Yeni Nesil Teknolojiler Kullanarak Sosyal Fayda Yaratıcı Projeler Geliştirdiler

Yeni Nesil Teknolojiler Kullanarak Sosyal Fayda Yaratıcı Projeler Geliştirdiler   Yenibirlider Derneği’nin 10.

Yeni Nesil Teknolojiler Kullanarak Sosyal Fayda Yaratıcı Projeler Geliştirdiler
Yayınlama: 07.10.2022

Yeni Nesil Teknolojiler Kullanarak Sosyal Fayda Yaratıcı Projeler Geliştirdiler

 

Yenibirlider Derneği’nin 10. yılına özel, Paribu iş birliğiyle hayata geçirilen “Sosyal Fayda için Hackathon”un ödül töreni gerçekleşti. Hackathon’da seçilen 3 projeye ödüllerini Paribu CEO’su Yasin Oral takdim etti.

 

Yenibirlider Derneği’nin düzenlediği ve ana teması “Yeni nesil teknolojiler aracılığıyla sosyal etki yaratacak fikirler” olan “Sosyal Fayda için Hackathon”un ödülleri sahiplerini buldu. Hackathon’a 3 kişilik gruplardan oluşan 24 ekibin başvurdu.  Projede yer almaya hak kazanan 22 ekipBirleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan “Yoksulluğa Son”, “Nitelikli Eğitim”, “Temiz Su ve Sanitasyon” başlıklarından, en az birine yönelik yeni nesil teknolojiler (Blokzincir, Web 3.0, yapay zekâ vb.) kullanarak sosyal fayda yaratıcı projeler geliştirdiler.  

 

Hackathon’a seçilen projelere ödüllerini takdim eden Paribu CEO’su Yasin Oral, “Yenibirlider Derneği’nin öncülüğünde hayata geçen ‘Sosyal Fayda için Hackathon’  bizim değerlerimiz ve anlayışımızla örtüşen bir etkinlik. Yarını sahiplenen bir marka olarak, yarının gençlerine katkı sağladığımız bu etkinliğin destekçisi olmak  bizim için oldukça kıymetli. Burada nitelikli insan kaynağı ve sosyal problemlere karşı duyulan hassasiyetsizlik gibi iki temel probleme çözüm arayan bir proje için bir araya geldik. Burada üretilen fikirlerin ve desteklenen kişilerin ekosisteme örnek olmasını ve uzun soluklu çalışmalarıyla ekosistem içinde var olmalarını umuyoruz” açıklamasında bulundu. 

 

Hackathon ile ilgili bilgi veren Yenibirlider Derneği Eş Kurucuları Cem Garih ve Kerem Kamışlı da “En başarılı gençleri tespit ederek bu kişilerin sorularına kapsamlı ve emin cevaplar vermelerini sağlayıp; onları yolculuklarında destekleyecek bir platform” olmak amacıyla kurulduğuna değinerek,  “Yeni nesil liderlerin artık küresel etki yaratacak fikirler, çözüm önerileri ve ilişki ağlarını oluşturmaları” gerektiğine dikkat çekerken “Yenibirlider’in de önümüzdeki 10 senede hedefi, Türkiye’den çıkan yeni nesil küresel iş dünyası liderlerini destekleyecek platform haline gelmek” şeklinde konuştular. Eş kurucular konuşmalarında hackathon destekçisi Paribu’ya da ayrıca teşekkür ettiler.

 

Projelerde sürdürülebilirlik, çevre, eğitim ve teknoloji ön plana çıktı

 

Birincilik ödülünü kazanan proje, bir uygulama aracılığıyla öğrencilerin ders notlarına erişimini kolaylaştıran ve tonlarca ders notu atığının dönüştürülmesini sağlayan “Döngü” oldu. Projeyi kazanan ekip; Yıldız Teknik Üniversitesi, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği öğrencisi Alihan Sarıbaş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Görsel İletişim Tasarımı öğrencisi İrem Sevim ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Kimya Mühendisliği öğrencisi Melike Safiye Ölmezoğlu’dan oluşuyor.

 

MEF Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği öğrencisi Berke Yalman, Özyeğin Üniversitesi, İç Mimarlık öğrencisi Çığıl Ataman ve , Bahçeşehir Üniversitesi, Yazılım Mühendisliği öğrencisi İsmail Alp Aydemir’den oluşan ekip ise akran öğrenmesine odaklanan ve öğrencilere çevrim içi bir öğrenme komünitesi sunan “Peerly” projesiyle ikincilik ödülüne sahip oldu.

 

Üçüncülük ödülünü kazanan proje "Tears of Atlantis” ise İstanbul Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik okuyan Elif Damla Karakolcu, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Eğitimi ve Endüstri Teknolojileri okuyan Emirhan Kabakçı ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyan Emre Hayatoğlu tarafından tasarlandı. Tears of Atlantis ise iOS ve Android işletim sistemlerinde oynanabilecek bir oyun aracılığıyla; sürdürülebilirlik, finansal okuryazarlık ve temiz su ihtiyacı konularındaki bilinci artırmayı amaçlıyor. 

 

Projeleri değerlendiren jüri ise, Girişimci, Mühendis, Öğretim Görevlisi Cemil Şinasi Türün; Solak & Partners Avukatlık Bürosu Yönetici Ortağı Elçin Karatay; QNBEYOND Start-Up İlişkileri Yöneticisi Erman Taylan; Sosyal Girişimci ve Akademisyen, Prof. Dr. Itır Erhart; Katalist’in Kurucu Ortağı Jülide Erdoğan; Araştırmacı ve Yazar Turan Sert ile SHERPA’nın Kurucusu, Sistem ve Deneyim Tasarımcısı Yakup Bayrak’tan oluşuyordu. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı