Bursa’nın Fethi’nin 696. Yılı kutlamaları Yıldırım’da gerçekleştirildi

Bursa’nın Kurtuluşu münasebetiyle 6 Nisan Anadolu Lisesi tarafından Barış Manço Kültür Merkezinde kutlama programı gerçekleştirildi.

Bursa’nın Fethi’nin 696. Yılı kutlamaları Yıldırım’da  gerçekleştirildi
Yayınlama: 06.04.2022

Bursa’nın Kurtuluşu münasebetiyle 6 Nisan Anadolu Lisesi tarafından Barış Manço Kültür Merkezinde kutlama programı gerçekleştirildi.

 

Gerçekleştirilen programa Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sevinç, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Mehmet Ateş, İdris Meral, Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Muammer Demirel, okul müdürleri ve çok sayıda veli ile öğrenci katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren 6 Nisan Anadolu Lisesi Okul Müdürü Şükrü Baş, “İlk başkent, Osmanlı mimarisinin doğduğu yer, ipek böceği kozası, ipeği tekstili ile Bursa bir marka kenttir. Unesco kültür mirasıdır. Dünya kenti olma yolunda ilerleyen Osmanlı şehri, Türkiye’nin kültür kalbi Bursa, 2022 Türk dünya kültür başkenti ülkemizin ilk yerli ve milli otomobilinin üretileceği yerdir Bursa Tanpınar içimizdeki aydınlığın aynası eflatun Cem Güneyde tarih şehir ve folklor evliya çelebide ölümsüzlük suyu pier lotide sessiz bir düş mekanıdır Bursa Bursa’nın Fethi’nin 696. Yılı hepimize kutlu olsun” dedi.

 

Tören de konuşma gerçekleştiren, Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Muammer Demirel, Bursa’nın Tarihte Osmanlı açısından öneminden bahsederek, “Öncelikle Bursa’nın kurtuluşunun 696. Yılı kutlamalarında lise öğrencileriyle bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum. Tarihimiz açısından çok önemli kentlerden bir tanesi olan Bursa Osmanlı’nın temellerinin atıldığı kadim şehrimizdir.  Osmangazi’nin Orhangazi’nin şehri evliyalar kenti Bursa’mızın kurtuluşunun 696.yılı kutlu olsun” dedi. Türkiye’nin diğer ülkelerdeki görünüşünü dile getiren Demirel, “diğer ülkeler de Türkiye çok farklı bir yer olarak biliniyor, Asya’nın derinliklerinde bir ülke olarak görünüyor. İşin tuhaf yanı ise hala bizleri bu coğrafyalarda kalıcı olarak görmüyorlar. Gençler bu sözlerime dikkat edin bu kalıcı olmak, bizler geldik gidiyoruz ama ülkemizin geleceği sizlerin omuzlarında yükselecek bunu kesinlikle bilmelisiniz” ifadelerini kullandı.

 

Bursa Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sevinç ve Şube Müdürleri Mehmet Ateş , İdris Meral  Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Muammer Demirel’e plaket ve çiçek takdim etti.

 

Tören de 6 Nisan Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Hilal Kara ve Okul orkestrası Bursa yöresineait “ Ben Yemenimi Al İsterim” türküsünü seslendirdi.

 

Tören sonunda Bursa Ertuğrul Gazi Mehter Takımı gösteri sergiledi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı