P&G’den 35’inci Yılında 35 Olimpik Sporcu ve Annesine Destek

Türkiye’de spor kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla Olimpik Anneler projesini başlatan, Fairy, Ariel, Prima gibi markaların üreticisi Procter & Gamble (P&G), Türkiye’deki 35’inci yılından hareketle destek verdiği sporcu ve anne sayısını 35’e yükseltti.

P&G’den 35’inci Yılında  35 Olimpik Sporcu ve Annesine Destek
Yayınlama: 31.05.2022

Türkiye’de spor kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla Olimpik Anneler projesini başlatan, Fairy, Ariel, Prima gibi markaların üreticisi Procter & Gamble (P&G), Türkiye’deki 35’inci yılından hareketle destek verdiği sporcu ve anne sayısını 35’e yükseltti. 2014 yılından bu yana Olimpik Anneler projesini sürdüren P&G, 2017 yılından bu yana da Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil edecek sporculara ve annelerine destek oluyor. 

 

P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu “35’inci yılımızda Her Gün Daha İyiye diyerek desteklediğimiz sporcu ve anne sayısını 35’e çıkarıyoruz. İnanıyorum ki Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları yolunda bu desteğimiz onlara önemli katkılar sunacak.”

 

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener “P&G Türkiye’nin ülkemizde 35 yıldır yarattığı değerlere spor yoluyla eşlik ediyor ve katkı sunuyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyor, çok daha uzun yıllar projemiz ile Türk sporuna destek olmayı umuyoruz.”

 

Dünyanın en büyük kişisel bakım ve temizlik ürünleri şirketlerinden olan ve Fairy, Prima, Ariel gibi markaların üreticisi Procter & Gamble (P&G), sporun sağlıklı ve özgüvenli nesiller için öneminden hareketle 2014 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile birlikte Olimpik Anneler Projesini başlattı. Ardından 2017 yılında bu projesini, Olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil edecek 30 sporcu ve annesine destek sunarak büyüten P&G, şimdi de Türkiye’deki 35’inci yılında desteğini 35 sporcu ve annesi olarak genişletiyor.

 

Bu desteğini; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener’in ve Olimpik sporcularla annelerinin katıldığı toplantıyla duyuran P&G, Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları yolunda “Her Gün Daha İyiye” diyecek. 

 

P&G, Olimpik Anneler projesi ile atıcılık, atletizm, badminton, bisiklet, boks, buz pateni, jimnastik, eskrim, golf, güreş, judo, kano, masa tenisi, modern pentatlon, taekwondo, triatlon, yelken ve yüzme gibi branşlarda mücadele eden 35 Olimpik sporcu ve annelerine maddi ve manevi destek oluyor. 

 

2022 yılında Türkiye’deki 35’inci yıllarını kutlamaya hazırlandıklarını dile getiren P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, markalarıyla P&G’nin Türkiye’deki her 10 evin 9’unda en az bir ürünüyle bulunduğunu ve topluma katkı projeleriyle de milyonlarca kişinin hayatını iyileştirdiklerini belirtti. Turnaoğlu şunları söyledi: "Sadece son iki yılda 42 İyilik Hareketi gerçekleştirdik. Türkiye’deki 35’inci yaşımızda Sevgi Her Kapıyı Açar diyerek, İyilik Hareketlerimize yenilerini ekleyecek ve  yolumuza sevgiyle devam edeceğiz. Ülkemizin farklı bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz topluma katkı projeleriyle yılda 3 milyon kişinin yaşamına dokunuyoruz ve bunun en güzel örneklerinin başında 8 yıl önce başlattığımız Olimpik Anneler projesi geliyor. Biz Kurumsal Vatandaşlık ilkelerimiz kapsamında vatandaşın hayatına değer katan projelerin başına sporu konumlandırıyoruz. Bunu yaparken sadece futbol, basketbol veya voleybol gibi popüler branşları değil, Olimpik branşlarda mücadele eden sporculara ve annelerine de destek vererek Türkiye’de spor kültürünü yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bugün ise 2014’te başlattığımız, 2017 yılında ise kapsamını genişlettiğimiz projemizle destek verdiğimiz sporcu ve anne sayısını, 35’inci yılımızdan hareketle 35’e çıkarıyoruz. Yani sadece sporcularımıza değil, annelerine de destek veriyoruz çünkü aslına bakarsanız çocuğun hayatındaki en önemli figür anne ve biz de bu yüzden annelerimize elimizi uzatıyoruz. Annelerimizi desteklersek, önyargılarını kırmalarına katkıda bulunur ve yüreklendirirsek, çocuklara ve gençlere en büyük desteği sağlayacağımızı biliyoruz” dedi.

 

Turnaoğlu şöyle devam etti: “Olimpik Anneler projemizin 35’inci yılımızda bunun bizim için ayrı bir önemi daha var, biz yeni yaşımızda "sevginin” önemini ve gücünü vurguluyoruz. Anne ve sevgi kelimeleri bir arada anıldığında belki de hepimizin yaşamındaki en güçlü ve pozitif duyguları bir araya getiriyor. Bu nedenler ışığında bu girişimlerimizin önemli olduğunu biliyoruz. Dahası araştırmalarımızda da gördüğümüz üzere hem Türkiye’de sporla büyüyen çocukların sayısı artıyor hem de desteğimizi sunduğumuz sporcularımız ülkemize madalyalarla dönüyor. Artık ‘Her Gün Daha İyiye’ diyerek sunduğumuz bu destek ile inanıyorum ki sporcularımız ülkemize daha nice başarılar kazandıracak.”

 

Toplantıda konuşan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ise şöyle dedi: “Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi olarak, Procter & Gamble Türkiye iş birliği ile 2014’ten bugüne yürüttüğümüz Olimpik Anneler projemiz kapsamında Paris 2024 yolunda 35 sporcumuza destek olacağız. Böylece sporcularımızın antrenman ve performans gelişimlerine odaklanmalarına imkân sağlayacak, ülkemizin Olimpiyatlarda daha iyi dereceler elde etmesine katkı sunacağız. P&G Türkiye’nin ülkemizde 35 yıldır yarattığı değerlere spor yoluyla eşlik ediyor ve katkı sunuyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyor, çok daha uzun yıllar projemiz ile Türk sporuna destek olmayı umuyoruz.”

 

Olimpik Anneler ile desteklenen sporcular

Atıcılıkta Ömer Akgün, AtletizmdeBerke Akçam, Ersu Şaşma, Meryem Bekmez, Necati Er, Pınar Akyol ve Salih Korkmaz, badmintonda Aliye Demirbağ ve Neslihan Yiğit, bisiklette Ahmet Örken, boksta; Buse Naz Çakıroğlu, Esra Yıldız ve Hatice Akbaş, buz pateninde Furkan Akar, jimnastikte Nazlı Savranbaşı, eskrimde Enver Yıldırım ve Nisanur Erbil, golfte Can Marko Özdemir, güreşte; Evin Demirhan, Kerem Kamal, Yasemin Adar ve Zeynep Yetgil, judoda Bilal Çiloğlu ve Mihraç Akkuş, kanoda Hilal Avcı, masa tenisinde Özge Yılmaz, modern pentatlonda Buğra Ünal ve İlke Özyüksel, taekwandoda Emre Kutalmış Ateşli, Hakan Reçber ve Hatice Kübra İlgün, triatlonda Gultigin Er, yelkende Dilara Uralp ve Ecem Güzel, yüzmede ise Berkay Ömer Öğretir.

 

P&G’nin desteklediği sporcular Tokyo’dan 8 madalya ile döndü

P&G, Olimpik Anneler projesi ile geçtiğimiz yıl 34 sporcuya destek olurken bu sporculardan 29’u Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. Bu sporcuların 8’i Tokyo’da kürsüye çıkma başarısı göstererek Türkiye’ye madalyalar kazandırdı.

 

Proje ile spor ekipmanları bağışlandı, annelere özel seminerler düzenlendi

Olimpik Anneler projesi ile çeşitli seminerler düzenleyen P&G, bu sayede 24 binden fazla anneye ulaşarak onları, çocuklarını nasıl “doğru spora” yönlendirebilecekleri konusunda bilinçlendirme çalışmaları da yürüttü. Ayrıca P&G, gerçekleştirdiği desteklerle de okullara 330 bin spor ekipmanı ve 300 okula 50 bin eşofman dağıtımı yaptı. 

 

Tüm bunlara ek olarak 2014 projeye başlarken Türkiye’nin ilk Spor Kültürü Araştırması’nı da gerçekleştiren marka, bu sayede Türkiye’deki ailelerin spor alışkanlıkları, karşılaştıkları engelleri ve motivasyonlarını kamuoyuna sunmayı hedeflemişti. 2019 yılında araştırmasını tekrarlayan P&G, düzenli olarak spor yapanların her 10 çocukta 2’den 3’e yükseldiğini de gördü.

 

Olimpik Anneler Ormanı

Çevresel Sürdürülebilirliğin de dahil olduğu Kurumsal Vatandaşlık ilkeleriyle hareket eden P&G, Olimpik Anneler ile geçtiğimiz yıl bir de “Olimpik Anneler Ormanı” hayata geçirdi. P&G, Carrefour ve CEVKO ile gerçekleştirdiği orman ile hem sporcuların ve annelerinin mirasını gelecek nesillere aktarmayı hem de yarınlara yeşil bir dünya bırakmayı amaçlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı