IC Hotels sürdürülebilir turizm yatırımlarına devam ediyor

IC Hotels, sürdürülebilir turizm anlayışı çerçevesinde Santai Family Resort ve Airport otellerinin elektrik ve sıcak su ihtiyacını güneş enerjisi ile karşılayacak 215.

IC Hotels sürdürülebilir turizm yatırımlarına devam ediyor
Yayınlama: 01.07.2022

IC Hotels, sürdürülebilir turizm anlayışı çerçevesinde Santai Family Resort ve Airport otellerinin elektrik ve sıcak su ihtiyacını güneş enerjisi ile karşılayacak 215.000 Euro’luk yatırımını tamamladı. Toplam 485 kollektörlü iki güneş enerjisi santrali kuran IC Hotels, Green Palace Otel’deki 315 kollektörlü güneş enerjisi santralinin kurulum çalışmalarını ise sürdürüyor. 

 

IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding’in turizm sektöründeki yatırımları arasında yer alan IC Hotels, sürdürülebilir turizm anlayışı çerçevesinde Antalya’da hizmet veren dört oteli Santai Family Resort, Green Palace, Residence ve Airport Otel’de elektrik ve sıcak su ihtiyacını karşılamak üzere güneş enerjisi santrali yatırımlarını başarıyla sürdürüyor.

 

Enerjide sürdürülebilirlik hedefine, güneş enerjisinin etkili ve verimli kullanılması ile ulaşılabileceği gerçeğinden yola çıkan IC Hotels, 215.000 Euro’luk yatırımla Antalya’daki Santai Family Resort ve Airport otellerinin çatılarına güneş enerjisi panellerinin kurulumunu tamamladı.

 

IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding Turizm ve Hizmetler Grubu Başkanı Orhan Hallik konu ile ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik yaklaşımımız ve enerji konusunda çevreye olan sorumluluğumuz doğrultusunda tesislerimizin çatısına güneş enerjisi santrallerinin kurulumunu tamamladık. Böylece en büyük yenilenebilir kaynak olan güneş enerjisini tesislerimizde yüksek verimle kullanmaya başladık. Sürdürülebilir turizme verdiğimiz önem çerçevesinde otellerimizin elektrik ve sıcak su ihtiyacını mümkün olan en yüksek oranda kendimiz üreteceğiz.”

 

Hallik şunları ekledi; “Santai Family Resort otelimizde tamamlanan 300 kollektörlü güneş enerji santrali ve Airport otelimizde kurulan 185 kollektörlü iki güneş enerji santrali ile sıcak su üretimine başladık. Bu iki tesisimize ek olarak Green Palace’ta 315 kollektörlü güneş enerji santrali ile sıcak su üretimi ve Airport’ta 800 fotovoltaik güneş enerji sistemi ile 360 Kwh’lık elektrik üretimi için çalışmalarımızı da kısa süre içinde tamamlayacağız.” 

 

Çevreci otelcilik ve turizm vizyonuyla 2021 yılında topraksız tarım uygulamalarına yatırım yapan IC Hotels, yerinde üretim felsefesi ile karbon salınımını azaltırken, konvansiyonel tarım uygulamalarına nazaran çok daha az su tüketerek ihtiyacı olan mahsulleri temin ediyor. 

 

Bahçesinde Dünyada sadece Belek’te bulunan Relik Endemik Bitki Serik Armudu (Pyrus Serikensis) yer alırken, Mavi Bayraklı plajlarında nesli tehlike altındaki nadide Kum Zambağına ve yuvalamaları için dünyaca ünlü Caretta Carettalara ev sahipliği yapıyor. IC Hotels, tüm bu bitki örtüsünü ve doğal yaşam alanlarını koruyarak çevreye ve topluma karşı sorumluluğunu yerine getirmeyi ve gelecek nesillere olumlu ve korunaklı bir miras bırakabilmeyi amaçlıyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı