Tarımsal amaçlı kooperatiflerin sürdürülebilirliğinin ölçülmesine yönelik önemli proje

TÜBİTAK tarafından desteklendi   Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesinden bilim insanları iş birliğinde hazırlanan “Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerin Sürdürülebilirliğinin Ölçülmesine Yönelik Bir Algoritmanın Geliştirilmesi: İzmir İli Örneği” konulu proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Tarımsal amaçlı kooperatiflerin sürdürülebilirliğinin ölçülmesine yönelik önemli proje
Yayınlama: 29.07.2022

TÜBİTAK tarafından desteklendi

 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesinden bilim insanları iş birliğinde hazırlanan “Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerin Sürdürülebilirliğinin Ölçülmesine Yönelik Bir Algoritmanın Geliştirilmesi: İzmir İli Örneği” konulu proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu. Bilim ekibini makamında kabul ederek tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, proje ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında bilgi alarak başarılar diledi.

 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden öğretim elemanları Doç. Dr. Berna Türkekul, Dr. Öğr. Üyesi Buket Karaturhan, Dr. Özlem Yıldız, Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğünden Dr. Fatih Kılıç, Manisa Celal Bayar Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Funda Gençler tarafından “Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerin Sürdürülebilirliğinin Ölçülmesine Yönelik Bir Algoritmanın Geliştirilmesi: İzmir İli Örneği” isimli araştırma gerçekleştirilecek.

 

    “Kırsal kalkınma ve hibe programlarının doğru tahsisine veri sunacak” 

Projenin detayları ile ilgili bilgi veren Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Berna Türkekul, “Proje ile tarımsal amaçlı kooperatiflere yönelik sosyal, ekonomik, çevresel sürdürülebilirlik göstergelerini ortaya koyan bir algoritma geliştirmeyi, bu algoritmayı kullanarak İzmir ilindeki kooperatiflerin sürdürülebilirliklerini ölçmeyi, bu sürdürülebilirliği etkileyen faktörleri ortaya koymayı ve kooperatiflerin sürdürülebilirliğinin geliştirilmesine yönelik öneriler sunmayı amaçlıyoruz. Araştırma sonucunda ortaya çıkacak olan algoritma tarımsal amaçlı kooperatiflerin güçlendirilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmesi öngörülen kırsal kalkınma destekleri ve çeşitli hibe programlarının doğru tahsis edilebilmesi için somut bir gösterge olacak” diye konuştu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı