Beylikdüzü Belediyesi “Kadının Gücü Gücümüz” Dedi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyen Beylikdüzü Belediyesi, spordan kültür ve sanata kadar pek çok farklı alanda kadınları bir araya getirdi.

Beylikdüzü Belediyesi “Kadının Gücü Gücümüz” Dedi
Yayınlama: 09.03.2022

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyen Beylikdüzü Belediyesi, spordan kültür ve sanata kadar pek çok farklı alanda kadınları bir araya getirdi. Gelişen toplumların ancak güçlü kadınlarla mümkün olduğunu belirten Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Hak ve eşitlik mücadelesinde kadınların her zaman yanındayız. Çünkü kadının gücü, gücümüz.” diyerek Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

 

İlçedeki kadın dayanışmasını güçlendirirken bir yandan da kadınlara her alanda destek sağlayan Beylikdüzü Belediyesi, bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında “Kadının Gücü Gücümüz” sloganıyla bir dizi etkinlik düzenledi. İlk olarak, kahraman kadınların resmedildiği ‘Öncü Kadınlarımız’ resim sergisiyle başlayan etkinlikler, Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nün Pazar İstanbul’da düzenlediği zumba etkinliğiyle devam etti. Öte yandan, kadın istihdamını desteklemek için sayısız çalışmaya imza atan BEYKAM tarafından programlanan toplu mülakatta işverenlerle kadınlar bir araya geldi. 8 Mart günü ise Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Kırılganlığın Reddi” isimli sergi açılışının ardından gazeteci ve yazar Tuluhan Tekelioğlu’nun belgesel gösterimi gerçekleşti. Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Güçlü, üreten ve gelişen toplumlar ancak güçlü kadınlarla mümkündür. Hak ve eşitlik mücadelesinde kadınların her zaman yanındayız. Çünkü kadının gücü, gücümüz.” diyerek tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

 

“Kırılganlığın Reddi” sergisi sanatseverlerle buluştu

Programlar kapsamında, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi (BAKSM)’nde sanatseverlerin beğenisine sunulan “Kırılganlığın Reddi” isimli sergi büyük ilgiyle karşılandı. Resim, heykel, fotoğraf, seramik ve kolaj resim gibi farklı sanat disiplinlerinde eser üreten 8 sanatçının eserlerinden oluşan serginin açılışına; Beylikdüzü Belediyesi 2.Başkanvekili Müslüm Akülker, Zehra Çalık, başkan yardımcıları, sanatçılar, meclis üyeleri ve vatandaşlar katılım sağladı. Betül Karakaya, Birgül Erkanı, Buket Güreli, Çiğdem Öz, Ebru Ceylan, Eda Çığırlı, Pelin Özgöçen ve Sıla Güven’in eserlerinden oluşan sergi, 8 Nisan tarihine kadar BAKSM Galeri Bedri Rahmi’de ziyaret edilebilecek.

 

Kadınların hikayeleri ilham verdi

Sergi açılışının ardından BAKSM Trakya Salonu’nda, gazeteci ve yazar Tuluhan Tekelioğlu’nun “Yapabilirsin” isimli belgeselinin gösterimi gerçekleşti. Yaptıklarıyla kadının gücünü gözler önüne seren ve başarılarıyla ilham veren Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 9 kadının hikayesini konu alan belgesel büyük beğeni topladı. 8 Mart’ı eşitlik mücadelesiyle kutlamakta fayda olduğunu belirten Tekelioğlu, “Biz dünyaya geldiğimiz günden bu yana eşitlik için çabalıyoruz. Öyle bir zamandan geçiyoruz ki üstümüze bir kara bulut çöktü. Bu kara bulutu dağıtmak kendi elimizde. Bu toplumda kadını var etmek, güçlendirmek ve öne çıkarmak için kız kardeşliğe çok muhtacız. Kadın, kadının gücüdür.” dedi. Programın sonunda Beylikdüzü Belediyesi 1.Başkanvekili Serdal Mumcu ve Zehra Çalık, Tekelioğlu’na çiçek ve plaket takdiminde bulunarak teşekkürlerini iletti. Öte yandan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Kadın Emeği Pazarı’nı ziyaret ederek emekçi kadınlarla bir araya geldi. Ardından Başkan Çalık, belediye ekiplerince Pazar İstanbul’da gerçekleşen çiçek dağıtımına katıldı.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı