Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri Coşkuyla Kutlanıyor

Bu yıl 10-15 Mayıs tarihlerinde kutlanan 745.

Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri Coşkuyla Kutlanıyor
Yayınlama: 13.05.2022

Bu yıl 10-15 Mayıs tarihlerinde kutlanan 745. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri; Şölen Yürüyüşü, Çelenk Sunma Töreni, Yunus Emre Türbesini ziyaret, Sergi açılışları ve Türkçe konulu panellerle devam etti.

 

Karamanoğlu Mehmet Bey’in 13 Mayıs 1277'de yayınladığı fermanıyla Türkçe'nin resmi dil olarak kabul edilişinin 745. yıldönümü törenlerle kutlanıyor. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri çerçevesinde bugün (13 Mayıs 2022 Cuma); İstasyon Caddesi’nden başlayıp Cumhuriyet Parkına kadar devam eden Şölen yürüyüşü, Kutlama komitesi tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulması, Yunus Emre Türbesi ziyareti ve Sergi açılışları gerçekleştirildi.

 

Tren istasyonu önünde başlayan ve Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı üzerinden Cumhuriyet Parkı’na kadar devam eden yürüyüş yoğun katılımla gerçekleşti. Kortej yürüyüşü; önde bayraklı öğrenciler, At üstünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Karamanoğlu Mehmet Bey ve ferman okuyan tellal, Karamanlı tarihi şahsiyetler, protokol üyeleri, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar ve motorlu taşıtlar eşliğinde yapıldı. 

 

Cumhuriyet Parkı’ndaki törende; Vali Mehmet Alpaslan Işık, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ve milletvekilleri tarafından Atatürk anıtına çelenk bırakılarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Kutlama komitesi ve protokol üyeleri daha sonra Yunus Emre Türbesi ziyaret ederek dua etti. Etkinlikler kapsamında Karaman Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü öncülüğünde; Filiz Sertan Kızıl’ın “Karaman Şahsiyetleri” adlı kitre bebek sergisi ve Ethem Büyükköse’nin “1961 Yılından Günümüze Fotoğraflarla Dil Bayramı” isimli sergisi Çeşmeli Kilise’de açıldı.

 

745. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri; Uygarlık Dili Türkçe paneli, Yunus Emre’nin İzinde Sarı Çiçek Öykü Yarışması, Karamanoğlu Mehmet Bey konulu konferans ve akşam saat 19.30’da da “Türkçe Aşkı Vatan Aşkı” Fener Alayı Yürüyüşü ile devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı