Çocuklar Bayramı Sporla Kutladı

Outdoor sporlarının lider markası SPX, ‘Hareketin Ritmini Tutan Çocuklar’ı 23 Nisan Cumartesi günü Swissôtel The Bosphorus Pürovel Spa’da çocukları spora, ebeveynlerini ise çocuk beslenmesi üzerine söyleşiye davet etti.

Çocuklar Bayramı Sporla Kutladı
Yayınlama: 25.04.2022

Outdoor sporlarının lider markası SPX, ‘Hareketin Ritmini Tutan Çocuklar’ı 23 Nisan Cumartesi günü Swissôtel The Bosphorus Pürovel Spa’da çocukları spora, ebeveynlerini ise çocuk beslenmesi üzerine söyleşiye davet etti. Enerji dolu çocuklar macera dolu bir deneyim yaşarken, Beslenme Uzmanı Raysa Büyükbahar Uzunyol ise çocuk beslenmesi üzerine tüyolar paylaştı.

 

 

Hayata geçirdiği sponsorluk ve iş birliği anlaşmalarıyla ülkemizde outdoor ve extreme spor branşlarının büyümesine katkı sağlayan, sektörünün lider markası SPX (Sport Point Extreme), bu yıl Swissôtel The Bosphorus Pürovel Spa ile birlikte 23 Nisan Ulusan Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel, çocuklara spor hocalarıyla birlikte Bootcamp yapma imkânı sundu. Hareketin ritmini tutan çocuklar Vita Parkur’da macera dolu anlar yaşadı. Minik adımların bitmeyen enerjileri spor hocalarını çok mutlu etti. Çocuklar dinlenmeye geçerken ebeveynleri ise Klinik ve Sporcu Beslenme Uzmanı Raysa Büyükbahar Uzunyol’un çocuk beslenmesi üzerine kıymetli bilgilerinden yararlanma fırsatı buldu.

 

“Çocuk beslenmesi konusunda doğru ilişkiyi kurmak için ebeveyn ile çocuk arasında görev dağılımı yapılmalı”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel SPX ve Swissôtel The Bosphorus Pürovel Spa ile gerçekleştirilen ‘Hareketin Ritmini Tutan Çocuklar’ etkinliğinde değerli bilgilerini paylaşan Klinik ve Sporcu Beslenme Uzmanı Raysa Büyükbahar Uzunyol ebeveynlere tavsiyelerini söyle aktardı: “Ebeveynlerin en önemli görevi belirli saatlerde çocuklarına çeşitli besinler sunmakken, çocukların görevi ise arzu ettikleri besinlerden istedikleri kadar yemeleridir. Ebeveynler, çocukların yedikleri miktar üzerinden yorum yapmaktan kaçınmalı ve çocuklarının açlık-tokluk hissine güvenmelidirler” ifadelerini kullandı.  Uzunyol, tavsiyelerine şöyle devam etti: “Yemek saatine yakın ara öğün sunmaktan kaçınabilirsiniz. Çocuklar aç olmadığı zaman besin tüketmek istemiyorlar. Onlar kendilerinin bilincinde ve sizler de onlara güvenmeyi seçmelisiniz” ifadelerini kullandı.

 

“Besinleri ödül ve ceza olarak kullanmaktan kaçının”

Klinik ve Sporcu Beslenme Uzmanı Raysa Büyükbahar Uzunyol: ”Besinleri ödül ve ceza olarak kullanmamaya dikkat edin. En sık gördüğümüz örneklerden biri olan “Yemeğini bitirirsen tatlını yiyebilirsin” yolu çocuğa faklı mesajlar gitmesine sebebiyet veriyor. Tabağı bitirmeye zorlamak ihtiyacından fazlasını tüketmesine neden oluyor. Genelde ödül olarak sunduğumuz besinler, karbonhidrat ve şeker bakımından zengin besinler oluyor ve beynine karışık sinyaller gitmesine sebebiyet veriyoruz. Diğer önemli bir konu ise çocuklarımızın yanında kendi bedenimizle ilgili nasıl yorumlar yaptığımız. Olumsuz yorumlar çocukların kendi bedenlerine karşı olumsuz düşünceler oluşturmasına sebebiyet verebiliyor. Onları sizin aynanız olarak düşünebilirsiniz. Her zaman fit ve sağlıklı olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Çocuklarınızı markete giderken yanınızda götürün ve seçimler yapmasına izin verin, birlikte ürünlerin içeriklerini okursanız küçük yaşta gıda okuryazarlığına teşvik etmiş olursunuz” şeklinde konuşan Beslenme Uzmanı Uzunyol: “Çocuklara bazı besinleri yasaklamak çoğu zaman o besini daha fazla istemesene sebep olacaktır. Yasaklamak yerine daha az tüketebileceğimiz bir besin sınıflandırması yapabilirsiniz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı