ve farklı konularla 12 Haziran’a kadar devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı