Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu: “OKS’deki 45 yaş üstü kişi sayısında dikkat çekici bir artış görebiliriz”

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre 2022 yılı ilk çeyrek sonunda Otomatik Katılım Sistemi’ndeki (OKS) çalışan sayısı 6 milyon 260 bin kişiye ulaştı.

Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu: “OKS’deki 45 yaş üstü kişi sayısında dikkat çekici bir artış görebiliriz”
Yayınlama: 29.04.2022

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre 2022 yılı ilk çeyrek sonunda Otomatik Katılım Sistemi’ndeki (OKS) çalışan sayısı 6 milyon 260 bin kişiye ulaştı. Çalışanların toplam fon tutarı 18,5 milyar TL’yi aşarken, OKS’deki devlet katkısı 914,9 milyon TL’ye yaklaştı. Bireysel Emeklilik Yatırım ve Tasarruf Sistemi Kanunu’nda yapılan değişiklik ile OKS’ye dâhil olmak isteyen 45 yaş üzeri çalışanların, sisteme dahil olabilmelerinin önü açılmıştı. 

 

45 yaş üstü katılımcıların talep etmeleri halinde Otomatik Katılım Sistemi’ne dâhil olabilmelerinin OKS’deki katılımcı sayısını önemli ölçüde artıracağını belirten Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu şunları söyledi:

 

Katılımcıların sisteme giriş anındaki yaşları dikkate alan bir hesaplama yaptığımızda, 45 yaşı üstü katılımcılar, OKS’deki tüm çalışanlar arasında yüzde 5’ten daha düşük bir orana denk geliyor. Bu yaş grubundaki kişilerin çoğunluğu, çalışma yaşamlarına devam ederken emeklilik yıllarına yatırım yapabilecekleri bu avantajlı sistemin dışında kalıyor. OKS ile ilgili son düzenleme, 45 yaş üstündeki kişilerin sisteme dahil olabilmeleri yönünde güzel bir fırsat oldu.”

 

Devlet katkısının yüzde 30'a yükseltildiği sistemde katılımcılara 2 aylık başlangıç dönemi sonunda sistemde kalmaya devam etmeleri halinde 1.000 TL de ilave devlet katkısı verildiğini hatırlatan Öztürkoğlu, “Üstelik bu tutar, yıllık 18 bin TL düzeyindeki azami devlet katkısı limitine dahil değil. BES katılımcılarına yeni avantajlar sunan değişikliklerin de etkisiyle, 2022 itibarıyla OKS’deki 45 yaş üstü kişi sayısında dikkat çekici bir artış görebiliriz” dedi.

 

“OKS’deki toplam sertifika sayımız 87 binin üzerinde”

 

Katılımcıların 10 yıl boyunca sistemde kalmaları durumunda 56 yaşlarını doldurduklarında emekli olmalarını sağlayan sistemin, ilerleyen yaşlarında rahat etmek isteyen herkes için büyük avantajlar sunduğuna dikkat çeken Öztürkoğlu, Fibaemeklilik’in OKS verilerini paylaşarak şunları ifade etti:

 

“Fibaemeklilik çatısı altında, OKS kapsamındaki fon tutarı toplamımız 2021 yılı sonunda 123 milyon TL’yi aştı. Yürürlükteki toplam sertifika adedimiz ise 2022 ilk çeyrek sonunda 87 bini geçti. 45 yaş üstü katılımcılarla birlikte bu sayının hızla artmasını bekliyoruz. Sistemi teşvik eden düzenlemelerin etkisini göreceğimiz 2022 yılını verimli şekilde geçireceğimize inanıyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı