Castrol Ford Team Türkiye'nin Dünya Ralli Şampiyonası İtalya Ayağındaki Büyük Başarısı: Ali Türkkan, Türk Bayrağını Podyumda Dalgalandırdı

Bu yıl rekor katılımın olduğu Junior WRC sınıfında yarışan Ali Türkkan ile co-pilotu Burak Erdener, çekişmeli mücadelede gösterdikleri güçlü performansla yarışı Junior WRC ikincisi olarak tamamladı.

Castrol Ford Team Türkiye'nin Dünya Ralli Şampiyonası İtalya Ayağındaki Büyük Başarısı: Ali Türkkan, Türk Bayrağını Podyumda Dalgalandırdı
Yayınlama: 03.06.2024

Bu yıl rekor katılımın olduğu Junior WRC sınıfında yarışan Ali Türkkan ile co-pilotu Burak Erdener, çekişmeli mücadelede gösterdikleri güçlü performansla yarışı Junior WRC ikincisi olarak tamamladı. Geçen sene WRC3 sınıfında elde ettiği üçüncülük derecesini bir adım ileri taşıyan Türkkan, Türk bayrağını bir kez daha podyumda dalgalandırmayı başardı.

Otomobil sporlarında Formula 1’den sonraki en popüler şampiyonalardan biri olan Dünya Ralli Şampiyonası’nın İtalya Sardinya etabı kıyasıya bir rekabete sahne oldu. Ekipler, 266 kilometrelik 16 özel etapta hem birbirlerine hem de kırıcı ve zorlu toprak zemine karşı mücadele etti.

Dünya şampiyonlarının doğduğu sınıf olarak bilinen ve bu yıl tarihindeki en fazla katılım ile en çekişmeli sezonunu yaşayan Junior WRC’de yarışan Ali Türkkan ve co-pilotu Burak Erdener, global arenadaki bu ikinci startlarında podyuma çıkmayı başardı.

Dünyada ilk defa Ford tarafından üretilen en son jenerasyon ralli otomobili Ford Fiesta Rally3 EVO ile yarışan ikili, sekizinci etapta en iyi zamana imza attı. Liderliğe kadar yükselen ikili, lastiklerinin patlaması sonucu araçlarına hasar aldı ve yaşadıkları zaman kaybı nedeniyle ilk günü ikinci sırada tamamladı. İkinci güne hızlı başlayan Ali Türkkan ve Burak Erdener, güçlü performanslarıyla İtalya Rallisi’ni Genel Klasman ikincisi olarak tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı.

Castrol Ford Team Türkiye’nin pilot koçu ve koordinatörü olan şampiyon pilot Murat Bostancı, şu ifadeleri kullandı: “Oldukça zorlu geçen etaplarda gösterdikleri performansla podyuma ulaşan ekibimizi tebrik ederiz. Her geçen gün daha da güçlenerek zafere ulaşma yolunda önemli adımlar atıyoruz. Junior WRC’de finişe geldikleri henüz ilk yarışta podyumun ikinci basamağına çıkan Ali Türkkan ve Burak Erdener ikilisi WRC’nin ileriki yarışlarında Türk bayrağını en tepeye taşımak ve İstiklal Marşımızı bir kez daha dinletmek adına büyük umut verdiler.”

Türkiye’ye ilk ve tek Avrupa Ralli Şampiyonluğunu kazandırarak adını tarihe yazdıran Castrol Ford Team Türkiye, genç ve yetenekli pilotu Ali Türkkan ile bu yıl uluslararası arenada Türk bayrağını daha da yukarı taşımayı hedefliyor.

Castrol Ford Team Türkiye, 2008 yılında WRC’nin FSTI kategorisinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri kazanarak dünya çapında ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı. Takım, 2013 yılında Murat Bostancı ile Junior WRC kategorisinde, 2018 yılında ise Buğra Banaz ile yine Junior WRC’de ve aynı yıl Murat Bostancı ile WRC2 kategorisinde yarışa katıldı.

Castrol Ford Team Türkiye’nin Dünya Ralli Şampiyonası Takvimi:

  • 1-4 Ağustos Finlandiya Rallisi
  • 5-8 Eylül Yunanistan Acropolis Rallisi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı