Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi Hakkında Açıklama

Kamuoyunun bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı ilgili daire başkanlığı temmuz ayı sonlarında ilçemiz Atakent Anadolu Lisesi binasının boşaltılması ve yıkılması kararını kamuoyu ile paylaşmıştır.

Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi Hakkında Açıklama
Yayınlama: 29.08.2022

Kamuoyunun bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı ilgili daire başkanlığı temmuz ayı sonlarında ilçemiz Atakent Anadolu Lisesi binasının boşaltılması ve yıkılması kararını kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu kararın gerekçesi olarak yapılan testlerin binanın depreme dayanıksız olduğunu göstermesi olduğu bildirilmiştir. Takip eden süreç içerisinde bazı iddialar ortaya atılırken, öğrenci velilerinden oluşan bir grup belediyemize sözlü ve yazılı olarak başvurarak binanın depreme dayanıklılığı konusunda yapılan testler hakkında daha detaylı ve somut bilgi talep etmiştir. Konunun gündeme geldiği ilk günden bugüne binanın depreme dayanıklılığı konusunda herhangi bir ölçüm sonucu ve rapor belediyemize iletilmemiştir. Riskli yapı süreçlerinin onaylarının girildiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı A.R.A.A.D sisteminde de okulla ilgili herhangi bir kayda rastlanmamıştır. Bu şartlar altında ilgili vatandaşlarımızın sorularına cevap verebilmek için yazılı olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurulmuş, yapıldığı söylenen depreme dayanıklılık testleri ve verilen raporların sonuçları hakkında bilgi talep edilmiş, ancak bugüne kadar yazılı ve sözlü taleplerimize karşılık herhangi bir bilgi bize iletilmemiştir. Genel izlenimimiz yapılan testlerin sonuçlarının bizimle paylaşılmayacağı yönündedir.

 

Yıkım ve taşıma kararı sonrası 1200 öğrencili Atakent Anadolu Lisesi öğrenci ve velilerinin mağdur olmaması adına yeterli ve gerekli önlemlerin alınması en büyük dileğimizdir.

 

Sorulan sorular ve bizden istenen bilgi talebi nedeniyle kamuoyuna bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyulmuştur. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı