Çukurova’da Kaybolmayan El Sanatları Kursu

Açtığı kurslarla Çukurovalılara hem meslek sahibi olma fırsatı veren, hem de iş kapıları açmalarını sağlayan Çukurova Belediyesi’nin kurslarında, binlerce yıllık ömrü olan ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatları yeniden yaşama sarılıyor.

Çukurova’da Kaybolmayan El Sanatları Kursu
Yayınlama: 10.03.2022

Açtığı kurslarla Çukurovalılara hem meslek sahibi olma fırsatı veren, hem de iş kapıları açmalarını sağlayan Çukurova Belediyesi’nin kurslarında, binlerce yıllık ömrü olan ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatları yeniden yaşama sarılıyor.

 

Sebze ve meyvelerin doğal boya olarak kullanıldığı, geleneksel el sanatlarından Tezhip süsleme ve minyatür kursları, hem yeni beceriler kazandırıp, yaratıcı ve üretken bireyler yetiştiriyor, hem kültürel değerlerimizi insanımızla yeniden buluşturuyor, hem de kursiyerlere ürettikleri eserlerin satışıyla ek kazançlar elde etme olanağı sağlıyor.

 

Geleneksel Türk el sanatlarının en değerli alanlarından birisi olan, sultanların sanatı diye anılan, ama artık ve kaybolmakta olan Tezhip Sanatı, Çukurova Belediyesi’nin kurslarında yeniden hayat buluyor. Açtığı kurslarla binlerce Çukurovalıya yeni el becerileri kazandırıp, sanatla tanıştıran ve bu yeni yeteneklerini kazanca dönüşmesinin yollarını açan Çukurova Belediyesi’nin Tesisler Müdürlüğü’nün meslek ve sanat kursları, büyük ilgi topluyor. Bu eğitimlerden biri olan ve Çukurova Belediyesi’nin Karslılar Kadın Sohbet ve Dayanışma Evi’nde verilen Tezhip Sanatı kursunda, kültürel ve tarihi değerler tekrar önem kazandırılıyor. Özellikle kadınların tercih ettiği kursların başında gelen Tezhip Sanatı eğitimleri yaklaşık 11 ay sürüyor. Orta Asya’dan ilk Türklerle sanata dönüşen ve hatların etrafının süsleme sanatı olarak bilinen, pano şeklinde özel kağıtlara işlemeler yaparak ortaya çıkan Tezhip Sanatı, Çukurovalı kadınların elinde tekrar yaşama fırsatı yakalıyor.

 

Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından olan kursta, sebze ve meyvelerden elde edilen boyaların kullanılması ise ayrı bir değer katıyor. Sabır ve motivasyon güçlerini geliştiren, hatların etrafına yaptıkları ince süslemelerle göz kamaştırıcı eserler yapmayı öğrenen kursiyerler, uzun bir eğitimden sonra kazandıkları becerilerle meydana getirdikleri eserleri, internet üzerinden ve çevrelerine satarak ek kazanç elde ettiklerini, aynı zamanda boş vakitlerini en güzel şekilde değerlendirme fırsatı yakalıyor. Çukurova Halk Eğitim Merkezinin desteğiyle açılan Tezhip kursunda eğitim veren Melike Savaş Berker, Çukurova Belediyesi’nin kadınlara verdiği önemin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, dersler sayesinde kursiyerlerin kendilerini rehabilite ederek, sabır ve motivasyon güçlerini artırdığını, hatta sigarayı ve antidepresan ilaç kullananların, bu alışkanlıklarını bıraktığını söyledi. Çok bilinmeyen Tezhip sanatı hakkında bilgi veren Berker, Altınlamak anlamına gelen Tezhip sanatının, altın tozu kullanıldığı bir süsleme sanatı olduğunu, hat sanatlarının etrafının bezenmesi amaçlı kullanılmış, günümüzde tek başına pano olarak da kullanıldığını, çoğunlukla stilize edilmiş bitki formları ya da desenlerden oluşan kimi zaman simetrik tasarımdan meydana geldiğini aktardı.

 

BAŞKAN SONER ÇETİN “TÜRK EL SANATLARIMIZ KAYBOLMAYACAK“

Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, Geleneksel el sanatlarını yaşatmayı istediklerini  belirterek, “Dayanışma ve kültür evlerimizde, çok güzel bir atmosferde, harika kurslarımız var. Eski bir süsleme sanatı olan, unutulmaya yüz tutmuş tezhip sanatı kursumuzda bunlardan birisi. Kültürel değerlerimizi insanımızla yeniden buluşturmak önemli. Hem bu sanatları yaşatacağız, hem de bu eğitimleri alan Çukurovalılar, bu becerilerini maddi değere dönüştürebilecek. Her yıl binlerce Çukurovalıya hobi ve meslek kurslarını ücretsiz olarak sunuyoruz.” diyerek, toplum için bu kursların her anlamda çok önemli olduğunu söyledi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı