Kişisel Koruyucu Donanım Ürünleri Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

KKD ÜRÜNLERİNİN KULLANIMINA DAİR YANLIŞ OLAN EFSANELER   Çoğu iş ve çalışma alanında farklılıklar bulunsa da çalışanlar için her zaman güvenlik önlemlerinin alınması hayati önem taşıyor.

Kişisel Koruyucu Donanım Ürünleri  Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış
Yayınlama: 17.08.2022

KKD ÜRÜNLERİNİN KULLANIMINA DAİR YANLIŞ OLAN EFSANELER

 

Çoğu iş ve çalışma alanında farklılıklar bulunsa da çalışanlar için her zaman güvenlik önlemlerinin alınması hayati önem taşıyor. Söz konusu iş sağlığı ve güvenliği olunca da alınabilecek önlemlerin başında kişisel koruyucu donanımlarının geldiğini aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, KKD ürünlerine yönelik doğru bilinen yanlışlara dikkat çekiyor.

 

Bir depoda, ofiste, şantiyede ya da yerden metrelerce yüksekte çalışıldığı fark etmeksizin tüm iş alanlarının güvenlik riski taşıdığı bir gerçek. Bu risklere karşı hem çalışanların bilinçlenmesi hem de iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ciddi önem arz ediyor. Çalışan hayatının güvenli olması adına operasyonlarda kullanılması gereken kişisel koruyucu donanımların önemine dikkat çeken Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül’e göre, çalışanların kullanacağı kişisel koruyucu donanım ürünleri ile ilgili şehir efsaneleri bulunuyor ve bu doğru bilinen yanlışlardan dolayı çalışanların iş sağlığı ve güvenliği yeterli düzeyde sağlanamıyor. Bir iş yerindeki çalışanların daha sağlıklı biçimde çalışmalarına devam etmesi, iş faaliyetlerini en etkili biçimde yönetmesi ve neticesinde güvenli bir ortamın oluşturulması için kurumların iş sağlığı ve güvenliğinde son derece önem taşıyan KKD’ler ile ilgili doğru adımlar atması gerektiğini vurgulayan Şengül, kişisel koruyucu donanımları hakkında doğru bilinen 5 yanlışı sıralıyor.

 

1. Küçük ya da basit işler, kişisel koruyucu donanımı gerektirmez. Bir iş ne kadar zor, büyük veya kolay ya da küçük olursa olsun, iş yerinde öncelikli olarak riskler minimize edilmeli. Risklerin sıfırlanmasının mümkün olmadığı durumlar göz önünde bulundurulduğunda ise kişisel koruyucu donanımlar ön plana çıkıyor. Küçük işlerin KKD gerektirmediği, çok tehlikeli bir yanılgıdır. Bir iş sadece birkaç dakika sürecek olsa bile işin barındırdığı riskin meydana gelmesi ve potansiyel olarak ciddi bir kazaya neden olması an meselesidir. Bir iş ne kadar küçük görünse de iş yerinde yapılacak herhangi bir görev için o sürece uygun ekipmanları giymek çok önemlidir.

 

2. Kişisel koruyucuların temizlenmesi ve saklanması önemli değil. Her kullanımdan sonra, uzun vadede etkinliğini ve koruyuculuğunu sağlamak için tüm KKD'ler üreticiler tarafından tarif edilen şekilde temizlenmeli ve güvenli bir şekilde ortamdan izole edilmelidir. KKD'yi uzun süre açıkta bırakmaktan kaçınmak önemlidir, çünkü ilgili ekipman ortamdaki etkilerden maruz kalmaya devam eder ve çalışanı, yaralanma veya tehlikeler için risk altında bırakabilir. Herhangi bir KKD'nin yanlış kullanılarak yıpranması durumunda da ekipman derhal değiştirilmelidir.

 

3. Koruyucu üründeki küçük defolar çalışana zarar vermez. Kişisel koruyucu donanımında yer alan hiçbir kusur göz ardı edilmemeli, çalışana zarar verebileceği unutulmamalı. Isı, duman veya kimyasalların koruyucu üründeki herhangi bir kusurdan dolayı çalışana zarar vermesinin önüne geçmek için bu ürünler hiç kullanılmamalı.

 

4. Yedek koruyucu ürünlerin bakımı yapılmasa da olur. Çalışanlar için her zaman yedek KKD ürünlerinin bulunması önemlidir, çünkü ana koruyucu ürün setinin ne zaman hasar göreceği bilinmez. Böyle durumlarda yedekte bulundurulan ürünün durumu, bakımı ve onarımı hep kontrol edilmelidir.

 

5. Ne kadar KKD giyinilirse o kadar daha güvenli olunur. Birçok çalışanın düşündüğünün aksine aşırı koruma ve yetersiz koruma eşit derecede tehlikeli olabilir. Örnek olarak çok fazla katmandan oluşan aşırı koruma, ısı stresine yol açabilir veya çalışanı aşırı hantal hale getirebilirken, yetersiz koruma da zararlı maruziyete veya tehlikeli maddelerle cilt temasına neden olabilir. İş yeri tehlikelerine karşı doğru koruma düzeyini belirlemek için doğru KKD tercihi yapılması gerektiği unutulmamalı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

About The Author