Haziranda ölmek zor.

Çukurova Belediyesi haziran ayında aramızdan ayrılan ünlü şair ve yazarları “Haziran’da Ölmek Zor” etkinliği ile andı.

Haziranda ölmek zor.
Yayınlama: 24.06.2022

Çukurova Belediyesi haziran ayında aramızdan ayrılan ünlü şair ve yazarları “Haziran’da Ölmek Zor” etkinliği ile andı. Ustalara saygı geçidi şeklinde geçen etkinlikte konuşan Başkan Soner Çetin, Nazım Hikmet, Orhan Kemal ve Ahmet Arif’in unutulmayacağını, isimlerinin her zaman yaşayacağını söyledi.

 

Çukurova Belediyesi’nde ustalara saygı geçidi. Türkiye’nin dünyaca ünlü edebiyatçıları Nazım Hikmet, Ahmet Arif ve Orhan Kemal Çukurova Belediyesi Kültür Müdürlüğünün düzenlediği “Haziranda Ölmek Zor” adlı etkinlikte anıldı. Değişik yıllarda ama Haziran ayında aramızdan ayrılan ünlü edebiyatçıların anıldığı etkinliğe ilgi çok büyük oldu.

 

Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezinde yapılan ve büyük ilgi gören etkinliğin açılış konuşmasını yapan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, konuşmasına başlamadan önce izleyicilere çok güzel bir sürpriz yaptı. Hasan Hüseyin Korkmazgil’in Haziran’da Ölmek Zor şiirinin başlangıcını Grup Yorum’un bestesiyle okuyan Başkan Soner Çetin, büyük alkış aldı.

 

Her haziranda hüzünlendiğini ifade eden Başkan Soner Çetin, “2 yıl öncesine kadar her haziranda bu hüznü yaşardım. Nazım Usta, Orhan Kemal, Ahmet Arif bunlar büyük değerlerimiz. 2 yıl önce bu hüznüme mutluluk karıştı. 16 Haziranda ilk torunum Alaz doğdu. Geçtiğimiz 16 Haziran’da ikinci torunum Destina dünyaya geldi. Artık Haziran’da bir yandan hüzünlenirken bir yandan da mutluluk yaşıyorum. Yani bir Nazım gidiyor ama bin tanesi geliyor. Bu değerlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız ve isimlerini yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Başkan Soner Çetin’in konuşmasının ardından belgesel gösterimi yapıldı. Gürsel Fırat ve Selda Kaya’nın şiirler okuduğu etkinlikte Nazım Hikmet, Ahmet Arif ve Orhan Kemal’le ilgili İsmail Tekin’in söyleşisi gerçekleştirildi. Osman Melike’nin şairlerin şiirlerini seslendirdiği etkinlikte Serkan Yontar türküler seslendirdi. Haziran’da Ölmek Zor etkinliği “Cezaevi” adlı tiyatro oyunuyla devam etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı