İkinci yüzyılda hak ve özgürlükler Seferihisar’da tartışıldı

Seferihisar Belediyesi’nin gerçekleştirdiği “Türkiye 2.

İkinci yüzyılda hak ve özgürlükler Seferihisar’da tartışıldı
Yayınlama: 28.08.2022
Seferihisar Belediyesi’nin gerçekleştirdiği “Türkiye 2. Yüzyılına Hazır mı” söyleşilerinin son buluşmasında “İlk Yüzyılda Hak ve Özgürlükler” konusu tartışıldı. 
 
 
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ve gazeteci Elfin Tataroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı etkinlik Teos Yazarlarevi’nde gerçekleşti. 
 
 
Moderatörlüğünü Çiğdem Akdemir’in yaptığı söyleşi vatandaş tarafından büyük ilgi görürken konuklar ülke gündemini ele aldı.
 
 
CHP’li Engin Özkoç Cumhurbaşkanlığı sisteminin bir kaos yarattığını vurgularken “Türkiye’de insanlar arasında büyük bir sıkıntı var. Gelecek kaygısı olan vatandaşlarda bu durum sosyal patlamalara sebep oluyor” dedi. 
 
 
Konuşmasına Ak Parti hükümetinin oy oranının giderek azaldığının altını çizerek devam eden Özkoç sanatçı Gülşen’in tutuklanmasını da eleştirdi. 
 
 
“Korku yaratmaya çalışıyorlar”
 
Gazeteci Elfin Tataroğlu’da sanatçı Gülşen’in tutuklanmasının bir korku düzeni yaratılmak için yapıldığını belirterek “İnsanlarımızın, biz gazetecilerin, sanatçıların herhangi bir konuda fikir belirtirken korkarak hareket etmemizi istiyorlar. Gülşen meselesi üzerinden bir ayrımcılığa gidiliyor. Bu konuyla ilgili özellikle muhafazakar kesimden gelen muhaliflerden daha çok ses duymalıyız” ifadelerini kullandı. 
 
 
“Yolsuzlukla mücadelede Kılıçdaroğlu’na destek olmalıyız”
 
Tataroğlu yolsuzlukla mücadele ve temiz bir Türkiye temiz bir siyaset inşa etme sürecinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek olunması gerektiğinin de altını çizdi.
 
 
“Bu günler de geçecek”
 
Belediye Başkanı İsmail Yetişkin final söyleşisinde ilk günden bugüne katılan herkese teşekkür ederek “Bugün bizlerle olan grup başkanvekilimiz sayın Engin Özkoç’a ve sevgili Elfin Tataroğlu’na çok teşekkür ederim. Bugün itibari ile Kaleiçi Söyleşilerinin sonuna geldik. Biz bu söyleşiler ile bir sorunun peşine düştük. Türkiye ikinci yüzyılına hazır mı sorusunun. 
Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet ettiği cumhuriyet ikinci yüzyıla girerken eksiklerimizi, hatalarımızı görelim ve Atatürk’ün emanetine yakışır bir cumhuriyet için üzerimize düşenleri yerine getirelim istedik. Artık temel hak ve özgürlüklerin bile yalnızca belirli bir gruba ait olduğu bir düzen yarattılar.  Bir sanatçı söylediği bir söz yüzünden tutuklanıyor. Söyleşilerde zorluklardan olduğu kadar geçmiş güzel günlerden de bahsettik. Bu günlerin de geçeceğini, umutsuzluğa kapılmamamız gerektiğini hatırladık. Buradan bir kez daha söyleyelim. Bu günler de geçecek. Hep beraber, bir arada durarak bu günleri geçireceğiz. İlk günden bu güne Türkiye’nin önde gelen aydınları bizlerle oldu. Kendilerine, aylardır Kaleiçi’ni dolduran tüm hemşehrilerime, her hafta bize ekranlarında yer veren KRT TV’ye ve sevgili Çiğdem Akdemir’e çok teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı