“Facebook’ta İyi Görünmenin Yolları: Basın Sonrası Dönem”

Pera Müzesi, ünlü sanatçıların ‘Basın Sanatı’ olarak tanımlanan eserlerini bir araya getiren Ve Şimdi İyi Haberler sergisi kapsamında söyleşilere ve turlara devam ediyor.

“Facebook’ta İyi Görünmenin Yolları: Basın Sonrası Dönem”
Yayınlama: 14.06.2022

Pera Müzesi, ünlü sanatçıların ‘Basın Sanatı’ olarak tanımlanan eserlerini bir araya getiren Ve Şimdi İyi Haberler sergisi kapsamında söyleşilere ve turlara devam ediyor. Sergideki kavramlardan yola çıkan konuşma etkinliklerinin ikincisi “Facebook’ta İyi Görünmenin Yolları: Basın Sonrası Dönem” başlığını taşıyor. Yeni medya uzmanı, akademisyen Erkan Saka ve sanatçı Kerem Ozan Bayraktar’ın katılımıyla gerçekleşecek konuşma 15 Haziran Çarşamba günü Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilir.

 

Sosyal medya çağı mercek altında

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler sergisinden ilhamla düzenlediği etkinliklere devam ediyor. Serginin farklı bölümlerini mercek altına alan söyleşilerin ilkinde, “Cinsiyetler Savaşı, Kültürler Çatışması” başlığı konuk konuşmacılar tarafından masaya yatırıldı. 

 

Metin ve haber ilişkisini, fotoğrafın icadının toplumu nasıl şekillendirdiğini ve totaliter sistemlerin kitle iletişim araçları üzerindeki güçlü etkisini ele alan “Facebook’ta İyi Görünmenin Yolları: Basın Sonrası Dönem” bölümüyle aynı adı taşıyan ikinci konuşma etkinliği, sosyal medya sonrası görsellerin dijital dolaşımının hızlanmasının sanata etkisini tartışmaya açacak. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Erkan Saka ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi, sanatçı Kerem Ozan Bayraktar’ın konuşmacı olarak katılacağı etkinlik, 15 Haziran Çarşamba günü saat 18.30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda izlenebilir.

 

Ve Şimdi İyi Haberler 7 Ağustos’a dek Pera Müzesi’nde
Annette ve Peter Nobel’in ‘Basın Sanatı’ etrafında şekillendirdikleri koleksiyondan, Christoph Doswald küratörlüğünde bir seçkiyle hazırlanan Ve Şimdi İyi Haberler sergisi 300’e yakın eseri Pera Müzesi’nde bir araya getiriyor. Sergide Alberto Giacometti, Aleksandr Rodchenko, Andy Warhol, Andreas Gursky, Jenny Holzer, Bedri Baykam, Barbara Kruger, Christo, David Hockney, Dennis Hopper, Elmgreen & Dragset, Fernand Légér, Georges Braque, Henri Cartier-Bresson, Joseph Beuys, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Le Corbusier, Malevich, Man Ray, Mayakovski gibi önemli sanatçıların eserleri yer alıyor. 

 

Sergi turu ekranlara taşınıyor
Pera Müzesi, Ve Şimdi İyi Haberler sergisini fiziksel ortamda gezme fırsatı bulamayan sanatseverler için 30 Haziran ve 28 Temmuz tarihlerinde çevrimiçi rehberli turlar düzenliyor. Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu’ndan kapsamlı bir seçkinin bir araya getirildiği sergi, yalnızca modern sanat tarihinin hatlarını izlemekle kalmıyor, son 150 yılın bilim, kültür ve siyasetteki en can alıcı meselelerini ele alan bir çalışma alanı niteliği de taşıyor. Resim, fotoğraf, kolaj, desen, yerleştirme, video gibi farklı ifade araçlarından oluşan eserlerin yer aldığı sergiyi, çevrimiçi rehberli tur ile 3 boyutlu olarak gezen katılımcılar modern ve güncel sanatın en önemli dönemlerini izlemeye olanağı buluyor.

“Ve Şimdi İyi Haberler” Etkinlik Programı:
Konuşma: “Facebook’ta İyi Görünmenin Yolları: Basın Sonrası Dönem”
15 Haziran Çarşamba, 18.30

Çevrimiçi sergi turu: “Ve Şimdi İyi Haberler”
30 Haziran Perşembe, 19.30
28 Temmuz Perşembe, 19.30

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı