Vileda İle Çocuklar Doğa Dedektifi Oluyor

Dünya, çevre kaynaklı sorunların ve iklim krizinin etkilerini her geçen gün daha da güçlü bir şekilde hissediyor.

Vileda İle Çocuklar Doğa Dedektifi Oluyor
Yayınlama: 07.04.2022

Dünya, çevre kaynaklı sorunların ve iklim krizinin etkilerini her geçen gün daha da güçlü bir şekilde hissediyor. Geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmak için sorumluluk ve duyarlılıkla hareket eden markaların başında ise Vileda geliyor. Marka, bunun için yakın zamanda “LOVE IT CLEAN” girişimini kurdu. Temizlik denilince akla ilk gelen markalar arasında yer alan Vileda, bu girişimle yalnızca evleri değil dünyamızı da daha temiz bir yer haline getirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda “Doğa Dedektifleri” projesini geliştiren marka, 120 çocuğa çevre ve sürdürülebilirlik bilinci kazandırarak her birini “doğa dedektifi” olacakları 8 haftalık bir programa dahil ediyor.  

 

Vileda, daha temiz bir dünya için, en büyük değişimi yaratabilecekleri 3 temel alana odaklanan bir plan dahilinde hareket ediyor: Bunlardan ilki; atıkları, tüketilen karbondioksiti, su ve enerji kullanımını azaltmak ve zararlı maddeleri kullanımdan çıkartmak. İkincisi, uzun ömürlü ürünler üreterek doğaya gidecek atık miktarını azaltmak. Üçüncüsü ise geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir malzemelerle ürünlere ikinci bir yaşam sağlamak.

 

Globalde başlatılan “LOVE IT CLEAN” girişimini bambaşka bir noktaya taşımak için ise Vileda Türkiye, Doğa Dedektifleri sosyal sorumluluk projesini geliştirdi. Doğa Dedektifleri projesi kapsamında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü korumasında bulunan 7-12 yaş aralığındaki dezavantajlı çocuklarla bir araya gelinerek; onları çevre duyarlılığı, çevre temizliği, geri dönüşüm ve doğanın korunması konularında geliştirebilecek aktiviteler organize edilmesi amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda Doğadaki Çocuk Gönüllü İnisiyatifi, İstanbul Koruyucu Aile Derneği, Benim Yuvam Derneği ve Bizim Çocuklar Gençlik Akademisi ile iş birliği gerçekleştiriliyor. Doğa Dedektifleri projesi,  Mart – Haziran dönemlerinde 120 çocuğun katılacağı 8 haftalık bir aktivite programını kapsıyor. Bu süre sonunda, dünyanın ve doğanın korunması için çevre bilinci kazandırılan çocuklar “Doğa Kaşifi” olarak çıktıkları yolculukta birer doğa dedektifine dönüşecek.

 

Doğa Dedektifleri projesinin açılış şenliği ise 120 çocuğun katılımı ile 27 Mart Pazar günü gerçekleşti. Etkinlikte geri dönüşüm, ileri dönüşüm, sıfır atık gibi konular, oyun ve aktivitelerle birlikte işlendi ve 8 hafta sürecek bu doğayı keşif yolculuğuna keyifli bir başlangıç yapıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı