Van Shopping Fest değerlendirme toplantısı yapıldı

Van Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde bu yıl 6’ncısı düzenlenen Shopping Fest’in (alışveriş günleri) değerlendirme toplantısı yapıldı.

Van Shopping Fest değerlendirme toplantısı yapıldı
Yayınlama: 09.04.2022

Van Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde bu yıl 6’ncısı düzenlenen Shopping Fest’in (alışveriş günleri) değerlendirme toplantısı yapıldı.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez başkanlığında yapılan toplantıda, 15-29 Mart 2022 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilen festival ile kente yaklaşık 50 bin İranlı turistin Van’a giriş yaptığını belirtildi.

Elite World Van Hotel’de paydaş kurumların katılımıyla düzenlenen değerlendirme toplantısına Vali Mehmet Emin Bilmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Emre, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Kültür ve Turizm İl Müdürü Erol Uslu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Van Ticaret Odası Başkanı Necdet Takva, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Berge, kurum müdürleri ve diğer paydaş kurumların temsilcileri katıldı.

 

“GELEN MİSAFİRLERİMİZİN ETKİNLİKLERİMİZDEN KEYİF ALDIKLARINA ŞAHİT OLDUK”
 

Toplantıda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Emin Bilmez, Koronavirüs dolayısıyla iki yıl ara verilen festivalin kentin tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtılmasına ve kent ekonomisini canlandırılmasına katkı sağladığını söyledi.

Oldukça verimli bir nevruz sürecini daha geride bıraktıklarını ifade eden Vali Bilmez, “İki yılın ardından bu yıl tekrar Van Shopping Fest’i düzenledik. Bugün paydaşlarımızla festivalin eksi ve artı taraflarını ve önümüzdeki yıl festivalin nasıl olması gerektiğinin detaylarını kendi aramızda tartışacağız. Bu yılın çıktılarını hep birlikte değerlendireceğiz. Bütün vatandaşımız ve esnafımız bu festivale sahip çıktı. Ancak kat etmemiz gereken yol olduğunun da farkındayız. Festival süresince esnafımızın kısmen de olsa umutlarının yeşerdiğine de şahit olduk. Gelen misafirlerimizin festival boyunca devam eden etkinliklerden keyif aldıklarını ve Vanlıların da festivale etkin bir şekilde katıldıklarına da şahit olduk” dedi.  

Festival içeriğindeki tüm etkinliklere olumsuz hava şartlarına rağmen ciddi anlamda katılım sağlandığının altını çizen Vali Mehmet Emin Bilmez sözlerini şöyle sürdürdü;

“Havanın çok soğuk olduğu bir günde düzenlenen konserde meydanın tıklım tıklım dolduğuna şahit olduk. Bu duruma gelen sanatçı bile şaşırdı. Nur Tatar Spor Salonunda düzenlenen diğer konserlere de ilgi vardı. Van TSO öncülüğünde bir turnuva düzenlendi. Bu turnuvaya da ciddi bir ilgi oldu. Van’ın kurtuluşu da bu etkinliklere dahil oldu. Van’ın Kurtuluş etkinliklerine de müthiş bir ilgi oldu. Van Gölü kışındaki Türk Yıldızları gösterisini 10 bine yakın vatandaşımız izledi. Bundan sonraki festivalleri 2 gün daha uzatarak 2 Nisan Van’ın kurtuluşunu da içine alacak şekilde 2 gün daha uzatarak bu etkinlikleri de bunun bir parçası haline getireceğiz.”

 

“BU SÜREÇTE 50 BİNE YAKIN İRANLI TURİST KAPIKÖYDEN İLİMİZE GİRDİ”
 

Nevruz süresince de 50 bine yakın İranlı turistin Kapıköy Sınır Kapısından Van’a giriş yaptığını aktaran Vali Mehmet Emin Bilmez, “Esendere Sınır Kapsamından da İranlı turistler geldi ancak bunun sayısını net olarak bilmiyoruz. Ama buradan da ciddi bir kitlenin geldiğini biliyoruz. Bu sene hava çok soğuk geçti. Son yılların en soğuk nevruz sezonu oldu. Ancak buna rağmen caddelerimiz cıvıl cıvıldı. Nevruz süresince de 50 bine yakın İranlı turist Kapıköyden ilimize girdi. Esnafımız hepsi ilgiliydi. Soğuk davranan kimseye rastlanmadık. En güzel tarafı da bu etkinlik ilimizi kaynaştırdı. Kentteki tüm bileşenlerin el ele verdiği bir etkinlik oldu. İnşallah bunu daha da geliştireceğiz. Daha ileri aşamalara da taşıyacağız. Bizlerin İranlı turistlerin yanında Azerbaycan, Irak ve Ermenistan da eklememiz lazım. Komşu illerimizden de insanların buralara gelecek şekilde tanıtımlar hazırlamamız gerekir. Ben tekrar katkı sunan her bir bileşenimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  Toplantı, paydaş kurum ve kuruluşların katılımıyla basına kapalı şekilde devam etti.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı