Türk Finans Tarihine Yolculuk

Ankara’nın önde gelen iş insanları, koleksiyoner Alpay Tarhan’ın büyük emeklerle oluşturduğu “Geçmişten Günümüze Finans Tarihi” sergisini ziyaret etti.

Türk Finans Tarihine Yolculuk
Yayınlama: 02.02.2022

Ankara’nın önde gelen iş insanları, koleksiyoner Alpay Tarhan’ın büyük emeklerle oluşturduğu “Geçmişten Günümüze Finans Tarihi” sergisini ziyaret etti.

 

Koleksiyoner Alpay Tarhan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası destekleri ve Halkbank’ın katkılarıyla düzenlediği ve 26 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında Cer Modern Ankara’da sürecek olan “Geçmişten Günümüze Finans Tarihi” sergisini gezen TÜGİAD üyeleri, koleksiyona büyük ilgi gösterdi. Ziyarete ev sahipliği için İstanbul’dan gelen Alpay Tarhan; koleksiyonu nasıl bir araya getirdiğini anlatarak, parçaları bizzat tanıttı. 

 

TÜGİAD Ankara Başkanı Zafer Yıldırım, Başkanvekili Can Çavuşoğlu ve üyelerin katıldığı gezide koleksiyonunu tanıtan Alpay Tarhan; Osmanlı İmparatorluğu döneminden de parçaların bulunduğu sergide aynı zamanda geçmişten günümüze Türk lirasının gelişiminden ve öneminden bahsetti. Tarihi çekler, senetler, kumbaralar, sertifikalar, hesap makineleri, değerli evraklar, damgalar, pullar, ofis gereçleri, kartpostallar, ajandalar, takvimler, kimlikler, fotoğraflar, anahtarlıklar, saatler, afişler ve yazışmalarla Türk finans tarihine ilişkin en geniş, bilgi ve belgeler “Geçmişten Günümüze Finans Tarihi” sergisiyle ziyaretçilerle buluşuyor.    

 

TÜGİAD’dan sanata destek

Sergiyle ilgili konuşan TÜGİAD Ankara Başkanı Zafer Yıldırım “Sayın Alpay Tarhan’a nazik daveti ve oluşturduğu bu değerli koleksiyonu bizlerle buluşturduğu için teşekkür ediyorum verdiği bilgiler ile bizlere kıymetli katkıları oldu. TÜGİAD olarak, böylesine değerli bir koleksiyonla buluşmaktan ve tarih kokan bu sergide bulunmaktan büyük mutluluk duyduk.” dedi. Başkanvekili Can Çavuşoğlu ise yaptığı konuşmada “Böylesine geniş ve kapsamlı bir koleksiyonu bizlerle buluşturan Sayın Alpay Tarhan’a ve emeği geçen herkese ben de teşekkürlerimi sunuyorum. Geçmişten günümüze ülkemizle ilgili pek çok finansal bilgi ve belgeyi kapsayan bu koleksiyonu oluşturarak, kamuya sunulmuş olması bizleri gururlandırdı. Eski günleri hatırlatan eserlere burada rastlamış olmak bizleri hem mutlu etti hem de geçmişte bir yolculuğa çıkardı. TÜGİAD olarak bizler her zaman böyle çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı