Dalmaçyalı ile dört mevsim termal konfor

Doğru Isı yalıtımlı uygulanmış evlerde, dört mevsim termal konfor yaşanırken doğalgaz ve elektrik faturalarında yüzde 50 tasarruf sağlanabiliyor     Duvarların ısı geçirgenliğini azaltarak ortamın ısısını uzun süre korumayı sağlayan dış cephe ısı yalıtımı, soğuk havalar kadar sıcak havalarda da enerjiden tasarruf ettiriyor ve dört mevsim termal konfor sağlıyor.

Dalmaçyalı ile dört mevsim termal konfor
Yayınlama: 05.10.2022

Doğru Isı yalıtımlı uygulanmış evlerde, dört mevsim termal konfor yaşanırken doğalgaz ve elektrik faturalarında yüzde 50 tasarruf sağlanabiliyor  

 

Duvarların ısı geçirgenliğini azaltarak ortamın ısısını uzun süre korumayı sağlayan dış cephe ısı yalıtımı, soğuk havalar kadar sıcak havalarda da enerjiden tasarruf ettiriyor ve dört mevsim termal konfor sağlıyor. Dış cepheden uygulanan ısı yalıtımı, dışarıdaki ısının etkisinin iç ortama geçmesine engel olarak ısıtma veya soğutma sistemlerinin daha az ve verimli çalışmasına destek oluyor. Isı yalıtımın bir binanın dört mevsim ihtiyacı olduğunu kaydeden Betek Yalıtım Grubu Pazarlama Müdürü Çağdaş Korkmaz “Evlerde giderek daha çok zaman geçiriliyor, home-office çalışma yaygınlaşıyor. Yazlık bölgeler olarak tarif edilen illerde sürekli ikametin arttığını da görüyoruz.

 

Dalmaçyalı olarak Türkiye’nin her bölgesindeki vatandaşlarımızı ister ısınma amaçlı doğalgaz kullansın, isterse iklimin daha sıcak olduğu bölgelerde klima kullansın faturalarında yüzde 50 tasarruf etmeye davet ediyoruz” dedi. Korkmaz, yazlık bölgelerde ikametlerin bahar ve kış aylarında da konforlu biçimde devam edebilmesi için ısı yalıtımının etkin bir çözüm olduğuna değindi. Korkmaz, “Yazlık bölgelerdeki konutlar ısıtma için alt yapısal değişikliğe ihtiyaç duymadan, sadece ısı yalıtımı yaptırarak dört mevsim konfor ile kullanabilir” dedi. Sağlıklı yaşam için termal konforDalmaçyalı olarak dünyada ilk defa bilim insanları ile birlikte Isı Yalıtımının Sağlığa Faydalarını araştırdıklarını belirten Korkmaz “Isı yalıtımı duvarların ısı geçirgenliğini azaltmak suretiyle ev içinde ısı dengesini koruyor. Isıda ani değişimler ve ısı dağılımında farklılıklar azalıyor. Ani ısı değişimlerine bağlı olarak nem ve yine neme bağlı olarak küf oluşumunun ısı yalıtımlı evlerde bulunmadığını gördük. Nem ve küf, hava kalitesini olumsuz etkileyerek solunum konusunda hassas olan kişiler başta olmak üzere ev halkının sağlığı için negatif bir rol oynuyor.

 

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü’nün iç ortam için 21 derece olarak tanımladığı sıcaklık da termal konforun temel ölçütü. Yazlık bölgelerdeki konutlarında yaz ayları dışında da konaklayan vatandaşlarımız, ısı yalıtımı aracılığıyla yazın çok sıcaklamadan kışın üşümeden ve her mevsimde dengeli ve sağlıklı bir ısı ve hava kalitesiyle termal konforu yaşayacaklar” diye konuştu. Isı yalıtımın lider markası Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri, Termal Kamera Roadshow, Ücretsiz Keşif Hizmeti ve Dalmaçyalı Enerji Tasarrufu Analiz Raporu gibi ücretsiz hizmetlerle tüketicileri ısı yalıtımının faydaları konusunda bilgilendiriyor. Yapıştırıcısından son kat kaplama ve boya ürünlerine kadar uyumlu, standartlara uygun ve uzun ömürlü bir sistem sunan Dalmaçyalı, güvenilir uygulamacılarla çalışarak tüketicilerin doğru ısı yalıtımı yaptırmalarını da güvence altına alıyor. 

 

Evdeki enerjinin yüzde 80’i ısıtma ve soğutmaya gidiyorTürkiye’de enerjinin yüzde 33’ü binalarda tüketilirken, bu tüketimin yüzde 80’i ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor. Faturalarda yüzde 50 düşüş sağlamasının yanında daha az enerji tüketimine bağlı olarak karbon salımını da azaltan ısı yalıtımı sürdürülebilir bir dünyaya katkı sunuyor ve çevreyi koruyor. Ev içindeki farklı bölmelerde de dengeli bir ısı dağılımı sağlayan ısı yalıtımı sayesinde evlerde termal konfor sürekli kılınıyor. Duvarlara yapılan mantolama ile dengeli bir ısı sağlandığı için ani ısı değişimlerine bağlı olarak oluşabilecek nem ve küf gibi oluşumlar da önleniyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı