‘’Bay Kriz, enerji krizinin de esas sorumlusudur.’’

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener 16 Şubat Çarşamba günü TBMM grup toplantısında;   Hata üstüne hata yapan, beceriksizlikte âdeta bir ekol hâline gelen ve artık vadesini ziyadesiyle dolduran iktidarın son çırpınışlarına, sayın Erdoğan’ın kur korumalı döviz hesaplarıyla milletimize yaptığı dövizi ve altını bozdurma çağrısına, Ak Parti sayesinde Türkiye’nin dünyanın en eğitimli moto kurye ağına sahip olmasına, yüksek elektrik ve doğal gaz zamlarına, KDV indiriminden olumlu sonuç alabilmek için neler yapılabileceğine, Ampulü Bulan Adam ve yönetiminin Isparta’yı 72 saat boyunca karanlığa hapsetmesine, Yandaş Şirketler Teşvik Genel Müdürü gibi çalışan Enerji Bakanı’nın açıklamalarına, bütün krizlerde olduğu gibi enerji krizinde de başrol olan sayın Erdoğan’a dair görüşlerini paylaştı.

‘’Bay Kriz, enerji krizinin de esas sorumlusudur.’’
Yayınlama: 16.02.2022

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener 16 Şubat Çarşamba günü TBMM grup toplantısında;

 

Hata üstüne hata yapan, beceriksizlikte âdeta bir ekol hâline gelen ve artık vadesini ziyadesiyle dolduran iktidarın son çırpınışlarına, sayın Erdoğan’ın kur korumalı döviz hesaplarıyla milletimize yaptığı dövizi ve altını bozdurma çağrısına, Ak Parti sayesinde Türkiye’nin dünyanın en eğitimli moto kurye ağına sahip olmasına, yüksek elektrik ve doğal gaz zamlarına, KDV indiriminden olumlu sonuç alabilmek için neler yapılabileceğine, Ampulü Bulan Adam ve yönetiminin Isparta’yı 72 saat boyunca karanlığa hapsetmesine, Yandaş Şirketler Teşvik Genel Müdürü gibi çalışan Enerji Bakanı’nın açıklamalarına, bütün krizlerde olduğu gibi enerji krizinde de başrol olan sayın Erdoğan’a dair görüşlerini paylaştı.

 

Enerji arzının kesintisiz olarak sağlanabilmesi amacıyla sürdürülebilir kalkınma hedeflerine uygun olarak diğer sektörleri de kapsayacak şekilde master planını anlattı.

 

Milletin Kürsüsü’nde söz Ispartalı vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetin sesi olmak için Zaide Şahin’in oldu.

 

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener 16 Şubat Çarşamba günü TBMM grup toplantısında;

Hata üstüne hata yapan, beceriksizlikte âdeta bir ekol hâline gelen ve artık vadesini ziyadesiyle dolduran iktidarın son çırpınışlarına değinirken artık Ak Parti iktidarının elinde hiçbir bahanesinin kalmadığını söyledi. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener; ‘’Artık takke yerlerde gezerken tüm cesametiyle ortaya çıkan keli çok net biçimde görüyoruz. Nitekim sayın Erdoğan geçtiğimiz günlerde her ayın bir önceki aydan daha iyi olacağını söyledi. Bu söz size de bir yerden tanıdık geldi mi? Türk ekonomisini büyük bir uyum içerisinde el ele verip batırdıkları Damat Bakan da bir gece ansızın ortadan kaybolmadan önce tam olarak böyle söylüyordu. Hatırlayın. Mart Şubat’tan, Nisan Mart’tan, Mayıs da Nisan’dan iyi olacaktı değil mi? Peki sonunda ne olmuştu? Damat Bakan paket olmuştu. Demek ki artık sayın Erdoğan da ufukta beliren seçimin sonuçlarını görmeye başlamış. Demek ki damadıyla aynı yolun yolcusu olduklarını artık kendisi de anlamış.’’ diye konuştu.

 

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, sayın Erdoğan’ın kur korumalı döviz hesaplarıyla milletimize yaptığı dövizi ve altını bozdurma çağrısına dikkat çekerken; ‘’Sayın Erdoğan sana bir sorum olacak. Madem milletimize; “Döviz ve altınlarınızı bozdurun.” çağrısı yapacaktın. O zaman sen ve damadın hazineyi neden döviz ve altınla borçlandırdınız? Madem kenara döviz koymak kötü bir şeydi. O zaman yandaşlarınıza neden dövizle gelir garantisi verdiniz? Seni şimdiden uyarıyorum. Şayet milletimizden topladığın altınlarla yine yandaşlarının cebini doldurmanın peşindeysen hiç kusura bakma bu defa başaramayacaksın. Bu cefakâr millete aynı kazığı bir defa daha atamayacaksın.’’ dedi.

 

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, üniversite mezunu gençlerin teknoloji şirketlerinde çalışacaklarına, kendi girişimleriyle uğraşacaklarına moto kuryelik yapmak zorunda kaldığını söylerken; ‘’Ak Parti sayesinde Türkiye dünyanın en eğitimli moto kurye ağına sahip oldu. Bu gençlerimiz, kar kış demeden kelle koltukta çalışıyorlar. Günde birkaç paket fazla teslim edebilmek için can güvenlikleri olmadan çalışıyorlar. Pandemiyle birlikte e-ticaret şirketleri kârlarını katladılar. Ama maalesef bu iyileşme kuryelerin çalışma şartlarına yansımadı. Moto kuryeler kadrosuz bir şekilde çalıştırılıyor. Sağlık sigortaları yok. Yasal güvenceleri yok.’’ diyerek gençlerin köle gibi çalıştırmalarına izin vermeyeceğini ve bu konunun takipçisi olacağını belirtti.

 

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, 1 Ocak’tan itibaren 125 zamlı elektrik faturalarının bile iktidardakilerin gitmesi için yeterli bir sebep olduğunu söylerken; ‘’Daha maaşını alamadan zammı eriyen asgari ücretliler isyanda. Zaten aldıkları üç kuruşla geçinmeye çalışan emeklilerimiz isyanda. Mağazalar isyanda. Fırınlar isyanda. Restoranlar isyanda. Ama ilginçtir. Sanki zamların sorumlusu kendisi değilmiş gibi sayın Erdoğan da isyanda. Onla çalışan milletvekilleri de isyanda. İşi gücü bırakmış, muhalefeti; ‘Yaygaracı’ diye suçlamakla meşgul. Zamları ben mi yaptım kardeşim? Yahu çık, gez, gör. Tutan mı var?’’ diye konuştu.

 

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, gıda fiyatlarındaki KDV oranının 8’den 1’e indirilmesinin bir defalık bir etki olduğunu söyledi ve bu yöntemle enflasyonun düşmeyeceğinin altını çizdi.

 

KDV indiriminden olumlu sonuç alabilmek adına önerilerde bulunan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener; ‘’Piyasanın çok önemli bir kısmını elinde tutan firmalarda ve zincir marketlerde vergi indiriminin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığını denetleyin. KDV iade alacağı doğan firmaların alacaklarını vakit geçirmeden zamanında ödeyin. KDV indiriminden doğacak gelir kaybını telafi etmek için saray sefanıza ayırdığınız harcamaları kısın, israfı bırakın, sakın zam yapmayın. Eğer tutup mazota, benzine, elektriğe, doğal gaza, gübreye zam yapmaya devam ederseniz bu döngü kaldığı yerden aynen devam eder. Bunu da aklınıza kazıyın.’’ dedi.

 

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener 3 Şubat günü yaşanan yoğun kar yağışıyla birlikte Isparta’nın 72 saat boyunca karanlıkta kalmasına ilişkin; ‘’Aklı ve bilimi reddeden sayın Erdoğan, ekonomistlerden sonra şimdi de Edison’u mezarında ters döndürmeye karar verdi. Biliyorsunuz kendisi geçtiğimiz günlerde Ak Parti iktidarından önce hayatımızda sadece, mum ve gaz lambası olduğunu iddia etti. Yani modern hayatın birçok unsuru gibi ampulü de bizzat sayın Erdoğan ve arkadaşları keşfetmiş. Allah onlardan razı olsun. Partisinin sembolünü ampul olarak belirlemesi de herhâlde bu büyük buluşun bir nişanesi olsa gerek. Ama gelin görün ki Ampulü Bulan Adam ve yönetimi, Isparta’mızı tam 72 saat boyunca karanlığa mahkûm etti.’’ dedi.

 

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, Ispartalı vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyet için; ‘’Madem Isparta’mızın karanlığa hapsolmasına engel olamadınız. Bari insanımızı mahkûm ettiğiniz karanlığın yol açtığı zararlara çare olun. Isparta’yı bir an önce afet bölgesi ilan ederek oluşan zararları karşılayın. Ayrıca sık sık yaşanan kesintiler sebebiyle konut ve iş yerlerindeki elektronik cihazlar hasar gördü. Vatandaşlarımızı beceriksiz dağıtım şirketinin eline muhtaç etmeyin. Tüm bu hasarları da devlet olarak, hükûmet olarak, iktidar olarak siz karşılayın. 21’inci yüzyılda kabul edilmesi mümkün olmayan bu ihmalkârlığın faturasını da Ispartalı kardeşlerimize değil, bir zahmet beceriksiz dağıtım şirketine kesin. Özelleştirme lisansını da bir an önce iptal edin.’’ diyerek iktidara seslendi.

 

Enerji Bakanı’nın elektrik ve doğal gaz üzerine sözlerini hatırlatan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener; ‘’Uyarılarımıza ve önerilerimize kulak vermek yerine, Yandaş Şirketler Teşvik Genel Müdürü gibi çalışan bu arkadaşın; ‘Söz konusu değil, sıkıntı yaşamayız.’ dediği her şey gerçek oldu.’’ dedi.

 

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ülkemizde yaşanan bütün krizlerin tek bir sorumlusu olduğunu söylerken; ‘’Enerji gibi uzmanlık ve tecrübe isteyen bir alanda marketçiden, manifaturacıdan, hafriyatçıdan, damattan büyük oyuncu yaratmak isteyen vizyonun mimarı sayın Erdoğan, namıdiğer Bay Kriz, dokunduğu her alanda olduğu gibi enerjide yaşadığımız krizin de esas sorumlusudur. Bugün yaşadığımız enerji krizi ve fahiş elektrik faturalarının sebebi; İran’ın her yıl olduğu gibi doğal gazı kesmesi, küresel enerji fiyatları veya kış şartları değildir. Sayın Erdoğan sebep, yaşadığımız enerji krizi sonuçtur.’’ diye konuştu.

 

Kişi başına enerji tüketim miktarında birincil enerji tüketimi açısından dünya ortalamasının üçte ikisi, OECD ortalamasının ise dörtte biri seviyesinde olduğumuzu söyleyen Genel Başkanımız, enerji güvenliğini ekonomik kalkınmanın ve millî güvenlik stratejisinin en temel itici güçlerinden biri olarak gördüğünü belirtti.

 

Bu doğrultuda dinamik bir yapıya sahip olan enerji arzının kesintisiz olarak sağlanabilmesi amacıyla sürdürülebilir kalkınma hedeflerine uygun olarak sadece enerji sektörü bileşenleri ile değil, diğer sektörleri de kapsayacak şekilde bir master plan hazırlayacaklarını söylerken; ‘’Bu kapsamda karbon azaltmaya yönelik ve enerji verimliliğini artırıcı teknolojilerin geliştirilmesi amaçlı çağrıya dayalı Ar-Ge projeleri oluşturup sonuçlarını üretim odaklı olarak sanayi ile eşleştireceğiz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde 4’üncü nesil bölgesel ısıtma sistemleri için altyapı oluşturarak düşük sıcaklıkta ısıtma ile enerji verimliliğinin bölgesel ısıtma üzerinden sağlanmasını hedefleyeceğiz.’’ diyerek projelerini paylaştı.

 

Her hafta dezavantajlı grupların sözcülerini Milletin Kürsüsü’nde ağırlayan Genel Başkanımız bu hafta Milletin Kürsüsü’nde Ispartalı vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetin sesi olmak için sözü Zaide Şahin’e verdi.

 

Grup Konuşmasının Tamamı:

Aziz milletim, değerli milletvekilleri, kıymetli basın mensupları;

Sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Grup toplantımıza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta sonu Sayın Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde Ankara’da yaptığımız toplantı ülke gündemine oturdu.

Toplantımız büyük bir heyecan yarattı.

Bu heyecanın sebebi son derece açık ve nettir.

Milletimiz artık ortak akıl için bir araya gelebilen milletin ve memleketin meselelerini birbirleriyle konuşabilen siyasetçiler istiyor.

“Ben yaptım oldu.” anlayışından bıkan milletimiz Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile unutulan istişare kültürünün önemini görüyor.

Gerek kurumsal anlamda gerekse de fikren farklılaştıkları noktalar olsa da 6 siyasi parti liderinin memleket meseleleri için bir araya gelmesi önemlidir.

Bu toplantı nedeniyle Cumhur İttifakı’nın bileşenlerini bir garip rahatsızlık almış gibi gözükse de biz İYİ parti olarak bu toplantıyı önemli bir başlangıç olarak görüyoruz.

Çünkü ortak aklın ışığında sorunları ve çözümleri konuşabilmeyi hem çağın hem de aklın gereği olarak görüyoruz.

Buradan başta Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere toplantıya iştirak eden Sayın Genel Başkanlara,

huzurunuzda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca bu vesileyle bu girişimimize büyük destek veren bizlere güç verip şevkimizi artıran aziz milletimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

Allah bizleri milletimize karşı utandırmasın.

Aziz milletim;

Son günlerde hata üstüne hata yapan, beceriksizlikte âdeta bir ekol hâline gelen ve artık vadesini ziyadesiyle doldurmuş bir iktidarın son çırpınışlarını izliyoruz.

Her sıkıştığında yalana, hamasete ve kutuplaştırmaya sığınan Ak Parti iktidarının artık elinde hiçbir bahanesinin kalmadığını biliyoruz.

Artık takke yerlerde gezerken tüm cesametiyle ortaya çıkan keli çok net biçimde görüyoruz.

Nitekim sayın Erdoğan geçtiğimiz günlerde her ayın bir önceki aydan daha iyi olacağını söyledi.

Bu söz size de bir yerden tanıdık geldi mi?

Türk ekonomisini büyük bir uyum içerisinde el ele verip batırdıkları Damat Bakan da bir gece ansızın ortadan kaybolmadan önce tam olarak böyle söylüyordu.

Hatırlayın.

Mart Şubat’tan, Nisan Mart’tan, Mayıs da Nisan’dan iyi olacaktı değil mi?

Peki sonunda ne olmuştu?

Damat Bakan paket olmuştu.

Demek ki artık sayın Erdoğan da ufukta beliren seçimin sonuçlarını görmeye başlamış.

Demek ki damadıyla aynı yolun yolcusu olduklarını artık kendisi de anlamış.

Ne diyelim?

Geç gelen bu farkındalıktan ötürü kendisini kutluyorum.

Ama bu farkındalık göklerden gelen o kutlu kararı değiştirmeyecek.

Çünkü ok yaydan çıkalı çok oldu.

Çünkü yıllardır milletimize anlattıkları masallar, tutmadıkları sözler, beceremedikleri vaatler artık gün gibi ortaya çıktı.

Yalanların son kullanma tarihi geçti.

Yalancılar için artık yatsı vakti geldi.

Neden mi?

Gelin, birlikte hafızamızı tazeleyelim.

Yıl 2016, dolar 3.51’ken sayın Erdoğan çıkıp milletimize yastıkaltındaki dövizleri bozdurma çağrısı yapmıştı.

Yıl 2018, dolar 4.75’ken; “Ver yetkiyi, gör etkiyi” diyerek dolara, enflasyona ve faize sözüm ona meydan okumuştu.

Yıl 2019, dolar 5.64’ken; geçen zamana rağmen etkisini nedense bir türlü göremediğimiz bu arkadaşımız çıkıp; “Bunlara göre dolar 10 olacak, enflasyon 30’u aşacak. Ne oldu? Bunların hiçbiri oldu mu?” diye sormuştu.

Sonra ne oldu?

2021 yılında dolar 18 oldu.

Enflasyon 50’ye dayandı.

Kendisi bu sefer de çıkıp zerre utanmadan; “Rekabetçi kur” diyerek döviz kuru arttıkça Türkiye’nin de zenginleşeceğini söyledi.

Ama ne ilginçtir ki sürecin devamında doların 13’e inmesini de bir başarı olarak milletimize pazarlamakta en ufak bir tutarsızlık görmedi ve bugün 2022 yılındayız.

Dolar da 13.62 lira.

Sayın Erdoğan ise hâlâ 2016 yılındaki sözlerini tekrar ediyor.

Gerçekler ortadayken hâlâ utanmadan çıkıp; ‘’Yastıkaltı’’ diyor.

Bu sefer de kur korumalı döviz hesaplarıyla milletimize dövizi ve altını bozdurma çağrısı yapıyor.

Yahu insan biraz utanır.

Hiç değilse yüzü kızarır.

Devletin tüm kaynaklarını tükettiniz.

Merkez Bankası’nın tüm rezervlerini erittiniz.

Hâlâ milletimizin kenardaki birikimine, kadınların bileziklerine, takılarına göz dikiyorsunuz.

Yazıklar olsun.

Sayın Erdoğan madem öyle o zaman sana bir sorum olacak.

Madem milletimize; “Döviz ve altınlarınızı bozdurun.” çağrısı yapacaktın.

O zaman sen ve damadın hazineyi neden döviz ve altınla borçlandırdınız?

Madem kenara döviz koymak kötü bir şeydi.

O zaman yandaşlarınıza neden dövizle gelir garantisi verdiniz?

Bak, seni şimdiden uyarıyorum.

Şayet milletimizden topladığın altınlarla yine yandaşlarının cebini doldurmanın peşindeysen hiç kusura bakma bu defa başaramayacaksın.

Bu cefakâr millete aynı kazığı bir defa daha atamayacaksın.

Bunu böyle bilesin.

Aziz milletim;

Ak Parti’nin Türkiye’sinde üniversite mezunu gençlerimiz teknoloji şirketlerinde çalışacaklarına, kendi girişimleriyle uğraşacaklarına ne yazık ki moto kuryelik yapmak zorunda kalıyorlar.

Ak Parti sayesinde Türkiye dünyanın en eğitimli moto kurye ağına sahip oldu.

Bu gençlerimiz, kar kış demeden kelle koltukta çalışıyorlar.

Günde birkaç paket fazla teslim edebilmek için can güvenlikleri olmadan çalışıyorlar.

Pandemiyle birlikte e-ticaret şirketleri kârlarını katladılar.

Ama maalesef bu iyileşme kuryelerin çalışma şartlarına yansımadı.

Motokuryeler kadrosuz bir şekilde çalıştırılıyor.

Sağlık sigortaları yok.

Yasal güvenceleri yok.

Modern dünyada hiçbir şirketin; “Ürün depomdan çıktıktan sonrası beni ilgilendirmez.” deme lüksü yoktur.

Modern dünyada büyük şirketler sadece kendi operasyonlarından değil, çalıştıkları 3’üncü partilerin işleyişinden de sorumludur.

Kurye taşımacılığı e-ticaret operasyonlarının bir parçasıdır.

E-ticaret şirketleri de ürün tedarikinden, bu ürünlerin dağıtımına kadar tüm zincirden sorumludur.

Bu yüzden derhâl bu konuda bir hukuki standart getirilmesi ve karın tokluğuna çalışan kurye kardeşlerimize sigortalı ve güvenceli çalışma hakkı tanınması gerekiyor.

Kanunların etrafından dolanıp haksız rekabet yaratanların da gerekli cezaları alması gerekiyor.

Motokuryelerin can güvenliğini tehlikeye atan aşırı iş yüküne ve aşırı rekabete engel olmalıyız.

Motokurye ücretleri de günlük 10 saatlik mesaiyi geçmeyecek şekilde ayarlanmalı.

Bu konu, çok ciddi bir konu.

Her yıl 100’ün üzerinde gencimizi bu çalışma koşullarına kurban veriyoruz.

Onların canı bize emanet.

Gençlerimizin köle gibi çalıştırmalarına asla izin veremeyiz.

Vermeyeceğiz.

Hem Meclis Grubu’muz hem de teşkilatlarımız ile bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Aziz milletim;

1 Ocak itibarıyla 125 zamlı elektrik faturalarıyla karşılaştık.

Sadece kışın ortasında yapılan bu zamlar bile iktidardakilerin gitmesi için yeterli bir sebeptir.

Mesela berber dükkânı işleten bir esnaf kardeşim Kasım ayında 1.500 lira elektrik faturası ödemiş.

Bu ay ise faturası 4.600 lira gelmiş.

Yani kiradan fazla elektrik faturası geliyor.

Esnaf kardeşim de haklı olarak soruyor; “O zaman ben de saç tıraşının fiyatını, 3 katına mı çıkarayım?” diyor.

Böyle bir zulüm olabilir mi?

Böyle bir zulüm zammı olabilir mi?

Böyle devlet yönetilir mi?

Ayıptır, günahtır.

Daha maaşını alamadan zammı eriyen asgari ücretliler isyanda.

Zaten aldıkları üç kuruşla geçinmeye çalışan emeklilerimiz isyanda.

Mağazalar isyanda.

Fırınlar isyanda.

Restoranlar isyanda.

Ama ilginçtir.

Sanki zamların sorumlusu kendisi değilmiş gibi sayın Erdoğan da isyanda.

Onla çalışan milletvekilleri de isyanda.

İşi gücü bırakmış, muhalefeti; “Yaygaracı” diye suçlamakla meşgul.

Zamları ben mi yaptım kardeşim?

Yahu çık, gez, gör.

Tutan mı var?

Madem bize inanmıyorsun.

Cesaretin varsa vatandaşın içine kendin çık.

Ama öyle egonu iyice şişirdiğin teşkilat toplantılarından, süslü açılışlarından bahsetmiyorum.

Çok uzağa gitmene gerek yok.

Mesela bir gün Ankara’da, İstanbul’da esnaf gez.

Gez de milletimizin hâlini gör.

Hani Nebati Bakan; “Gözler çok önemli” diyor ya.

Bak bakalım, milletimizin gözünde neler göreceksin?

 

Değerli dava arkadaşlarım;

Tüm bu zam furyası ve elektrik, doğal gaz faturası terörü sürerken gıda maddelerindeki KDV oranının 8’den 1’e düşürülmesini olumlu karşılıyoruz.

Ama bu vesileyle iktidarı da uyarmak istiyorum.

Bu indirim, bir defalık bir etkidir.

Yani yeni oranlar yürürlüğe girdiğinde bir defaya mahsus olarak bazı gıda ürünlerindeki fiyatlarda 7 oranında bir gerileme olabilir.

Ancak bu yöntemle enflasyon düşmez.

Çünkü enflasyon fiyatların genel seviyesindeki artıştır.

Eğer enflasyonu doğuran nedenleri ortadan kaldırmazsanız bu ay vergi düşürseniz bile gelecek ay fiyatlar yeniden artmaya devam eder.

O nedenle enflasyonla piyasalara güven veren kapsamlı bir program çerçevesinde mücadele etmeniz gerekir.

Bunun için kullanacağınız en önemli silah da politika faizidir.

Ama mesela ekonominin dümeninde; “Politika faizini etkisiz hâle getirdik.” diyebilen son derece parlak bir Hazine ve Maliye Bakanı varken enflasyonu aşağı çekmek mümkün olmaz.

Mesela Merkez Bankası’nın başında enflasyonla doğrudan mücadeleyi bırakan, cari fazla üzerinden enflasyonu dolaylı bir şekilde düşürmeyi öngören üstün liyakatli bir başkanı varken enflasyonu düşürmek mümkün olmaz.

Mesela enflasyonu düşürmek için mücadele timleri kuran, görünüşe göre polisiye filmlere fevkalade düşkün bir Ticaret Bakanı iş başındayken enflasyonu indirmek mümkün olmaz.

Hele de tüm bu arkadaşların başında fantastik açıklamalarıyla piyasaları allak bullak eden, geceleri uyku tutmayınca bakan ve bürokratları görevden alan anı yaşamaya meraklı bir Cumhurbaşkanı varken enflasyonla mücadele asla mümkün olmaz.

Nitekim kök soruna dokunmadan yüzeysel hamlelerle ilerleyerek bu kadar yaygın bir ürün grubunda KDV oranını indirdiğinizde özellikle üreticilerde ciddi bir KDV alacağı doğacak.

Hâlihazırda firmaların devletten KDV alacağı 200 milyar lira seviyesinde.

Firmalara bu KDV iadeleri zamanında yapılmıyor.

Bu nedenle ciddi mağduriyetler doğuyor.

Firmaların KDV alacağı başka vergilerden de düşülmüyor.

Yani bir mahsuplaşma da yapılmıyor.

Bu boyutta bir KDV alacağı oluşması firmaların finansman maliyetlerini artırıyor.

Bu maliyet de doğal olarak ürün fiyatına yansıtılıyor.

Gıdadaki KDV indirimi bu sorunu daha da büyütecek.

KDV iadeleri biriken firmalar bunu maliyetlerine yansıtacak.

Bunun sonucunda da vergi indirimi nedeniyle ucuzlayan nihai ürün fiyatı maliyetler nedeniyle yeniden artacak.

Hatta artık karakteristik bir özelliğiniz hâline gelen tutarsız yönetim anlayışınızla gıdadaki KDV indirimi nedeniyle oluşacak vergi kaybını telafi etmek için yarın başka ürünlere zam yapmanız da çok büyük bir ihtimal.

İşte o nedenle KDV indiriminden bir defalık bile olsa olumlu sonuç alabilmek için şimdi söyleyeceklerimi iyi dinleyin.

Bir; piyasanın çok önemli bir kısmını elinde tutan firmalarda ve zincir marketlerde vergi indiriminin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığını denetleyin.

İki; KDV iade alacağı doğan firmaların alacaklarını vakit geçirmeden zamanında ödeyin.

Üç; KDV indiriminden doğacak gelir kaybını telafi etmek için saray sefanıza ayırdığınız harcamaları kısın, israfı bırakın, sakın zam yapmayın.

Eğer tutup mazota, benzine, elektriğe, doğal gaza, gübreye zam yapmaya devam ederseniz bu döngü kaldığı yerden aynen devam eder.

Bunu da aklınıza kazıyın.

Aziz milletim;

Aklı ve bilimi reddeden sayın Erdoğan, ekonomistlerden sonra şimdi de Edison’u mezarında ters döndürmeye karar verdi.

Biliyorsunuz kendisi geçtiğimiz günlerde Ak Parti iktidarından önce hayatımızda sadece, mum ve gaz lambası olduğunu iddia etti.

Yani modern hayatın birçok unsuru gibi ampulü de bizzat sayın Erdoğan ve arkadaşları keşfetmiş.

Allah onlardan razı olsun.

Partisinin sembolünü ampul olarak belirlemesi de herhâlde bu büyük buluşun bir nişanesi olsa

Ama gelin görün ki Ampulü Bulan Adam ve yönetimi, Isparta’mızı tam 72 saat boyunca karanlığa mahkûm etti.

3 Şubat günü yaşanan yoğun kar yağışıyla birlikte 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde bir utanç tablosuyla karşı karşıya kaldık.

Resmî rakamlara göre Barajlar Kralı rahmetli Demirel’in şehri Isparta’da; il merkezi ve 8 ilçe merkezi ile 188 köyde toplamda 113 bin 238 abone elektriksiz kaldı.

Hatta bölgedeki durumu incelemeye giden milletvekillerimizin ve teşkilat mensuplarımızın Ispartalı kardeşlerimizden aldığı şikâyetler maalesef bu rakamın daha da büyük olduğunu gösteriyor.

Peki tüm bunlar olurken, iktidar ne yaptı dersiniz?

Hiçbir şey.

Hatta bir anne elektriksiz kaldığı için 2 buçuk yaşındaki çocuğunu ocakta su kaynatarak ısıtmaya çalışırken iktidar mensupları sıcak koltuklarında oturup zerre utanmadan; “2-3 günlük sıkıntı bizleri rahatsız etmedi.” diye açıklama bile yaptı.

Yani biz aslında Isparta’da 30 santim karla bile mücadeleyi beceremeyen bir yönetim anlayışının yüzsüzlüğüne, pişkinliğine ve arsızlığına şahit olduk.

İstanbul’daki karda Mobese kaydı peşine düşenlerin mesele Isparta olunca araziye nasıl uyum sağladıklarını ibretle izledik.

Yazıklar olsun.

Dava arkadaşlarım;

Isparta’mızın karanlığa hapsolmasının sebebi neymiş biliyor musunuz?

Enerji iletim hatlarındaki yoğun hasar.

Yanlış duymadınız.

Yani bu arkadaşlar enerji iletim hatlarındaki yoğun hasarı anca kar yağışı sebebiyle elektrik direkleri devrilince tespit edebilmişler.

Hâlbuki hatırlayın.

Bu arkadaşlar enerji iletim hatlarının özelleştirme gerekçesi olarak ihaleyi kazanan firmaların yani sayın Erdoğan’ın pek sevdiği dostlarının alt yapı çalışmaları yapacağını, iletim hatlarını yenileyeceğini, daha kaliteli enerji iletimi yapacağını, elektriğin vatandaşlarımıza çok daha ucuza ulaşacağını açıklamışlardı.

Peki bugün ne oldu?

Bu taahhütlerden hangileri gerçek oldu?

Artık alışageldiğimiz üzere Ak Parti iktidarının verdiği her söz gibi bu sözler de yalan oldu.

Aziz milletim, Isparta’da yaşanan bu utanç verici olay sırasında biz de İYİ Parti olarak Ispartalı vatandaşlarımızla birlikteydik.

Biliyorsunuz, Kovid-19 sebebiyle karantinada olduğum için bizzat bölgeye gidemedim.

Ama Isparta milletvekilimiz Aylin Cesur başta olmak üzere Mali İşler Başkanımız Ümit Dikbayır,

Denizli Milletvekilimiz Yasin Öztürk ve Kayseri Milletvekilimiz Dursun Ataş’tan oluşan heyetimizden aldığım bilgilerle an be an Isparta’daki durumu takip ettim.

Arkadaşlarımızla birlikte Isparta için neler yapabileceğimize çalıştık.

Bir daha böyle utanç verici bir olayın yaşanmaması için İYİ Parti olarak çözüm önerilerimizi hazırladık.

Bu doğrultuda ilk olarak Isparta’nın bir an önce afet bölgesi ilan edilmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifimizi sunduk.

Ayrıca yaşanan elektrik kesintilerinin sebeplerinin tespit edilmesi, bu kesintiler sebebiyle vatandaşlarımızın yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi; bu süreçte elektrik dağıtım şirketi ve kamu kurumlarının ihmallerinin araştırılması ve böylesi utanç verici bir olayın bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınması amacıyla araştırma önergemizi de sunduk.

Buradan iktidara sesleniyorum.

Madem Isparta’mızın karanlığa hapsolmasına engel olamadınız.

Bari insanımızı mahkûm ettiğiniz karanlığın yol açtığı zararlara çare olun.

Isparta’yı bir an önce afet bölgesi ilan ederek oluşan zararları karşılayın.

Ayrıca sık sık yaşanan kesintiler sebebiyle konut ve iş yerlerindeki elektronik cihazlar hasar gördü.

Vatandaşlarımızı beceriksiz dağıtım şirketinin eline muhtaç etmeyin.

Tüm bu hasarları da devlet olarak, hükûmet olarak, iktidar olarak siz karşılayın.

21’inci yüzyılda kabul edilmesi mümkün olmayan bu ihmalkârlığın faturasını da Ispartalı kardeşlerimize değil, bir zahmet beceriksiz dağıtım şirketine kesin.

Özelleştirme lisansını da bir an önce iptal edin.

Sayın Erdoğan sen duymak, görmek, bilmek istemesen de,

biz milletimizin sesi olmaya,

hakkını korumaya,

ve daima hakikati konuşmaya devam edeceğiz.

Bize inanmadığın her durumda da,

seni aziz milletimizin sesiyle yüzleştireceğiz.

Nitekim bugün, tam da bu nedenle, Milletin Kürsüsü’nde,

Isparta’da yaşanan mağduriyeti anlatmak üzere,

Zaide Şahin’i misafir ediyoruz.

Buyurun Zaide Hanım söz de, kürsü de sizindir.

Teşekkür ederim Zaide Hanım.

Aziz milletim;

Yaşı olanlar hatırlayacaktır;

Ülkemizde 1970’li yıllarda günde birkaç saat elektrik kesintileri uygulanırdı.

Ancak Cumhuriyet tarihinde hiçbir zaman Türkiye’deki organize sanayi bölgelerinin hepsinin sadece birkaç saat değil, 1 hafta boyunca elektriği ve doğal gazı eş zamanlı olarak kesilmemişti.

Ülkemize bu büyük enerji krizini yaşatmak da giderayak, Ak Parti’ye nasip oldu.

Bu arkadaşlar ne diyordu?

Hayaldi, gerçek oldu.

Enerji krizi sadece sanayicimizin, üreticimizin elektriğinin ve doğal gazının kesilmesiyle kalmadı.

Vatandaşlarımızı Türkiye tarihinin en yüksek elektrik ve doğalgaz faturaları yüzünden isyan noktasına getirdi.

Toplumun her kesimi fakirleşirken kamera önüne geçip; “Zamları devlet yapmadı.” deme yüzsüzlüğü de giderayak, Ak Parti’ye nasip oldu.

Yani hayaldi, bu da gerçek oldu.

Maalesef rezalet bununla da sınırlı kalmadı.

İktidar mensupları canhıraş bir şekilde zamları dış dünyanın yaptığını söylerken; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan EPDK yandaş dağıtım şirketlerini korumak için zamları kendilerinin yaptığını itiraf etti.

Şimdi neyi, nasıl savunacaklar gerçekten çok merak ediyorum.

Kurumların itibarını yerle bir eden bu yönetim krizi de giderayak Ak Parti’ye nasip oldu.

Bu da hayaldi, gerçek oldu.

Aziz milletim;

Biz İYİ Parti olarak 23 Haziran ve 7 Temmuz’da bu kürsüden iktidarı enerji konusunda yürüttüğü politikalar açısından uyarmıştık.  

Enerji arzının sürekliliğinin sağlanması için ne yapılması gerektiğini söylemiştik.

Elektrik fiyatlarını şişiren politikaları anlatıp bu durumdan vatandaşlarımızı kurtarmak için çözüm önerilerimizi ortaya koymuştuk.

Doğal tekel olan alanlarda özelleştirmenin getirdiği sakıncalara değinmiştik.

Yaşadığımız bu enerji krizinin âdeta provası olan Ağustos ayının ilk yarısında ve Aralık ayının ikinci yarısında uyarılarda bulunmuştuk.

Peki biz bunları söyledikçe iktidar ne yaptı?

Gelin, Isparta’ya, lütfedip de krizin son günü giden Enerji Bakanı’nın açıklamalarına bakalım.

Kendisi, 9 Ekim’de; “Teknik altyapı olarak herhangi bir sorunumuz yok.

Gerekirse Rusya’dan ilave gaz alınır.

Bu kış bir sıkıntı yaşamayacağız” dedi.

4 Kasım’da; “Bu kışı, doğal gazda ve elektrikte bir sıkıntı yaşamadan atlatacağız.

Elektriksiz ve doğal gazsız bir hayat düşünmemiz mümkün değil.

Bunlarda kısıntıya gitmemiz de söz konusu değil.” dedi.

13 Aralık’ta ise; “Kışa hazırlıklı girdik.

Kısa ve uzun dönemli kontratlarımız var.

Uzun dönemli doğal gaz kontratlarımız bizi büyük ölçüde rahatlatıyor.

Ek talep için de ekstra anlaşmalar yaptık.

Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamayız.” dedi.

Peki sonuç ne oldu?

Uyarılarımıza ve önerilerimize kulak vermek yerine, Yandaş Şirketler Teşvik Genel Müdürü gibi çalışan bu arkadaşın, “Söz konusu değil, sıkıntı yaşamayız.” dediği her şey gerçek oldu.

Yalnız her ne kadar gösterdiği bu müthiş performans ile Tarım Bakanı’nın tahtını sallasa da bu krizin tek sorumlusu Enerji Bakanı değil.

Keşke öyle olsaydı.

O zaman bir gece yarısı sayın Erdoğan’dan affını ister; ertesi sabah yandaş şirketlerden birine danışman veya yönetim kurulu üyesi olarak atanır, konu kapatılırdı.

Ancak bu krizden Enerji Bakanı kadar; “Yeni bir şey deniyoruz, rekabet gücümüz artacak.” deyip Türk lirasını değersizleştiren son derece liyakatli ekonomi yönetimi de sorumludur.

Enerji fiyatlarının döviz kuruna ne kadar bağımlı olduğunu dikkate almayıp dünyada enerji fiyatlarının yükseldiği bir dönemde, Türk lirasına değer kaybettirecek kadar şuursuz olan ekonomi yönetimi de en az Enerji Bakanı kadar bu krizden sorumludur.

Bitti mi?

Bitmedi.

Eski Damat Bakan’ın bu rezaletteki katkılarını da söylemezsek haksızlık ederiz.

Biliyorsunuz kendisi ekonomi yönetimindeki hünerlerini 84 milyona göstermeden önce Enerji Bakanı’ydı.

Maşallah bu arkadaşın kafası daha o zaman bile devlet yönetmeye değil de para kazanmaya çalıştığı için izlediği politikalar enerji güvenliğini değil, ticareti ön plana çıkarıyordu.

LNG gemileriyle para kazanmayı, enerji güvenliğine tercih ediyordu.

Yapılması gereken altyapıların hiçbirini yapmamıştı.

İşte o nedenle eski Damat Bakan da bu krizden sorumludur.

Evet, yardımcı oyunculara değindik.

Enerji Krizi Oscarlarında şimdi sıra geldi başrole.

Biliyorsunuz, ülkemizde yaşanan bütün krizlerin başrolünde aslında tek bir kişi var.

Enerji gibi uzmanlık ve tecrübe isteyen bir alanda marketçiden, manifaturacıdan, hafriyatçıdan, damattan büyük oyuncu yaratmak isteyen vizyonun mimarı sayın Erdoğan, namıdiğer Bay Kriz, dokunduğu her alanda olduğu gibi enerjide yaşadığımız krizin de esas sorumlusudur.

Elektrik üretimimizin yarısı kaynak itibarıyla hâlâ ithalata bağımlıyken, yerli ve millîlik diskurları eşliğinde döviz kurunu patlatan o müthiş vizyon; aynı cips paketi gibi ambalajı parlak ama içi bomboş politikalar yürütürken 100 bin megavatlık kurulu gücümüzün sadece 56’sını kullandıran o üstün liyakat ve son 3 yılda kurulu gücümüze 15 bin megavat ilave edilirken kullandığımız güç oranının gerilemesine sebep olan o olağanüstü yönetim anlayışı bizzat sayın Erdoğan ve tercihlerinden ibarettir.

Ezcümle bugün yaşadığımız enerji krizi ve fahiş elektrik faturalarının sebebi; İran’ın her yıl olduğu gibi doğal gazı kesmesi, küresel enerji fiyatları veya kış şartları değildir.

Sayın Erdoğan sebep, yaşadığımız enerji krizi sonuçtur.

Aziz milletim;

Bir ülkenin en önemli refah göstergelerinden biri olan kişi başına enerji tüketim miktarında birincil enerji tüketimi açısından maalesef dünya ortalamasının, üçte ikisi,

OECD ortalamasının ise, dörtte biri seviyesindeyiz.

Peki bu tablo Türkiye’nin kaderi mi?

Elbette değil.

İYİ Parti olarak biz;

enerji güvenliğini,

ekonomik kalkınmanın, ve millî güvenlik stratejimizin,

en temel itici güçlerinden biri olarak görüyoruz.

Bu anlayışla;

konunun, çevre boyutunu ön plana alarak,

arz güvenliği ile birlikte, rekabetçi maliyet ve fiyat oluşumunu da sağlayacak,

bir sistem hedefliyoruz.

Bunun yolu da;

Merkezinde güçlü kurumsal yapıların yer aldığı,

uzun vadeli planlar, ve millî çıkarlarımız doğrultusunda hareket eden,

bir enerji sektörünü tesis etmekten geçiyor.

İşte bu yüzden biz, İYİ Parti iktidarında;

Dinamik bir yapıya sahip olan enerji arzının,

kesintisiz olarak sağlanabilmesi amacıyla;

sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize uygun olarak,

sadece enerji sektörü bileşenleri ile değil, diğer sektörleri de kapsayacak şekilde,

bir master plan hazırlayacağız.

Bu kapsamda;

Karbon azaltmaya yönelik,

ve enerji verimliliğini artırıcı teknolojilerin geliştirilmesi amaçlı,

çağrıya dayalı Ar-Ge projeleri oluşturup,

sonuçlarını, üretim odaklı olarak sanayi ile eşleştireceğiz.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde,

4’üncü nesil bölgesel ısıtma sistemleri için, alt yapı oluşturarak,

düşük sıcaklıkta ısıtma ile, enerji verimliliğinin,

bölgesel ısıtma üzerinden sağlanmasını hedefleyeceğiz.

İlk aşamada;

belirleyeceğimiz birkaç pilot bölgede, eş zamanlı olarak,

net sıfır enerjili bina konseptine uygun yatırımları destekleyeceğiz.

Sonrasında ise, bu pilot bölgelerde kurulacak bölgesel ısıtma sistemlerini,

ekonomik fizibiliteye uygun olarak genişletip,

hane halkı üzerindeki, enerji maliyetini,

mümkün olan en alt seviyeye indireceğiz.

Petrol ve doğal gaz fiyatlarının artan maliyetlerini azaltmak için,

petrol fiyatlarından ÖTV olarak alınan vergiyi,

elektrikli araç dönüşümünü destekleme amaçlı, bir fona aktaracağız.

Bu fonu, Karbon Vergisi düzenlemesi ile destekleyerek,

başta lojistik ve tarımda olmak üzere,

elektrikli araçların yaygınlaştırılmasını sağlayacağız.

Doğal gaz ve elektrik alanında, güçlü kurumsal yapıları oluşturacağız.

Türkiye Petrolleri’ni,

güçlü ve sektörün her alanında faaliyet gösteren, entegre bir millî petrol şirketi olarak;

sadece ülkemiz içinde değil,

uluslararası alanda da etkin olacak şekilde, yeniden yapılandıracağız.

İşletme devir hakkı sözleşmeleri, sona eren enerji kuruluşlarını,

yeniden ihale ederek, mevcut dağınık yapıya, çeki düzen vereceğiz.

Bu vizyona paralel olarak;

İYİ Parti iktidarında, doğal gaz temininde de, önemli adımlar atacağız.

Mesela;

Yeni boru gazı ve sıvılaştırılmış doğalgaz kaynakları için anlaşmalar imzalayarak,

ülkemizin, emre amade doğalgaz giriş kapasitesini, en az 2 katı seviyesine çıkartacağız.

Doğalgaz girişinde, İran’a bağımlılığı düşürebilmek için,

Türkgözü giriş noktasından, Azerbaycan gazı ithalatını, tam kapasiteye ulaştıracağız.

İhalesi yandaş şirketlere verildiği için, yapımı yılan hikâyesine dönen;

Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi projesini bitireceğiz.

Silivri ve Tuz Gölü’nün kapasitelerini,

yıllık doğal gaz tüketimimizin, en az yüzde 20’sine yükselteceğiz.

Mesela;

Ülkemizdeki tüm kompresör istasyonlarını, çift yönlü çalışır hâle getireceğiz.

Mersin-Karaman iletim hattını tamamlayarak, hizmete alacağız.

Böylece, Hatay Dörtyol’daki, yüzer depolama ve gazlaştırma tesisinin,

ve uzun vadede, Doğu Akdeniz gaz rezervlerinin,

İç Anadolu’yu besleme kapasitesini arttıracağız.

Güçlü ve dirençli bir enerji altyapısı için, elektrik iletiminde TEİAŞ’ın,

doğalgaz iletiminde de, BOTAŞ’ın hazırladığı,

arz-talep projeksiyonlarını, ve Acil Durum Eylem Planlarını,

sanayiciler başta olmak üzere, ilgili tüm kurumlarla paylaşacağız.

Ayrıca;

Yeraltı doğalgaz depolama, LNG terminali ve yüzer tesisleri,

şeffaf fiyatlarla, üçüncü taraf erişimine açıp,

doğalgaz arz güvenliğinde, esnekliği arttıracağız.

Yeni doğal gaz ithalat anlaşmalarını,

yabancı enerji ticaret merkezlerindeki referans fiyatlara, veya petrole endeksli olarak değil,

enerji borsamız EPİAŞ altında oluşan,

Gaz Referans Fiyatı’na endeksli şekilde imzalayacağız.

Tüm bunların yanında;

elbette, elektrik iletim, üretim ve dağıtım alanlarında da,

yapacağımız birçok şey var:

Mesela;

Elektrik iletim tarafında hat kapasitelerini arttırıp,

iletim sıkıntısını ortadan kaldıracağız.

Son 4-5 senede yatırımları duran,

ana gövdeyi taşıyacak, baz santral yatırımlarına hız vereceğiz.

Ülkemizdeki Güneş Enerji Santralleri yatırımlarının,

yavaş gitmesinin bir sebebi de;

TEİAŞ’ın, trafo merkezi ve Enerji Nakil hattı kapasitelerinin yetersizliğidir.

Bugün, güneş enerji santrallerinin, yüzde 90’ından fazlası lisanssız.

Bu da sisteme istikrarsızlık getiriyor.

Ayrıca küçük yatırımcılar;

lisansız kurulum için verilen izinlerle,

dağıtım şirketlerinin ve iletim şirketinin, mevcut trafo ve hat kapasitelerini kullanmıyor.

İşte bu yüzden biz İYİ Parti iktidarında büyük boyutlu santraller yaptırarak yeni hatların ve trafo merkezlerinin yapımını bu santralları yapacak şirketlere ön şart olarak vereceğiz.

Böylece hem mevcut kapasite kullanılmadan üretim kapasitesi artacak hem de TEİAŞ’ın, hat ve kapasite sorunu hafifleyecek.

Elektrik dağıtım şirketlerinin mülkiyetini ve yatırım sorumluluğunu devlet üzerinde bırakan kâr garantili işletmecilik yapısını kaldıracağız.

Mevcut durumda, kayıp-kaçak oranlarını düşüremeyen dağıtım şirketleri maliyet- kâr yöntemi ile çalıştıkları için israfa ve maliyetlerin yükselmesine neden oluyor.

Biz ise İYİ Parti iktidarında bu şirketlerin faaliyetlerini ve yatırımlarını denetleyerek maliyetlerini şişiren altyapı yatırımlarını yapmayan,

sözleşmeye aykırı davranan şirketlerin, sözleşmelerini iptal edeceğiz.

Ayrıca fiyat eşitleme mekanizmasını kaldırıp bölgesel tarife uygulamasına geçerek elektrik faturalarını, kayıp kaçağın az olduğu bölgeler için, düşüreceğiz.

EPDK’nın dağıtım şirketlerine koyduğu,

kayıp kaçak oranındaki düşme hedefini kaldıracağız.

Geçici bir kanunla, 2025 sonrasına aktarılan kayıp kaçak oranının,

vatandaşlarımıza yansıtılmasının, önüne geçeceğiz.

Elektrik üretimimizin yüzde 50’si,

kaynak itibariyle, ithalata bağımlı olduğu için,

yerli üretim kapasitesinin, verimli şekilde değerlendirilmesi,

hayati öneme sahip.

Toplam kurulu güç içerisinde, kamunun payı, hâlâ yüzde 23 seviyesinde iken,

üretimin ancak yüzde 16’sı, EÜAŞ tarafından gerçekleştiriliyor.

Plansız alım garantili santrallerin üretimlerine, öncelik verilmesi nedeniyle,

kamu santrallerinin katkısı sınırlandırılıyor.

Bu ise, üretim maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor.

İşte bu yüzden biz, İYİ Parti iktidarında;

Bu plansızlığa son verip,

EÜAŞ’ın kurulu gücüyle paralel biçimde üretim yapmasını sağlayacağız.

Bunun yanında;

Ak Parti iktidarı döneminde, yap-işlet-devret yönetimiyle yapılan üretim santrallerinin,

finansmanında kullanılan, yaklaşık 35 milyar dolar büyüklüğündeki kredilerin,

geri ödemesinin, yatırımcı şirketler tarafından yapılmadığı, veya aksatıldığı biliniyor.

Bu şirketlerin, lisans sürelerinin sonunda,

kredi geri ödeme yükümlülüklerinin, kamu üzerinde kalmasının,

ve yeni bir Telekom skandalının yaşanmasının önüne geçeceğiz.

Aziz milletim;

İktidarın başarısızlığını ve Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin nasıl bir fiyasko olduğunu anlamak için biraz matematik bilmek, hesap kitap yapabilmek yeterlidir.

Gelin son 5 yılda nasıl fakirleştiğimize birlikte bakalım.

5 yıl önce yani 2017 yılında asgari ücret ne kadardı biliyor musunuz?

2 çocuklu bir aile için asgari geçim indirimi dâhil 1.600 liraydı.

Peki bugün ne kadar?

4.253 lira.

Yani son 5 yıl içinde asgari ücret 2.6 kat artmış.

Peki 5 yıl önce fiyatlar nasıldı?

Mesela havucun kilosu 5 yıl önce 1 buçuk lirayken bugün 10 lira.

Mesela domatesin kilosu 2 lirayken bugün 15 lira.

Mesela salatalığın kilosu 2 lirayken bugün 20 lira.

Mesela sütün litresi 1 buçuk lirayken bugün 8-10 lira.

Yani bundan 5 yıl önce eline 1.600 lira geçen bir asgari ücretli; markete girdiğinde bugüne göre en az 2 kat fazla ürün alabiliyordu.

Yani aslında bugünkünden en az 2 kat daha zengindi.

Doğru, son 5 yılda asgari ücret 2.6 kat arttı.

Ama bilgisayarın fiyatı 5 kat arttı.

Telefonun fiyatı 5 kat arttı.

Mazotun fiyatı 3 buçuk kat arttı.

Elektriğin fiyatı 6 buçuk kat arttı.

Bir yerli otomobilin fiyatı 8 kat arttı.

Konut fiyatları ve kiralar 5 kat arttı.

İşte bu tablo başımıza bela edilen bu ucube sistemin alın teriyle çalışan vatandaşlarımızı, emeğinin karşılığını arayan emeklilerimizi, geleceğinden endişe eden öğrencilerimizi nasıl fakirleştirdiğinin tablosudur.

Değerli dava arkadaşlarım;

Milletimizi içine hapsedildiği derin yoksulluktan, kurumlarımızı içine hapsedildiği liyakatsizlikten, bürokrasimizi içine hapsedildiği ciddiyetsizlikten; devletimizi içine hapsedildiği krizler sarmalından çıkarmak için ilk önce bu ucube sistemden kurtulacağız.

Bu kadar basit.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile yolsuzluğa da, yoksulluğa da, yasaklara da son vereceğiz.  

Haksızlığa da, hukuksuzluğa da, adaletsizliğe de dur diyeceğiz.

Keyfiliği de, liyakatsizliği de, torpilli mülakatları da tarihe gömeceğiz.

Milletimizin huzur ve refahı, gençlerimizin gelecek umudu için; zengin, güçlü ve mutlu bir Türkiye için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i el ele, omuz omuza, milletimizle birlikte inşa edeceğiz.

Hiç şüpheniz olmasın.

Biz hazırız.

Kurulduğumuz günden beri sabırsızlıkla o kutlu güne hazırlandık.

Şükürler olsun ki vizyonumuzla, projelerimizle, liyakatli kadrolarımızla biz hazırız.

Dertlere derman olmaya, insanımızın yüzünü güldürmeye biz hazırız.

Mavi Gözlü Bozkurt’umuzdan aldığımız ilhamla milletimizi hak ettiği Türkiye’ye kavuşturmaya biz hazırız.

Göreceksiniz ki önümüzdeki ilk seçimde rant peşinde koşanlar gidecek.

Kişisel hırslarına takılıp ülkemizi yoranlar gidecek.

Koltuk sevdasına kapılıp milletimizi görmezden gelenler gidecek.

Hiç merak etmeyin, çok az kaldı.

O sandık geldiğinde kötüler gidecek, iyiler gelecek.

Biz yetkiyi aldığımızda Türkiye kazacak.

İYİ Parti iktidarında milletimiz kazanacak.

Yüce Allah her birimize güç, kuvvet versin.

Cenab-ı Hakk gayretlerimizi ibadet saysın.

Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı