Büyükşehir aynı anda 500 noktada üstyapı çalışması yapıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin tüm ilçelerinde ulaşımın daha konforlu ve güvenli bir şekilde yapılması için aynı anda 500 noktada üstyapı çalışması yapılıyor.

Büyükşehir aynı anda 500 noktada üstyapı çalışması yapıyor
Yayınlama: 02.10.2022

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin tüm ilçelerinde ulaşımın daha konforlu ve güvenli bir şekilde yapılması için aynı anda 500 noktada üstyapı çalışması yapılıyor. Kent genelinde cadde, bulvar ve köy yollarında asfaltlama, üstgeçit yapımı çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi, Kocaelililerin ulaşım noktasında hayatını kolaylaştıracak, şehirlerarası ve uluslararası yolcu ve lojistik taşımacılığının önemli güzergâhlarından biri olan ilimizde trafik sıkışıklığına çözüm getirecek 500 noktada yürüttüğü üstyapı çalışmaları ile yolları daha konforlu ve güvenli hale getiriyor.

 

ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRICI PROJELER

Büyükşehir Belediyesi yol medeniyettir ilkesiyle kent genelinde hayata geçireceği kavşak, Kartepe teleferik, tramvay güzergâhının Kuruçeşme’ye uzatılması, üstgeçit projeleriyle gerek araçların gerekse yayaların sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaşımlarını kolaylaştıracak projelere imza atıyor.

 

ATATÜRK BULVARI YENİLENİYOR

İzmit Kuruçeşme Mahallesine uzanacak Akçaray tramvay hattında, İzmit Hafız Rüştü Sokakta kuyu temelli iksa duvarı yapılıyor. İzmit Kadıköy Mahallesi’nde Anıtpark ile Doğu Kışla arasında bulunan dekoratif aydınlatma direkleriyle baskı beton kaldırımlarıyla baştan aşağı yenilenecek ve asfaltlanacak İzmit Atatürk Bulvarı görsel zenginliğe kavuşarak, İzmit’in prestij caddelerinden birisi olması için bulvardaki kot farklılıklarının uygun kot seviyesine getirilmesi amacıyla trimer kazı çalışmaları ve 550 metre uzunluktaki Atatürk Bulvarının 200 metrelik kısmına binder asfalt serim çalışmaları yapılıyor. İzmit D-100 yan yolda yağmursuyu hattı yapım çalışmaları devam ediyor.

 

İZMİT VE KANDIRA YOLLARI ELDEN GEÇİYOR

İzmit’te Muammer Aksoy, Barış caddeleri, Karayolu ile 102. Sokakta üstyapı yenileme çalışmaları, Çubukluosmaniye ve Yenice köylerinde menfez yapılıyor. Böğürgen köyü Seferler Mevkiiinde, Sapakpınar köyü ve kısalar köylerinde parke tamiratları, Sarışey Köyü Dağoğlu Mevkiinde beton yol ve parke tamiratları, Arızlı, Kulfalı, Akpınar Bağlantı Yolunda ve Çayırköy Hacıoğlu mevkinde asfaltlama çalışmaları yapılıyor. Kandıra Üğümce Goncaaydın yolunda pmt ve idari malı asfalt serim çalışması Özbey Kıncıllı yolunda, Üğümce Sepetçi arası yolda pmt serimi çalışması yapılıyor.

 

BAŞİSKELE’DE KONFORLU YOLLAR

Başiskele Yuvacık Yakacık Mahallesi Çataldere Mevkiinde parke, Hacıhaliller yolunda V kanal yapımı, Kazandere Mahallesi Davutlar Mevkiinde taş duvar imalatı çalışmaları yapılıyor. Kartepe Avluburun Mahallesinde parke tamirat çalışmaları Uzuntarla Mahallesi Sultan Beyazıt Caddesinde ızgara imalat çalışmaları yapılıyor. Aksığın Mahallesi Harmansırt yolunda taş duvar imalatı, Ali İslam Caddesi yağmur suyu hattı çalışmaları, Yeniköy Merkez Mahallesi, Vilayet Caddesi'nde terasman çalışmaları yapılıyor. Barbaros Mahallesi Pınar Caddesi'nde elektrik altyapı çalışmaları, Kahramanlar Caddesi'nde eski menfez yıkılarak yerine yeni menfez yapım çalışmaları yapılıyor. Servetiye Camii Mahallesi Kirazpınar mevkiinde pmt ve binder serimi çalışmaları yapılıyor. Başiskele Atatürk, Pınar ve Ali İslam Caddelerinde üstyapı çalışmaları yapılıyor.

 

KANDIRA’DA PARKE YAPIMI

Kandıra’da doğalgaz altyapı çalışmaları sonrası bozulan Cebeci ve Safalı Mahallerinde parke yapımı, Hatipler-Ağva (Akıncılar Mahallesi) arası yolda, Topluca ana grup yolunda asfaltlama Bollu-Kalıcak arası yolda V kanal imalat çalışmaları yapılıyor.

 

DERİNCE TRAFO SOKAKTA ÇALIŞMA

Körfez Çıraklı, Himmetli, Cumaköy, Sevindikli grup köy yolunda asfaltlama çalışması, Derince Trafo Sokakta terasman ve toprakarme duvar imalatları yapılıyor. Derince Geredeli Mahallesi Pamuklar mevkiinde taş duvar imalatı ve beton yol tamirat çalışmaları yapılıyor.

 

GÖLCÜK ADNAN MENDERES BULVARI YENİLENİYOR

Gölcük Panayır Mahallesinde V kanal imalatları, Nüzhetiye-Köybaşı parke yol imalatı, Hasaneyn Mahallesinde taş duvar imalatı Nuzhetiye-Sakarbışkı arası V kanal yapım çalışmaları yapılıyor. Gölcük Adnan Menderes Bulvarı’nın üstyapısının yenileme çalışmaları sürdürülüyor.

 

YAYA ÜST GEÇİTLERİ

İzmit Mimar Sinan, Turgut Özal, Adnan Menderes üst geçitleri ile kent genelindeki ihtiyaç duyulan tüm yaya üst geçitlerinde tamirat ve tadilat çalışmaları yapılıyor.  Başiskele’de yeni yapılan İl Emniyet Müdürlüğü binasına vatandaşların rahat ulaşabilmeleri için yaya üstgeçidi ve durak cebi yapım çalışmaları yapılıyor. Kartepe ilçesinde bulunan doğal yaşam parkı Türkiye’nin en önemli doğa turizm destinasyonu Ormanya’ya vatandaşın erişebilmesi amacıyla D-100 karayolu üzerine yaya üst geçidi yapılması. Bu kapsamda 47,5 mt uzunlukta 3.30 mt genişlikte 1 adet yaya üst geçiti, 2 adet asansör yapım çalışmalarına başlandı. Körfez Şirinyalı yaya üstgeçidi D-100 Karayolu üzerinde bulunan durakta inen vatandaşlar tren yolunun üzerine inşa edilecek yeni yaya üst geçidi ile sahile ulaşım imkanı sağlayacak. Darıca’da Okul Yolu Caddesinde yaya üstgeçidi yapılıyor.

 

KARTEPE TELEFERİKTE ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLÜYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentte ulaşım ağlarına bir yenisini eklediği ve Derbent ve Kuzuyayla arasında teleferik sistemi ile turizme canlılık katmayı hedeflediği teleferik projende çalışmalar sürdürülüyor. Kartepe Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Yakacık ve Kahramanlar Caddelerinde üstyapı çalışmaları devam ediyor. Kartepe Maşukiye Mahallesi kavşak düzenleme çalışmaları, İbrikdere Mahallesi Yeşiltepe ve Arslanbey Mahallesi Kolaylı Caddesinde üstyapı çalışmaları yapılıyor.

 

ALİKAHYA STADYUM BAĞLANTI YOLU YAPILIYOR

D-100 Karayolunun Sakıp Sabancı Köprülü Kavşağı ile Köseköy battı çıktı kavşağı arasında kalan kısmında yapılacak kavşak ile D-100 karayolundan Kocaeli Stadyumuna ve Alikahya Organize Sanayi bölgelerine ulaşımı kolaylaştıracak Köseköy Koridoru Alikahya Stadyum bağlantı yolunda çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Stadyum yolu kapsamında güney yan yol ve üst geçit yapım çalışmaları yapılıyor.

 

EREĞLİ SAHİL YOLU

Karamürsel Altınkemer Sahili ile Ereğli arasındaki sahil düzenleme projesi kapsamında, 5 kilometre uzunluğunda yol yapılıyor. Ereğli Sahil Yolu genişleme ve üstyapı yenilenmesi kapsamında baskı beton kaldırım yapımı çalışmaları yapılıyor. Avcıköy Tahtalı-Fulacık arasında 12 bin 500 metre uzunlukta beton yol yapılıyor.

 

GEBZE, DARICA VE DİLOVASI İLÇELERİ

Çayırova’da Turgut Özal Köprüsü İkileme ve Yol Yapım işinde 2 bin 195 metre 2×2 bölünmüş yol, 284 metre 1×1 yol, 64.70 metre uzunluğunda 10.75 metre genişliğinde açıklıklı köprü inşa ediliyor. Çayırova Veysel Karani Caddesinde binder ve aşınma tabakası asfalt serim çalışmalarına başlandı. Dilovası Kömürcüler yolunda v kanal yapım ve aşınma tabakası afalt serim çalışmaları yapılıyor. Dilovası Valiler bulvarında kavşak düzenleme çalışması, Liman Caddesi’nde bitümlü temel ve binder tabakası serimi çalışmaları yapılıyor.

 

Gebze Ahatlı Mahallesi 3120. Sokakta binder asfalt serimi, Dilovası ilçesi Bağdat Caddesi saat kulesi kavsak düzenlemesi çalışmaları yapılıyor. Darıca Sokullu Caddesinde, Gebze Topal Osman Ağa Caddesinde kaldırım İmalatı çalışmaları devam ediyor. Gebze Dicle Caddesi Isıkgöl Caddesi kesişimin de kavşak düzenleme çalışmaları yapılıyor.

 

YOL BAKIM TİMİ GÜNLÜK 20 NOKTADA

Yol Bakım Timi Kocaeli genelinde muhtelif günlük 20 noktada parke, bordür, beton gibi yolların yapımı ve tamiratı, yol üzerindeki alt yapı baca ve ızgara kapaklarının bakım onarımları, demir yaya korkuluklarının boyanması ve her türlü yol bakım onarım ve yapım çalışmalarında hizmet veriliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı