Milliyet Enerji Dergisi Krizden Önce Son Çıkış Yollarını Araştırıyor

Türkiye ve dünyadaki enerji sektörüne dair gelişmeleri, uzman isimlerin yorumlarıyla okuyucuya sunan Milliyet Enerji dergisi, yeni sayısında enerji verimliliği ve tasarrufu değerlendirdi.

Milliyet Enerji Dergisi Krizden Önce Son Çıkış Yollarını Araştırıyor
Yayınlama: 08.08.2022

Türkiye ve dünyadaki enerji sektörüne dair gelişmeleri, uzman isimlerin yorumlarıyla okuyucuya sunan Milliyet Enerji dergisi, yeni sayısında enerji verimliliği ve tasarrufu değerlendirdi. Dergi 8 Ağustos’ta Milliyet Gazetesi ile birlikte okuyucuyla buluşuyor.

 

Milliyet Enerji, Temmuz-Ağustos sayısında küresel çapta uyarılar veren enerji krizinin çözümlerini arıyor. Rusya’da yaşanan gelişmelerin izinde tüm dünya olası bir enerji krizinin yaşanacağını öngörüyor. Krizden önce kestirme çıkış yollarının ve dünyanın kış aylarını hangi koşullarda, hangi yakıtlarla geçireceğinin konuşulduğu yeni sayıda gözler enerji verimliliği ve tasarrufa çevriliyor. 

 

Rusya’nın soğuyan havalarla birlikte doğalgazı tamamen keseceğini düşünen Avrupa Birliği (AB) yeni tutumlara yöneliyor. AB, tüm üye devletlerin doğalgaz üretimini yüzde 15 düşürme kararı ile vatandaşları ve sanayiyi enerji tasarrufuna kanalize ediyor. Liderlerin yayınladığı kararlarda henüz sanayiye dönük net bir tedbir yer almasa da Avrupalı sanayicilerin üretimlerini düşürmeden daha az enerji tüketmelerinin yolu enerji verimliliğinden geçiyor. AB, mevcut durumunda arz kıtlığı riskinin altında kalırken Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler ise yüksek enerji fiyatları ile karşı karşıya. Milliyet Enerji, yeni sayısında Türk ve yabancı uzmanlarla birlikte tasarruf ve enerji verimliliği hedeflerinin, enerji krizine çözüm olup olmayacağını tartışıyor. 

 

AB’nin arz kaynağı arayışlarıyla gündem olan Kazakistan’da yaşayan siyasi uzman Nikita Shatalov, ülkesinin Avrupa ve Türkiye ile geliştirdiği enerji iş birliği opsiyonlarını değerlendirdi. Enerji ve Sürdürülebilirlik Uzmanı Aslı T. Esen, enerji krizinin çözüm yollarını analiz ederken, enerji düşünce kuruluşu EMBER’dan Sarah Brown, AB’nin tedbirlerinden verimli sonuçlar alınacağı yönünde umutlu olduğunu belirtti. 

 

Binaların yalıtımı konusunda önemli çalışmalar yapan VERİMDER’den Prof. Dr. Emre Alkin, yalıtım çalışmalarının Türkiye’nin enerji faturasını düşürmede büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Dr. Abdullah Buğrahan Karaveli ise, vatandaşlara sundukları “kendi kendini ödeyen kredi” olarak tanımlanan finansal desteğin detaylarını paylaştı. Enerji verimliliği ışığında verilecek destekleri ve yakın dönemde atılacak adımları Milliyet Enerji’ye özel açıkladı. 

 

 8 Ağustos Pazartesi günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Enerji dergisine, Getir, Trendyol, Turkcell Dergilik ve dijital platformlardan da erişilebiliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı