CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: Aileler alışverişe başlamadan kırtasiye ürünlerinde KDV’yi indirin

“Plan ve Bütçe Komisyonunda bekleyen ‘kırtasiye ürünlerinde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi’ ile ilgili kanun teklifimde belirttiğim gibi, ‘velilerin cebinin daha da fazla yanmaması’ için bununla ilgili düzenlemeyi bir an önce yapın”   CHP İzmir Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av.

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: Aileler alışverişe başlamadan kırtasiye ürünlerinde KDV’yi indirin
Yayınlama: 27.08.2022

“Plan ve Bütçe Komisyonunda bekleyen ‘kırtasiye ürünlerinde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi’ ile ilgili kanun teklifimde belirttiğim gibi, ‘velilerin cebinin daha da fazla yanmaması’ için bununla ilgili düzenlemeyi bir an önce yapın”

 

CHP İzmir Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı öncesinde velilere “kırtasiye malzemelerinde KDV indirimi” müjdesi verilmesini istedi.

 

CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl okulların 12 Eylül’de açılacağını anımsatarak, özellikle ilkokul birinci sınıfa başlayacak öğrencileri okula başlama heyecanı, velileri ise okul alışverişi telaşı ve kırtasiye masrafı korkusu sardığını ifade etti. AKP’nin yanlış politikaları sonucu giderek artan ekonomik kriz nedeniyle zaten zor günler geçiren velilerin, okul alışverişinde fiyatları görünce adeta “şok” yaşadığını vurgulayan CHP Milletvekili Av. Kılıç, “Birçok ürüne yüksek oranlarda zam geldiği gibi okul araç ve gereçleri de bu zamlardan nasibini aldı. Enflasyon ve hayat pahalılığı hızla artarken, hemen hemen tüm harcamalarını kısan veliler okulların açılacağı günü kara kara düşünmeye başladı.” dedi.

 

“Halktan kopan AKP, vatandaşın yaşadığı sorunları bilmiyor”

TBMM Divan Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde yaklaşık 18 milyon öğrencinin yeni eğitim-öğretim hayatına başlayacağını kaydetti. CHP Milletvekili Av. Kılıç, açıklamasında şu hususları belirtti:

 

“Üniversite eğitimine kadar her ne kadar okul kitapları öğrencilere ücretsiz olarak verilse de her öğrenci için okula başlamanın farklı bir maliyeti vardır. Okul masraflarında yüzde 80 ila yüzde 300 arasında değişen oranlarda artışlar yaşanmıştır. Defter, kitap, kalem, kağıt, silgi gibi kırtasiye malzemeleri, en az gıda malzemeleri kadar temel ihtiyacı oluşturmaktadır. Nasıl 15/10/2021 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunduğumuz ve esas komisyon olarak havale edildiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde bekleyen, ‘temel gıda ürünlerinde KDV’nin indirilmesine’ ilişkin kanun teklifimizin ardından 14 Şubat 2022 tarihinde bu ürünlerde KDV indirimine gittiğiniz gibi; 18/09/2020 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunduğumuz ve yine esas komisyon olarak havale edildiği Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde bekleyen ‘kırtasiye ürünlerinde KDV indirimine gidilmesi’ ile ilgili kanun teklifimin ardından da aynı hassasiyeti AKP iktidarından beklemekteyiz! AKP iktidarı halktan kopuk olduğu için göremiyor olabilir ancak işte size fırsat, getirin Meclise bir an önce imzalayalım. Gerçekten vatandaşlar için bir şeyler yapmak istiyorsanız çok geç olmadan bu konuda da ciddi adımlar atılması gerekiyor.”

 

“Evine ekmek götüremeyen ailelerin sadece defter masrafı 320 TL”

CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, kırtasiye ürünlerine yapılan yüzde 80 ila yüzde 300 arasında değişen zam oranlarının ailelerin bütçelerini çok zorladığını ifade ederek, “Kalem, silgi, boya gibi ürünlerde artış oranı yüzde 100’ü aşmıştır, özellikle defter fiyatlarındaki artış dikkat çekmektedir. Defter fiyatları 4 kat pahalanarak, 4-5 TL seviyesindeki 80 sayfalık defterler 19.90 TL’ye satışa çıkmıştır. Defterdeki fiyat artışı yüzde 300’ü bulmuştur. Her bir öğrenci için en az 7-8 defter ihtiyacı dikkate alındığında, 2 çocuklu bir ailenin sadece defter için ödemesi gereken rakam 320 TL’ye ulaşmaktadır. Kira, fatura, mutfak masrafı, okul masrafı derken evine ekmek götürmekte zorlanan aileler için bu rakamlar sürdürülebilir değil.” dedi.

 

“Kalem kutusunu doldurmak daha da zor”

Bu eylül ayında “kalem kutusunu doldurmanın” da çok zor olacağını vurgulayan CHP Milletvekili Av. Kılıç, şunları kaydetti:

 “Kurşun kalemin adedi 1 TL seviyesinden 3-4 TL seviyesine yükselmiştir. Kırmızı kalemlerin 4’lü setinin fiyatı da geçen yıl eylülde yayınlanan ‘okula dönüş’ kataloglarında 5 TL iken bu yıl 10 TL’ye yükselmiştir. 12’li sulu boya aynı marka geçen yıl 19.90 TL fiyatla satılırken, bu eylül ayında 29.99 TL etiketle satışa çıkmıştır. Tüm bunlarla beraber zam oranları ithal hammadde ile üretilen ve TL’deki keskin değer kaybının etkilediği ürünlerde, örneğin yapıştırıcılarda çok daha yüksek olmuştur. Geçen yıl eylül ayında 3’lü yapıştırıcı 19 TL’den satılırken, bu yıl aynı marka ürünün 3’lü seti 46 TL’ye raflarda satılmaktadır.”

 

“400 liraya dolan okul çantası 1000 liraya doluyor”

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Av. Kılıç, geçen yıl 400 liraya dolan okul çantası için bu yıl yaklaşık 1000 liralık harcama yapılması gerekeceğine işaret ederek, okul çantası fiyatlarının da bin liraya kadar çıktığını kaydetti. CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, okul masraflarının velilerin “cebini yakmasının” merdiven altı üretimin artmasına neden olduğunu dile getirerek, “Hangi malzemeden ve hangi ortamlarda yapıldığı belli olmayan bu ürünler çocuklarımızın sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadır.” dedi.

 

“Bütün bu nedenlerle, Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde bekleyen ‘kırtasiye ürünlerinde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi’ ile ilgili kanun teklifimizde belirttiğimiz gibi, ‘velilerin cebinin daha da fazla yanmaması’ için bununla ilgili düzenleme bir an önce yapılmalıdır.” diyen CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, saraya ve AKP iktidarına; “Açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye çalışan ailelere gelin bu müjdeyi verin.” çağrısı yaptı.

 

“Bir nebze de olsa vatandaşların ekonomilerine katkı sağlanması amaçlanıyor”

CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, halen bütün kırtasiye ürünlerinde yüzde 18, defter, kalem, silgi gibi kırtasiye malzemelerinde ise yüzde 8 olarak uygulanan Katma Değer Vergisinin (KDV) yüzde 1 olarak uygulanmasını içeriyor. KDV oranının düşürülmesiyle, eğitim-öğretim yılı başında ailelerin eğitim giderlerinin azaltılması ve böylece pandemi ile birlikte başlayan ve giderek artan hayat pahalılığının olduğu bir dönemde, bir nebze de olsa vatandaşların ekonomilerine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı