Pınarbaşı Esnafınından Büyükşehir İhalesine Tepki

Pınarbaşı’nda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 7 dükkân 25 yıl sonra yeniden kiralanmak üzere ihaleye çıkıyor.

Pınarbaşı Esnafınından Büyükşehir İhalesine Tepki
Yayınlama: 08.06.2022

Pınarbaşı’nda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 7 dükkân 25 yıl sonra yeniden kiralanmak üzere ihaleye çıkıyor. İhale şartnamesinde bağlayıcı hiçbir madde olmamasından dolayı ihale komisyoncuları Pınarbaşı’na akın etmiş durumda. Olanlara çeyrek asırlık ekmek teknelerimiz esnaf bile olmayanların rant kapısı oluyor diyerek tepki gösteren Pınarbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cezmi Çulhaoğlu, “yapılan haksızlığı görmezden gelemeyiz. Bu ne halkçılık anlayışına ne de yerel yöneticiliğe sığar. Yirmibeş yıldır üzerine düşenleri hakkıyla yerine getiren esnafımız son bir haftadır ihale komisyoncularıyla karşı karşıya gelmiş durumda. Gerginlikler yaşanmakta, esnafımız tehdit ve hakaretlere maruz kalmaktadır. Bu hatanın düzeltilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz” dedi.

 

Önümüzdeki Perşembe günü (yarın) Pınarbaşı’nda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait yedi dükkanın yeniden kiralanmak üzere ihaleye çıkması semt esnafınca tepkiyle karşılandı. Bugüne kadar yaptıkları bireysel başvurulardan bir sonuç alamadıklarını vurgulayan kiracılar Pınarbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cezmi Çulhaoğlu’nu ziyaret ederek yapılan hata ve haksızlığın giderilmesini istediler. Yirmi beş yıldır aynı mekanlarda emek ve alın teriyle çalıştıklarını vurgulayan esnaflar yeniden kiralanacak dükkanlar ile ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı şartnamenin hatalı, haksızlıklara yol açan ve kayıt dışı haksız kazanç temin etmek isteyenlere imkân sağladığını ifade ettiler. Zaten ağır bir Pandemi dönemi geçirdiklerini, pandemiden sonra da yine yaşanan çok ağır ekonomik kriz dolayısıyla çok büyük zorluklar yaşadıklarını da ifade eden Pınarbaşılı esnaflar ihale şartnamesini esnafa uygun, devamlılığa saygı duyan ve esnaf tesciline uygun hale getirilmesi gerektiği söylediler.

 

Çulhaoğlu, Büyükşehir Rantçılara Kapı Açtı

 

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Pınarbaşı’ndaki dükkanlarında kiracı olarak bulunan esnafların yıllardır üzerlerine düşen maddi ve manevi bütün gerekliliklerini eksiksiz olarak yerine getirdiklerini vurgulayan Pınarbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cezmi Çulhaoğlu, “Biz Pınarbaşı Esnafları olarak gerek şehrimizin ve ilçemizin gerekse de semtimizin en önemli ahenk taşlarından biriyiz. Bizim buradaki birlikteliğimiz Türk Esnaf anlayışına yakışan binlerce yıllık gelenekleri temsil ediyor. Bu ahenkli yaşantımız son günlerde dışarıdan gelen insanların sebep olduğu gerginliklerle tahammül edilemez bir seviyeye çıkmış durumda. Bunun nedeni de Büyükşehir Belediyemizin esnafımızı zor durumda bırakan kira ihale şartnamesidir. Esnaflıkla alakası olmayan ve semtimizin yerini bile bilmeyen bazı rantçıların, esnafımızın ekmek teknelerine göz diker gibi yaklaşımları kabul edemeyeceğimiz tartışmalara ve gerginliklere sebep oluyor. Çatışmalara sebep olan bu hatanın yetkililerce düzeltilmesi gerekiyor” dedi.

 

Rantçılarla Karşı Karşıya Geldik

 

Pınarbaşı’nda esnaf demek, yüzlerce yıllık geleneğimiz demek, Pınarbaşı’nda esnaf demek, halkımız demek ve Pınarbaşı’nda esnaf demek, hayatımızın gerçeği demektir. Bu gerçeği çatışma alanı içine sokarsak, esnafımızın ekmek teknelerini bir çatışma ve kargaşa alanına çevirirsek büyük bir hata yapmış oluruz. Bu hatayı acilen İzmir’e, Pınarbaşımız’a ve binlerce yıllık Türk Esnaf Geleneği’ne uygun olarak düzeltmemiz gerekiyor. Her fırsatta Esnaftan, yerel üretimden ve mahalli kalkınmadan dem vuran Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in bu ihale biçimine acilen müdahale etmesi elzemdir. Aynı şekilde İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanımız Sayın Zekeriya Mutlu’nun da esnafımızın yanında olduğunu biliyor ve gereken müdahaleyi yapacağına inanıyorum.  Rant kaygısıyla ihale ihale gezen bazı kesimlerle esnafımız bir tutulmamalı, onlarla aynı ekonomik yarış zemininde çarpıştırılmamalıdır.

 

Krize Direnen Esnaf Rantla Savaşıyor

 

Zaten çok ağır ekonomik şartları olan pandemiden yeni kurtulan ve arkasından da dünyada yaşanan büyük bir ekonomik krizin yansımalarıyla boğuşmak zorunda kalan esnafımız herkesin takdir ettiği gibi üzerine düşeni yapıyor. Dükkanlarına gereken tadilat ve bakımları eksiksiz gerçekleştiriyor ve her türlü zorluğa rağmen ekonomik olarak da Büyükşehir belediyesine karşı sözleşmelerinin gereğini yerine getiriyor. Bunlar göz önünde tutulmalıdır. Uzun yıllardır resmi artırımlarla ve emsal değer endeksleriyle üzerine düşeni fazlasıyla yapan esnafımız rantçılarla savaştırılmamalıdır.

 

Esnaf Küçük Emek Devidir

 

Son olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e bir kez daha seslenmek istiyorum diyerek konuşmasını sürdüren Pınarbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Cezmi Çulhaoğlu; “bizim esnafımız rant için çatışan değil, ahenkle üreten, kavga için değil hizmet için çalışan ve kazandıklarını sadece evine ekmek götürmek için uğraşan küçük esnaf olarak tabir ettiğimiz “emek devi” insanlardır. Bu gerçeğe sadece çevirdiğimiz yüzümüzü değil gönlümüzü de vermemiz gerekir. Bunun da çok zor olmayacağını düşünüyorum. Gelin yapılan haksızlığı görmezden gelmeyelim, Bu, ne halkçılık anlayışına ne de yerel yöneticiliğe sığar. 25 yıldır üzerine düşenleri hakkıyla yerine getiren esnafımız son bir haftadır ihale komisyoncularıyla karşı karşıya gelmiş durumda. Gerginlikler yaşanmakta, esnafımız tehdit ve hakaretlere maruz kalmaktadır. Bu hatanın düzeltilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı