Çayırova’da Yağmursuyu ve Dere Islahı Yatırımı Sürüyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte kuraklık yanı sıra ani ve sağanak yağışlar meydana geliyor.

Çayırova’da Yağmursuyu ve Dere Islahı Yatırımı Sürüyor
Yayınlama: 24.08.2022

Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte kuraklık yanı sıra ani ve sağanak yağışlar meydana geliyor. Altyapıda sıfır problem ilkesi çerçevesinde hizmet ve yatırımlarını Kocaeli genelinde sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, 2004 yılından bu yana İl genelinde yağmursuyu hatları, terfi merkezleri yanı sıra yüzey sularının aktığı derelerin düzenli akışlarının sağlanması ve çevre ile insan sağlığına tehdit oluşturmaması için ıslah çalışmaları gerçekleştiriyor.

1000 KM’YE VARAN YAĞMURSUYU HATTI
Kurum, bu kapsamda 2004 yılından bu yana Kocaeli genelinde toplam 841 km uzunluğunda yeni yağmursuyu hattı, 14 adet yağmursuyu terfi merkezi ile topoğrafyasından dolayı onlarca derede, toplam 101,5 km uzunluğunda ıslah çalışması gerçekleştirdi. Yapılan yatırımlar ile birlikte geçmişte yaşanan su baskınlarının önüne önemli ölçüde geçildi.

KÖR (YALAK) DERESİ SON AŞAMAYA GELDİ.
KBB İSU Genel Müdürlüğü, 2021-2022 yılı yatırım programı kapsamında birçok ilçede yeni yağmursuyu hattı ile dere ıslahı çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Çayırova ilçesi Şekerınar Mahallesinde önemli yatırımlar gerçekleştiriliyor. Yağışlarda yüzey sularının toplandığı Şekerpınar Kör (Yalak) deresinin düzenli akışının sağlanması ve çevre ile insan sağlığı için tehdit oluşturmaması için ıslah çalışmaları yapılıyor. Yerleşim alanı içerisinden geçen Kör (Yalak) deresi, taş kesit olarak ıslah edildi. Derede toplam 941 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapıldı. Dere üzerinde yaya ve araç trafiğinin sağlanması amacıyla da toplam 108 metre uzunluğunda 5 adet menfez çalışması da gerçekleştirildi. Islah çalışması tamamlanan derenin tehlike oluşturmaması için üzerinde harpuşta ile korkuluk çalışmaları yapılıyor. Kalan çalışmaların kısa bir zaman içinde tamamlanması hedefleniyor.

SÜLEYMAN DEMİREL CADDESİ’NDE YENİ HAT
İSU Genel Müdürlüğü’nün Çayırova ilçesinde yaptığı diğer bir çalışma Şekerpınar Süleyman Demirel Caddesi’nde yapılıyor. Yağışlı havalarda oluşan yüzey sularını toplamak için yağmursuyu hattı imalatı da gerçekleştiriliyor. 600, 500 ve 400 mm çaplarında betonarme boruların kullanıldığı yağmursuyu hattında boru döşeme çalışmaları sürüyor. Süleyman Demirel Caddesi’nin yüzey sularını toplayacak toplam 500 metre uzunluğundaki yeni yağmursuyu hattı, Kör (Yalak) deresine bağlanarak uzaklaştırılacak. Buradaki imalat çalışmalarının da kısa bir süre içinde tamamlanması hedefleniyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı