EÜ’den “Türk Dünyası Bahar Şenliği”

Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) ve EÜ Spor Bilimleri Fakültesi iş birliğinde “Türk Dünyası Bahar Şenliği” etkinliği düzenlenecek.

EÜ’den “Türk Dünyası Bahar Şenliği”
Yayınlama: 26.04.2022

Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) ve EÜ Spor Bilimleri Fakültesi iş birliğinde “Türk Dünyası Bahar Şenliği” etkinliği düzenlenecek.  

 

EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsünde düzenlenecek olan şenlik 9-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Açılış konuşmalarını EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit, EÜ DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Usta, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı yapacak. Şenlikte, Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Temizkan, “Türk Kültüründe Hıdırellez Geleneği”  konusunda katılımcılara bilgiler aktaracak.

 

Şenlik ile ilgili bilgi veren EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit, “Türk Dünyası’na gerek jeopolitik önemi gerekse tarihî ve kültürel bağlarımız nedeniyle üniversitemizin uluslararasılaşma konseptinde özel önem veriyoruz. Küresel felakete yol açan Covid-19 salgını nedeniyle 2 yıllık kapanma döneminin sona ermek üzere olduğu bu günlerde, öğrencilerimize yönelik spor ve sanat faaliyetlerinin zenginleştirilmesi ve yeni jeopolitik denklemde Türkiye ile Türk Dünyası arasındaki politik ve kültürel ilişkilerin pekiştirilmesi doğrultusunda, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı ve Spor Bilimleri Fakültesi işbirliği içinde gerçekleştirilecek söz konusu şenlik daha da önem kazanmaktadır. Türkiye’nin en köklü Türkoloji merkezlerinden biri olan enstitümüz, ülkemizin ve üniversitemizin misyon ve vizyonuna uygun olarak akademik katkı ve sonuç üreten disiplinlerarası faaliyetlere ağırlık veriyor” diye konuştu. 

 

Hem bilimsel hem de kültürel etkinliklerle dolu bir program

Şenlik kapsamındaki etkinliklere de değinen Prof. Dr. Macit, “Türk Dünyasından çeşitli Türk boylarının dil, edebiyat, sanat, folklor ve kültürü tanıtılacak.  Türk kültürünün zenginliği ve çeşitliliği sergilenecek. Türkiye ve Türk Dünyası arasındaki ortak soy, tarih, kültür ve değerlere dayalı köklü manevi bağlar hakkında gençler arasında farkındalık oluşturulacak. Bu yaklaşım temelinde planlanan şenlik çerçevesinde Türk Kültüründe Hıdrellez geleneği, Âşık atışması, Türk Dünyası geleneksel dans ve müzik gösterileri, Türk Dünyası geleneksel yemekleri, Geleneksel Türk okçuluğu, Türk Dünyası şairleri ve şiirleri tanıtımı, Türk Dünyası geleneksel çocuk oyunları, Türk Dünyası geleneksel sporları yer alacak. Ayrıca Devlet Türk Musikisi Konservatuarı iş birliğinde gerçekleştirilecek olan ‘I. Uluslararası Türk Dünyası Müzik ve Dans Sempozyumu’  ise bahar şenliğinin bilimsel yönünü teşkil edecek. Ege Üniversitesi öğrencilerimizin Türk Dünyasından gelen öğrencilerle kaynaşması, kültürel paydaşlık, millî kimlik ve kültürel aidiyet, hoşgörü ve dayanışma duygusunun pekiştirilmesi; kardeşlik ve dostluk bağlarının güçlendirilmesi, böylece bölgesel ve küresel barışın Türk Dünyası gençleri arasında sağlamlaştırılması, etkinliğin en temel amaçları arasında yer alıyor” dedi.

 

Şenlikte; “Aşık Atışması”, “Bıçak Yapım Atölyesi”, “ Bizden Ezgiler Müzik Dinletisi”, “Ateşten Atlama”,  “Yumurta Tokuşturma” , “Halat Çekme Yarışması”, “ Koşu Yarışı”, “Çuval Yarışı” “Mangala Oyunu” gibi bir çok farklı etkinlerle katılımcılar doyasıya eğlenecek.  Şenlik ile ilgili detaylı bilgiye Ege Üniversitesi web sayfasından ulaşılabilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı