Kendinize Bir İyilik Yapın, Bugün Sigarayla Vedalaşın

Her gün yüz binlerce kişi sigaranın zararları nedeniyle sağlığını, hatta hayatını kaybediyor.

Kendinize Bir İyilik Yapın, Bugün Sigarayla Vedalaşın
Yayınlama: 08.02.2022

Her gün yüz binlerce kişi sigaranın zararları nedeniyle sağlığını, hatta hayatını kaybediyor. Bu zararlı illetten kurtulmanın aslında sanıldığı kadar zor olmadığını söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Kln. Psk. Savaş Mahmutoğlu, sigarayı bırakmak isteyenlere önemli ipuçları veriyor.

 

Sigara bağımlılığı tütünde bulunan nikotinden kaynaklanan bir bağımlılık türü… Dünya Sağlık Örgütü hayatında 100 adet sigara içmiş kişiyi sigaradan etkilenmiş kişi olarak kabul ediliyor ve her yıl yaklaşık 7 milyon insan sigaradan kaynaklı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Kararlı hareket ederseniz sigaradan kurtulmanın çok da zor olmadığını söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Kln. Psk. Savaş Mahmutoğlu, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle bu bağımlılıktan kurtulmak isteyenlere önerilerde bulunuyor.

 

Plan yapın

Uzm. Kln. Psk. Mahmutoğlu, ilk adımın sigarayı ne zaman bırakacağınıza karar vermek olduğunu söylüyor. “Tavsiyem çok ileri bir tarih olmasın! Ne kadar yakın o kadar iyi” diyen Uzm. Kln. Psk. Mahmutoğlu, bu sayede bırakma motivasyonunuzun düşmeyeceğinin altını çiziyor. İlk günün çok zorlayıcı olabileceğini belirten Uzm. Kln. Psk. Mahmutoğlu, şöyle devam ediyor: “Sigarayı bıraktığınız ilk günü aktivitelerle doldurmak faydalı olacaktır. Örneğin; egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak, sakız çiğnemek, ellerinde bir kalem çevirmek ya da tespih çekmek, bol su içmek, derin nefes alıp vererek gevşemek, sinemaya gitmek, sigara içmeyen arkadaş ve aile fertleriyle zaman geçirmek.”

 

Tetikleyicilerden uzak durun

Tetikleyici denilen şey sigara içme ihtimalinizi arttıran size sigarayı hatırlatan kişi, durum veya nesnedir. Sigarayı bıraktığınız ilk günlerde bunlardan uzak durmanız faydalı olacağını anlatan Uzm. Kln. Psk. Mahmutoğlu, “Örneğin; hala atmadıysanız sigaralarınızı, çakmaklarınızı ve küllükleri atın. Kafeinli içecekler yerine su içmeye özen gösterin. Sigara içmeyen arkadaşlarınızla vakit geçirin, sigara içilmeyen mekanlarda bulunun. Sağlıklı beslenme ve dinlenmek önemli stres sigara içme isteğini arttırıyor. Rutinlerinizi değiştirin özellikle yemek yeme sonrası sigara içme alışkanlığı olan kişiler bu rutine dikkat etmeli, yemek sonrası hemen kendilerini başka bir şeyle meşgul etmeli” diyor.

 

Uzm. Kln. Psk. Mahmutoğlu, kriz anında sigara içme isteğinizin çok arttığı zamanlar kendinize şu soruların cevaplarını kendinize hatırlatmanızı veya bu cevapların yazılı olduğu bir kartı cebinizde taşımanızı öneriyor. Sorular ise şöyle:

  • Sigara içmenin nesini sevmiyorum?
  • Sigara içtiğimde neyi kaçırıyorum?
  • Sigara içmek sağlığımı nasıl etkiliyor?
  • Sigara içmeye devam edersem bana ve aileme ne olacak?
  • Bırakınca hayatım hangi açıdan daha iyi olacak?

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı