Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali “Ulusal Senaryo Yarışması” Jürisi Belli Oldu

28 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında ilk kez gerçekleştirilecek Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali kapsamında düzenlenen “Ulusal Senaryo Yarışması” için başvurular sona ererken, yarışma jürisi de belli oldu.

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali  “Ulusal Senaryo Yarışması”  Jürisi Belli Oldu
Yayınlama: 16.08.2022

28 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında ilk kez gerçekleştirilecek Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali kapsamında düzenlenen “Ulusal Senaryo Yarışması” için başvurular sona ererken, yarışma jürisi de belli oldu.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali; Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin organizasyonuyla ve derneğin başkanı Filiz Dağ ile yazar Gülşah Elikbank’ın yönetiminde 28 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında sinemaseverleri bir araya getirecek. Türkiye’de alanında ilk olma özelliğini taşıyan festival, “Ulusal Senaryo Yarışması”yla da bilim kurgu ve fantastik türündeki en yaratıcı hikâyeleri beyazperdenin sınırsız imkânlarıyla buluşturacak.

 

“Ulusal Senaryo Yarışması”nın Jüri Üyeleri Belli Oldu

Süresi 60 dakikayı geçen uzun metraj senaryoların katıldığı “Ulusal Senaryo Yarışması”na başvurular, 12 Ağustos tarihinde sona erdi. Yarışma kapsamında En İyi Senaryo10 bin TL ile ödüllendirilecek.

 

“Ulusal Senaryo Yarışması”nın jüri başkanlığını, Harry Potter kitaplarının çevirmeni kimliğiyle ve bu alana ilgisiyle tanınan deneyimli eleştirmen Sevin Okyay üstlenecek. Ayrıca yarışmanın jürisinde; FABİSAD Başkanlığı yapan yazar Barış Müstecaplıoğlu, Türkiye sinemasının ilk nekrofil karakterini canlandırmasıyla ses getirdikten sonra “Kırık Kalpler Bankası” ve “Hakan: Muhafız” gibi birçok fantastik eserde fark yaratan oyuncu ve oyun yazarı Mehmet Yılmaz Ak, Marvel’e rakip olarak gelen T World Sinematik Evreni’nin Kurucusu olan yapımcı Bülent Turgut ve aile-çocuk yazarı Ömür Kurt yer alacak.

 

Anadolu’nun Var Olan İlhamını Dünyaya Duyuracak Senaryolar Aranıyor

Festivalin yönetmenliğini üstlenen yazar Gülşah Elikbank, “Ulusal Senaryo Yarışması”na yönelik yaptığı açıklamada; “Hayal gücünün sınırsızlığından güç alan fantazya, bize sadece canavarların var olduğunu söylemez; onları yenmenin mümkün olduğunu da hatırlatır. Masallardan başlayan ve genişleyen bu tür, sanatın her alanına ilham verir. Keza iyi bir bilim kurgu da geleceğin olasılıklarına göz kırpan, öngörüsü yüksek bir metindir. Biz de bu iki türün yeni seslerini; Anadolu’nun zaten sahip olduğu o ilhamı dünyaya duyuracak büyüleyicilikte senaryolar arıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Gençlerin yaratıcı dünyasına daha yakın olup, bu alandaki sinema ürünlerini yaygınlaştırmak için düzenlenen Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, yerli ve yabancı üreticileri bir araya getirip; bilim kurgu ve fantastik alanında emek vermiş isimleri ön plana çıkarmayı ve yeni oluşumlara zemin hazırlamayı amaçlıyor.

 

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali ve “Ulusal Senaryo Yarışması” ile ilgili detaylı bilgi için us3f adresi ve festivalin sosyal medya hesapları ziyaret edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı