Türkiye’den Gürcistan’daki orman yangınına destek

Gürcistan'ın Borcomi ilçesinde günler önce başlayan ve henüz kontrol altına alınamayan orman yangınına Türkiye’den de destek gidiyor.

Türkiye’den Gürcistan’daki orman yangınına destek
Yayınlama: 24.08.2022

Gürcistan'ın Borcomi ilçesinde günler önce başlayan ve henüz kontrol altına alınamayan orman yangınına Türkiye’den de destek gidiyor. 5 gündür karadan ve havadan müdahalenin sürdüğü yangın için Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğüne bağlı 3 adet yangın söndürme uçağı Tiblis Hava Limanı’na ulaştı. 

 

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: 

“Gürcistan'ın Borcomi ilçesinde çıkan orman yangına karadan ve havadan müdahale sürmektedir.  Yangına havadan müdahale desteği kapsamında Türkiye’den 1 adet AN32 Antanov, 2 adet AT802 Airtractor uçağı görevlendirilmiştir. 

 

Yangına havadan müdahale edecek olan UR-UZH tescil numaralı 1 adet AN32 Antanov uçağımız dün gece itibari ile intikalini başlatarak, Dalaman’dan Tiblis Hava limanına 05:00 de ulaşmıştır. 

 

EC-NVF ve EC-LGT tescil numaralı 2 adet AT802 Airtractor uçağımız ise gün doğumu ile Antalya’dan kalkarak 11:30 civarı Tiblis havalimanın varmıştır. Gerekli resmi işlemlerin ardından hızlıca yangına müdahaleye başlayacaktır.” 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı