Türkiye Finans’tan yurt dışındaki Türk vatandaşlarına özel YUVAM Katılma Hesabı

Türkiye Finans Katılım Bankası, yurt dışında yaşayıp birikimlerini Türk lirasında değerlendirmek isteyen T.

Türkiye Finans’tan yurt dışındaki Türk vatandaşlarına özel YUVAM Katılma Hesabı
Yayınlama: 17.03.2022

Türkiye Finans Katılım Bankası, yurt dışında yaşayıp birikimlerini Türk lirasında değerlendirmek isteyen T.C. vatandaşı tüm müşterileri için ‘Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar TL Katılma Hesabı’ olan YUVAM Hesabını hayata geçirdi.

 

Türk lirasına değer kazandırmak amacıyla geçen yıl Aralık itibarıyla “Kur Korumalı”, “Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı” ve “Altından Dönüşümlü Kur Korumalı” TL katılma hesaplarını müşterilerinin hizmetine sunan banka, YUVAM Katılma Hesabı ile yüksek oranda kâr payı getirisinin yanı sıra tasarruf sahiplerinin olası kur artışlarına bağlı risklere karşı korunmasını sağlıyor.

 

Hayata Katılım Bankası Türkiye Finans, birikimlerini Türk lirasında değerlendirmek isteyen müşterileri için kur korumalı yeni katılma hesapları sunmaya devam ediyor. Banka bu kez, yurt dışında ikamet eden ve birikimlerini Türk lirasında değerlendirmek isteyen Türk vatandaşları için bir hesap geliştirdi. Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar TL Katılma Hesabı (YUVAM) ismini taşıyan hesap, yüksek kâr payı getirisinin yanı sıra Türk lirası birikimlerini olası kur artışlarına bağlı risklere karşı güvence altına alıyor. 

 

 

Yurt dışında ikamet eden ve Türkiye Finans’ta YUVAM Katılma Hesabı açan T.C. vatandaşları yüzde 90-10 kâr paylaşım oranından faydalanabiliyor. Bu oran sayesinde olası değer kayıplarının da önüne geçiliyor. Hesap açma alt limitinin 250 TL olduğu ve yüzde 0 stopaj oranının uygulandığı YUVAM Katılma Hesabı; 3, 6 ve 12 ay olmak üzere kısa ve uzun vade seçenekleri ile açılabiliyor. Diğer kur korumalı TL katılma hesaplarında olduğu gibi vade sonu geldiğinde; TCMB tarafından ilan edilen döviz alış kuru ile hesap açılışındaki döviz alış kuru karşılaştırılıyor ve daha yüksek olan oran anaparaya yansıtılıyor.

 

Yeni katılma hesabı yurt dışında yaşayan T.C. vatandaşlarının birikimlerini korumak için tasarlandı. YUVAM Katılma Hesabı; Türkiye Finans İnternet Şubesi ve Mobil Şube üzerinden ya da Türkiye Finans şubelerinden hızlı ve kolay bir şekilde açılabilir. Yurt dışında oturma veya çalışma izni bulunan 18 yaşından büyük T.C. vatandaşı bireysel müşteriler ile adres kayıt sisteminde yerleşim yeri bilgisi olarak yurt dışı adresi kayıtlı olan 18 yaşından büyük T.C. vatandaşı kişiler ve Mavi Kart sahibi olanlar YUVAM Katılma Hesabından kolaylıkla faydalanabiliyorlar.

 

Yeni katılma hesabı hakkında görüşlerini paylaşan Türkiye Finans Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı M. Necati Özdeniz, “Sunduğumuz çeşitli ürün ve hizmetler ile hem yurt içinde hem de yurt dışında müşterilerimizin birikimlerini güvence altına almaya devam ediyoruz. Diğer taraftan milli paramıza değer kazandırmak amacıyla yapılan tüm girişimlere banka olarak destek vermekten geri kalmıyoruz. Bildiğiniz üzere kur korumalı TL hesabıyla ilgili düzenleme yapılır yapılmaz üç farklı kur korumalı TL katılma hesabını çok kısa sürede devreye almış ve çalışmalara başlamıştık. Bu düzenlemeyle birlikte müşterilerimizin Türk lirası mevduat ürünlerine karşı ilgisi büyük oldu. Şimdi sıra yurt içi veya yurt dışı fark etmeksiniz ülkemiz vatandaşı olan müşterilerimize geldi.  Bu kapsamda yurt dışında ikamet eden veya yerleşik adresi yurt dışı olan müşterilerimiz için YUVAM Katılma Hesabı’nı hayata geçirdik. YUVAM Katılma Hesabı ile yurt dışındaki vatandaşlarımızın TL birikimlerini değerlendirmesine ve milli paramızın değer kazanmasına katkı sağlamayı hedefliyor, bu süreçte üzerimize düşen görevi yapmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı