Çukuryurt’ta hıdrellez coşkusu

Sevgi, kardeşlik ve yardımlaşmanın günü, baharın gelişinin müjdecisi olan Hıdırellez, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Saray Belediyesi ve Çukuryurt Mahalle Muhtarlığı tarafından organize edilen etkinliklerle büyük bir coşku içinde kutlandı.

Çukuryurt’ta hıdrellez coşkusu
Yayınlama: 09.05.2022

Sevgi, kardeşlik ve yardımlaşmanın günü, baharın gelişinin müjdecisi olan Hıdırellez, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Saray Belediyesi ve Çukuryurt Mahalle Muhtarlığı tarafından organize edilen etkinliklerle büyük bir coşku içinde kutlandı.

 

KİMLER KATILDI?
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Saray Belediyesi ve Çukuryurt Mahalle Muhtarlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Çukuryurt Mahallesi 100.Geleneksel Hıdrellez Şenliği Pazar günü Çukuryurt Mesire alanında saat 13.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Şenliğe CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, Saadet Saray İlçe Başkanı Şaban Mısırlı, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Birdal Gökdağ, Fuat Ünal, Ahmet Tınaz, Belediye meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti ve STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞKAN ERKİŞ TEŞEKKÜR ETTİ
Çukuryurt Mahalle Muhtarı Ersun Tuncel’in açılış konuşmasının ardından günün anlam ve önemine dair bir konuşma gerçekleştiren Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş şunları ifade etti:

“ Buralarda bilinen bir hikayedir Hıdrellez gelmeden, Hıdrellez ateşi yanmadan yaz gelmez. Bugün Hıdrellez, yarın yaz diyor. Eminim ki bunca insanın yüreğinin sıcaklığı, yarın Saray’ımızın ısınmasına çoktan davetiye çıkaracaktır ve Saray bu yüreklerin heyecanıyla yarından itibaren ısınacaktır. Böylesine asırlık bir geleneği, yıllarca istisnalar dışında kutlayan ve kuşaklar boyunca sürmesini sağlayan Çukuryurtlu hemşehrilerime yürekten teşekkür ediyorum. Hepimizin varlık sebebi olan annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum. Hıdrellezimizin ve buna dair eğlencemizin bundan sonraki mutlu günlerimizin başlangıcı olması temennisiyle hayırlı günler diliyorum.

BAŞKAN ALBAYRAK: “ SAĞLIK, MUTLULUK, BOLLUK VE BEREKET GETİRMESİNİ DİLİYORUM”

Şenliklere katılarak vatandaşların coşkusuna ortak olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, baharın ve güzel günlerin müjdecisi Hıdrellezi karşılamanın mutluluğunu vatandaşlarla birlikte yaşadıklarını belirterek, "Yüreklerimizi yaşama sevinciyle dolduran, baharın güzel günlerinin müjdecisi Hıdırellez'e hep beraber kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde kavuştukları bu güzel ve anlamlı gün, içimizdeki doğa sevgisini arttırırken bahar mevsiminin güneşli ve güzel günlerinin gelişini de müjdelemektedir. İnanç ve geleneklerimizde önemli bir yeri olan Hıdırellez Günü'nde kırlara gidilir, şenlikler düzenlenir ve iyi dileklerle dualar edilir. Sevgi, kardeşlik ve yardımlaşmanın günü olan Hıdırellez, insanları ortak değerler etrafında birleştirmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, baharın ve güzel günlerin müjdecisi olan Hıdırellez Günü'nün, sağlık, mutluluk, bolluk ve bereket getirmesini diliyorum" dedi.

 

Etkinliğe katılan Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun ve Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın da birer konuşma yaparak tüm Tekirdağlıların Hıdırellez bayramını tebrik ederek, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

ROMAN ŞUKAR BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Çukuryurt 100.yıl Hıdrellez Şenliği’nde performans sergileyen Saray Belediyesi Roman halk dansları grubu Saray Şukar, muhteşem performansıyla izleyenlerden büyük alkış aldı.

SÜHEYLA VE BLUES OF RUMELİ ÇUKURYURT’U COŞTURDU
Çukuryurt Mahallesi'nde bu yıl 100.'sü gerçekleştirilen geleneksel Hıdırellez şenliklerine büyük ilgi gösteren vatandaşlar, birbirinden eğlenceli aktivitelerin yanı sıra Süheyla ve Blues of Rumeli konseri ile hem hoşça vakit geçirdiler hem de baharın müjdecisi Hıdırellezi doyasıya kutladılar.

ÇİÇEK TAKDİM EDİLDİ
Konser sonunda Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Saray Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Arif Naci Öngören ile birlikte Süheyla ve Saray Şukar Roman grubu eğitmeni Kader Yatkın’a teşekkür ederek çiçek takdim etti.

 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı