Bilardonun Kalbi Gölbaşı’nda Attı

DÜNYA BİLARDO SPORCULARI GÖLBAŞI’NDA TER DÖKTÜ, TÜRKİYE BRONZ MADALYANIN SAHİBİ OLDU…    17- 19 Şubat 2022 tarihleri arasında Ankara Gölbaşı’nda düzenlenen 3 Bant Milli Takımlar Avrupa Şampiyonası sonrası; 21-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenen 3 Bant Dünya Kupası’nın ilk etabı sona erdi.

Bilardonun Kalbi Gölbaşı’nda Attı
Yayınlama: 28.02.2022

DÜNYA BİLARDO SPORCULARI GÖLBAŞI’NDA TER DÖKTÜ, TÜRKİYE BRONZ MADALYANIN SAHİBİ OLDU… 

 

17- 19 Şubat 2022 tarihleri arasında Ankara Gölbaşı’nda düzenlenen 3 Bant Milli Takımlar Avrupa Şampiyonası sonrası; 21-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenen 3 Bant Dünya Kupası’nın ilk etabı sona erdi. Başkan Ramazan Şimşek “Toplamda 149 sporcunun katıldığı müsabakaya ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

22 ülkeden 149 sporcunun katıldığı müsabakalarda milli sporcu Tayfun Taşdemir, ilk 16'ya kalan tek Türk sporcu oldu.  Milli sporcumuz, İspanyol rakibi Dani Sánchez karşısında 50 – 41 ‘lik bir skorla adını çeyrek finale taşıdı. Taşdemir, çeyrek final maçında Yunan rakibi Nikos Polychronopoulos’u 50 – 41 yenerek yarı finale kaldı. Yarı finalde ise Vietnamlı rakibi TRAN Quyet Chien ile eşleşti. Kıyasıya geçen mücadelede sonunda Taşdemir 50- 42'lik bir skorla finale veda ederek bronz madalyanın sahibi oldu. Organizasyonda Hollandalı Dick Jaspers birinci, Vietnamlı Quyet Chien Tran ikinci, Tayfun Taşdemir ve İtalyan Marco Zanetti ise üçüncü oldu.

 

Türkiye ekonomisine can suyu oldu

Ödül töreni sonrası açıklama yapan Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek; Gölbaşı’nda hayata geçen böyle bir tesis ile Avrupa'dan sporcuları ve seyircileri ağırlamaktan çok memnuniyet duyduklarını aktararak şunları söyledi: “Adaylığımızda hayallere hayat vereceğiz demiştik. Hayallerimizi birer birer gerçekleştirmeye başladık. Geçtiğimiz hafta Avrupa Şampiyonaları sonuçlandı ve kupalar sahiplerini buldu bu hafta da Dünya Şampiyonaları kupasını verdik.  Bununla gurur duyuyoruz. Gölbaşı’na böyle bir tesis kazandırdığımız için öncelikle Ersan Başkana çok teşekkür ederim. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın da çok büyük destekleri oldu. Gölbaşımızda bu turnuvalara ev sahipliği yapmaktan dolayı gururlu ve mutluyuz. Sadece 1 gün değil 365 gün bu tesis açık olacak. Önümüzdeki günlerde de Türkiye şampiyonaları başlayacak. Bu durum hem ekonomimize katkı sağlarken hem de Gölbaşımızın isminin dünyaya duyulmasında büyük önem taşıyor. Gölbaşı halkımızda desteklerini esirgemezse mutlu oluruz. ”

 

Dünyadan beğeni yağdı

“10 gün boyunca tüm dünyanın gözü, kulağı her şeyi Gölbaşı’ndaydı. Anlımızın akı ile bu 10 günü tamamladık” diyen Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan ise: “2 şampiyonada Türkiye olarak üçüncü olduk. Umarız önümüzdeki seneler şampiyonluk kupalarını kaldırırız. 10 gün boyunca bütün yabancı hem Dünya Hem Avrupa şampiyonası oyuncularından ve yöneticilerinden aldığım dönüşlerden çok mutluyum. Dünyada ilk ve tek olduğumuzu zaten biliyorduk. Onların da bu tesisi büyük beğeni ve hayranlıkla karşılaması bizleri çok mutlu etti. Tabi burada en büyük pay Ramazan Şimşek’te. Onun öncülüğünde oldu. Ne mutlu bize Gölbaşı’nda böyle bir tesisimiz var.”

 

Dünya bilardo sporu için büyük atılım

Müsabakalar sonrası konuşan Dünya Karom Bilardo Birliği Başkanı (UMB) Farouk Barki “Böylesine bir yer sadece Türkiye’de değil, Dünyada bilardonun gelişmesi için çok önemli. Böyle bir tesisi bize kazandırdıkları için Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’e ve Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan’a teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu. Turnuvayı üçüncü olarak tamamlayan Milli sporcumuz Tayfun Taşdemir ise tesiste emeği geçenlere teşekkür ederek “Muhteşem bir tesis. Sevgili Belediye Başkanımız Ramazan Şimşek’e, Federasyon Başkanımız Ersan beye ve emeği geçenlere canı gönülden bir bilardocu olarak camia adına teşekkür ederim. Gönül isterdi ki ilk defa açılışını yaptığımız turnuvayı birinci bitirmek. Evet üçüncülük her zaman iyi bir derecedir. Yarı final maçında şanssız olduğum yerlerde vardı fakat rakibim yaptığım ufak hataları iyi değerlendirdi. Daha iyisini istiyor gönül her zaman” dedi. Bilardo Dünya şampiyonası 1.'si   Dick Jaspers  ise “8 masa atmosfer tek kelime ile muhteşem” diyerek duygularını ifade etti. Gölbaşı Esnaflar Odası Eski Başkanı, Yerel Yazar Hulusi Gürpınar da “Gölbaşı dünyanın göz bebeği Davos olma noktasında hızla yürüyor. Bu dönemde de genç belediye başkanımız Ramazan Şimşek’in katkıları gurur verici” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı