Genç Sinemacılar Kısadan Anlat Film Yarışması’nda Buluştu

KISADAN ANLAT FİLM YARIŞMASI’NDA GENÇLERİN HİKAYESİ YARIM KALMADI!   ‘Hikayeniz yarım kalmasın’ sloganıyla Küçükçekmece’de bu yıl ilki düzenlenen Kısadan Anlat Film Yarışması’nın kazananları belli oldu.

Genç Sinemacılar Kısadan Anlat Film Yarışması’nda Buluştu
Yayınlama: 15.06.2022

KISADAN ANLAT FİLM YARIŞMASI’NDA GENÇLERİN HİKAYESİ YARIM KALMADI!

 

‘Hikayeniz yarım kalmasın’ sloganıyla Küçükçekmece’de bu yıl ilki düzenlenen Kısadan Anlat Film Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yaşar Kemal Sanat Evi bünyesinde düzenlenen yarışmaya, toplamda 120 proje başvururken, 12 yarışmacı finale kaldı.

 

Küçükçekmece Belediyesi, sinemanın desteklenmesi, genç sanatçıların potansiyellerini keşfetmesi ve ortaya çıkardıkları eserlerin toplumla paylaşmalarına olanak tanınması adına Kısadan Anlat” Kısa Film Yarışması düzenledi. Kısadan Anlat” Kısa Film Yarışması’na toplamda 120 proje başvururken, sinemaya gönül verenler finalde projeler için ter döktü.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi:
Sanata gönül vermiş gençlerin önündeki engelleri yıkmayı hedefledik

Küçükçekmece’de genç yeteneklerin keşfedilmesi için Küçükçekmece Belediyesi olarak bütün imkanların kullanıldığını ifade eden Kemal Çebi, “Kısadan Anlat ödüllü kurmaca kısa film yarışmasıyla hayallerinin peşinden koşan, sanata gönül vermiş gençlerin önündeki engelleri yıkmayı hedefledik. Bu yıl ilkini düzenledik ve çok olumlu geri dönüşler aldık. Gençlerimizin hayalleri için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Jüride ünlü isimler yer aldı

Yarışmanın jürisinde ekranlardan tanıdığımız ünlü oyuncu Feyyaz Duman, ödüllü filmlerin yapımcıları Anna Maria Arslanoğlu ve Bulut Reyhanoğlu yer aldı. Amatör ve profesyonelleri buluşturup sinemayla ilgilenen gençleri teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen yarışma öncesi, adaylarla Cem Başeskioğlu ile Senaryo Atölyesi’nde söyleşi düzenlendi. Başeskioğlu, senaryonun temel ilkeleri, senaryo yazmanın sırları gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.

 

Ödüllü yönetmen Vuslat Saraçoğlu ise ‘İlk Filmini Çekmek’ konulu atölyede, adaylarla bir araya gelerek,  ilk filmde karşılaşılan zorluklar, oyuncu-yönetmen ilişkisi ve filmlere fon bulmak gibi temel konuları anlattı.

 

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde ise ön jüri elemesinin ardından belirlenen 12 finaliste ödülleri Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç ve jüri üyeleri tarafından takdim edildi.

 

Birincilik ‘Sinan’a

'Kısadan Anlat' Kısa Film Proje Yarışması’nda birincilik, Yapımcılığını Ozan Takış, Yönetmenliğini Kadri Doğan’ın yaptığı Sinan adlı filmin oldu. Jüri Özel Ödülü ise ‘Holy Son’ adlı projeleriyle Yönetmen Sevgi Esman, Yapımcı Hande Öztürk ve Nalan Büker’in , ‘Oyunbozan’ adlı projeleriyle ise Yönetmen İlayda İşeri, Yapımcı Fehmi Öztürk ve Tolga Karaçelik’in oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı