Salt Araştırma’da Yeni Koleksiyon: Mine Sanat Galerisi Arşivi

1985’ten bu yana faaliyetlerini sürdüren Mine Sanat Galerisi’nin kuruluşundan 2000 yılına dek düzenlediği sergi ve etkinliklere odaklanan arşiv koleksiyonu, Salt Araştırma’nın Sanat Arşivi’ne eklenerek çevrimiçi erişime açıldı.

Salt Araştırma’da Yeni Koleksiyon: Mine Sanat Galerisi Arşivi
Yayınlama: 26.08.2022

1985’ten bu yana faaliyetlerini sürdüren Mine Sanat Galerisi’nin kuruluşundan 2000 yılına dek düzenlediği sergi ve etkinliklere odaklanan arşiv koleksiyonu, Salt Araştırma’nın Sanat Arşivi’ne eklenerek çevrimiçi erişime açıldı. 

 

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, Mine Sanat Galerisi’nin 1985’ten 2000 yılına kadar gerçekleştirdiği sergi ve etkinliklerine dair yazılı, görsel ve işitsel malzemeleri derleyerek ücretsiz erişime sunuyor. Salt Araştırma tarafından kataloglanan ve 810 belgeden oluşan arşivarchives.saltresearch adresinden çevrimiçi olarak incelenebiliyor.

 

Mine Sanat Galerisi, 1980’lerde Kadıköy, İstanbul’da Adnan Çoker, Şenol Yorozlu, Serhat Kiraz, Meriç Hızal, Can Maden ve Berna Erkün gibi birçok sanatçının uğrak yeri olan Melodi Müzikevi’nin üst katında açıldı. Resmî olarak 1985’te Mine Gülener tarafından kurulan galeri, yıllar içerisinde Kadıköy’de çeşitli mekânların yanı sıra Nişantaşı ve Bodrum’da faaliyetlerini sürdürdü. Çoğunluğu İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan sanat galerilerinin aksine, mekânsal olarak Anadolu Yakası’nda konumlanmayı tercih etti. Bölgedeki sanat faaliyetlerinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan galerinin oluşuma dair ilk adımlar, aralarında Adnan Çoker, Mustafa Ata, Zekai Ormancı, Serhat Kiraz, Nur Koçak ve Yusuf Taktak’ın da bulunduğu bir grup sanatçı ile fikir paylaşımı içerisinde atıldı. 1985’ten günümüze pek çok sanatçının kişisel ve grup sergilerinin yanı sıra her yıl gerçekleştirilen, toplam 25’i aşkın yaz sergisi düzenledi, çeşitli sanat fuarlarına katıldı. Atölye ve etkinliklerle bu sergilerde ele alınan konuların daha geniş kitlelerce tartışılmasını teşvik ederek Türkiye sanat ortamına katkı sağladı. 

 

Hâlen İstanbul ve Bodrum’da etkinliklerini sürdüren Mine Sanat Galerisi’nin çevrimiçi erişime açılan arşivi, 1985-2000 yıllarında gerçekleştirdiği faaliyetleri odağına alıyor. Galerinin düzenlediği sergi ve etkinliklere katılmış olan, aralarında Yusuf Taktak, Tomur Atagök, Serhat Kiraz, Nur Koçak ve Mustafa Altıntaş’ın da bulunduğu sanatçıların Salt Araştırma’daki arşivleriyle birlikte, dönemin sanat ortamına bütüncül bir bakış sunuyor. 

 

Salt Araştırma Sanat Arşivi

Salt Araştırma bünyesinde derlenen ve 1.9 milyonun üzerinde belgeden oluşan dijital arşiv koleksiyonları “Sanat”, “Mimarlık ve Tasarım” ile “Kent, Toplum ve Ekonomi” alanlarını kapsıyor. 1950 sonrası Türkiye’de sanat tarihi odaklı sanat arşivleri, bu dönemde gerçekleştirilmiş tarihî öneme sahip sergilerin yanı sıra küratör ve sanatçıların üretimleri ile müze, inisiyatif ve dernek gibi sanat kuruluşlarına ait yazılı ve görsel belgeleri içeriyor. Aralarında Ahmet Öktem, Altan Gürman (Arter iş birliğinde), Cengiz Çekil, Gülsün Karamustafa, Hüseyin Bahri Alptekin, Moni Salim Özgilik, Mustafa Altıntaş, Kutluğ Ataman, Nur Koçak, Sabiha Rüştü Bozcalı, Serhat Kiraz, Tomur Atagök ve Yusuf Taktak’ın da bulunduğu kapsamlı sanatçı arşivleri Salt Araştırma’da bir araya getiriliyor. Bunlara Borusan Sanat Galerisi, MARS İstanbul, Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Proje4L’nin düzenlediği etkinliklere dair kaynakları içeren arşivler eşlik ediyor. Özer Kabaş, Gürel Yontan ve İpek Duben arşivlerinin dijitalleştirme ve kataloglama çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı