Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası Sona Erdi

Çorlu Belediyesi'nin destekleriyle Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü (ÇBSK) tarafından, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz değerli sporcu Ziya Berhan Kılıç anısına bu yıl ikinci kez düzenlenen ve üç gün süren "Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası" sona erdi.

Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası Sona Erdi
Yayınlama: 01.08.2022

Çorlu Belediyesi'nin destekleriyle Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü (ÇBSK) tarafından, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz değerli sporcu Ziya Berhan Kılıç anısına bu yıl ikinci kez düzenlenen ve üç gün süren "Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası" sona erdi.

 

Tekirdağ'ın yanı sıra birçok ilden 65 takımın katıldığı turnuva Ziya Berhan Kılıç anısına hazırlanan videonun gösteriminin ardından, Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı ile Ziya Berhan Kılıç'ın babası Can Kılıç'ın hava atışları ile başladı. Turnuvada büyük erkekler 4 grupta 24 takım, ümit erkekler, genç erkekler, yıldız erkekler ve küçük erkekler 2'şer grupta 8'er takım, büyük kadınlar 4 takım ve küçük kadınlar 5 takım olmak üzere toplam 65 takım ve 250 sporcunun katıldığı Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası, Hürriyet Mahallesi Nazım Hikmet Ran Parkı'nda çok sayıda sponsor firmanın desteğiyle gerçekleştirildi. Turnuvaya katılan sporcular, nefes kesen 165 müsabaka şampiyonluk için kıyasıya mücadele ettiler. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt turnuvayı başından sonuna kadar takip ederken müsabakaları izlemek üzere gelen basketbol severlerle de bol bol sohbet etti.

 

İlk Gün Birbirinden Güzel Maçlara Sahne Oldu

İki ayrı potada düzenlenen müsabakaların ilk gününde 40 takım mücadele ederken heyecan dolu maçlarda sporcuları basketbol severler de yalnız bırakmayarak ilgiyle izledi. 1. ve 2. tur maçlarının oynandığı alanda ödüllü şut yarışmaları da gerçekleştirildi. Basketbol müsabakalarının yanı sıra turnuvada yemek yeme ve orta sahadan şut yarışmaları düzenlendi.

 

Çorlu Zumba Coşturdu

İlk günün önemli etkinliklerinden biri de Çorlu Zumba ekibi tarafından sahnelenen zumba gösterisi oldu. Çorlu Zumba ekibinin sahnede sergilediği dans etkinliğine katılanlar yaş farkı gözetmeksizin kendilerini müziğin ritmine bıraktılar. Minik yaştaki zumba hayranları da yaklaşık bir saat süren gösteride hareketli müziklerle ayak uydurmak için yoğun çaba sarf ettiler. Çorlu Zumba ekibi ve onlara sonuna kadar eşlik eden vatandaşlar izleyenlerden büyük alkış aldı.

 

Turnuvanın ilk gün müsabakaları gece geç saatlere kadar devam ederken turnuvaya katılan sporcular rakiplerine üstünlük kurabilmek için kıran kırana mücadele etti.

 

İkinci Gün Sporcular İçin Kültür Turu Düzenlendi

Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası'na katılan sporcular için Atatürk Evi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi ve Masal Park'ı içeren bir kültür turu düzenlendi. Tur boyunca hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmeyen sporcular Atatürk Evi'nde anı defterini imzaladı ve Atatürk Evi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi ile Masal Park önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

Müsabakalarda Heyecan Doruğa Çıktı

Büyük erkekler, ümit erkekler, genç erkekler, yıldız erkekler ve küçük erkekler ile büyük kadınlar ve küçük kadınlar gruplarında oynanan müsabakalarda elenen takımlarda hüzün hâkim olurken bir üst tura adını yazdıran sporcuların heyecanı ise doruğa çıktı. Çekişmeli geçen ikinci gün müsabakalarında çeyrek finali galibiyet ile tamamlayan takımlar yarı finale yükseldiler.

 

CrossFit ve Üçlük Atış Yarışması İlgiyle İzlendi

Bir yandan basketbol müsabakaları devam ettiği Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası'nın 2. gününde Diamond Sport Center ekibi tarafından gerçekleştirilen olimpik halter, temel jimnastik ve atletizm hareketlerinden oluşan CrossFit şovu izleyenlerden büyük alkış topladı.

 

Basketbol turnuvalarının olmazsa olmaz yarışmalarından biri olan üçlük atış yarışması oldukça çekişmeli geçti. En çok üçlük atan sporcunun belirleneceği atışlar basketbol severler tarafından ilgiyle izlendi. Yarışma ve gösteriler yemek yeme yarışması ile son buldu.

 

Turnuvaya Katılanlar Müzikle Coştu

Turnuvanın 2. günü kapanış müsabakaları öncesinde sahne alan Grup Gibi, izleyenlere bir birinden güzel şarkılarıyla keyifli bir akşam yaşattı. Konseri izleyenler Grup Gibi'nin şarkılarına hep bir ağızdan eşlik ettiler.

 

Son Gün Müsabakaları Kıran Kırana Geçti

Çorlu'muzun yetiştirdiği değerli sporcularımızdan Ziya Berhan Kılıç anısına düzenlenen "Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası'nda yarı final ve final müsabakalarının oynandığı son gün heyecan doruğa çıkarken mücadeleler kıran kırana geçti. 3 gün süren ve heyecanın hiç eksilmediği turnuvayı yaklaşık olarak 10 bin basketbol sever izledi.

 

Turnuva kapsamında düzenlenen Yemek Yeme Yarışmasını Yiğithan Efe Küçükdemir, Orta  Sahadan Ödüllü Şut Yarışmasını Batuhan Bahçe, Üçlük Atış Yarışmasını Aytuğ Çelik ve Smaç Yarışmasını ise Muhammed Lamin (Med Brodi) kazandı.

 

Şampiyonlar Çekişmeli Geçen Maçlar Sonunda Belli Oldu

Turnuvanın son günü yarı final ve final müsabakalarıyla devam etti. Yarı final müsabakalarının tamamlanmasıyla birlikte tek potada oynanan ve oldukça çekişmeli geçen final müsabakaları sonunda Büyük Erkeklerde Karadelik takımı, Ata Gelişim Çorlu takımını mağlup ederek şampiyon oldu. Müsabakalar sonunda Ata Gelişim Çorlu ikinci, KZN ise üçüncü olurken grubun en değerli sporcuları Batuhan Farizoğlu ve Mehmet Kaygun seçildi.

 

Büyük Kadınlar kategorisinde şampiyonluk yarışı kıran kırana geçti. Müsabakaların sonunda Fimba Europe Team takımını mağlup eden Öyle İşte takımı şampiyonluğunu ilan ederken Zvezda grubu üçüncülükle tamamladı. Grubun en değerli oyuncusu ise İclal Duranoğlu seçildi.

 

Dünyada kendi yaş kategorisinde faal olarak basketbol oynayan tek kadın sporcu Banu Karadağlı da Fimba Europe Team takımıyla mücadele ederek turnuvaya ayrı bir renk kattı.

 

Ümit Erkekler kategorisinde heyecan dolu mücadelelerin ardından finalde UA Çerkezköy'ü mağlup eden FMV Işık şampiyonluğu elde etti. UA Çerkezköy'ün ardından Kolsuzlar takımı ise turnuvayı üçüncülükle tamamladı. Grubun en değerli oyuncusu ise Yağız Alp Şahin oldu.

 

Genç Erkekler kategorisinde de mücadele heyecan ve nefes kesen mücadelelere sahne oldu. Son saniyeye kadar süren mücadeleler sonunda Seconun Gülleri, Powerpuff Girls takımını yenerek şampiyonluğa ulaştı. Çaçaa takımı ise grupta üçüncülüğü elde etti. Grubun en değerli sporcusu unvanı ise Sait Nurullah Çiftçi'nin oldu.

 

Yıldız Erkekler kategorisinde zorlu maçların ardından Belediyenin Melekleri takımı Team Boi takımını mağlup ederek şampiyon olurken, Nevermind takımı ise üçüncü oldu. Beyti Çağatay Şakacı grubun en değerli sporcusu unvanını elde etti.

 

Küçük Erkek kategorisinde çok iyi maçlar çıkaran sporcuları izleyen seyirciler desteklerini müsabaka boyunca sürdürdüler. Müsabakalar sonunda Gelişim Çorlu takımını mağlup eden Arslanlar şampiyon olurken, Ata Gelişim ise grubu üçüncülükle tamamladı. Grubun en değerli oyuncusu ise İbrahim Etem Kızıl seçildi.

 

Küçük Kadınlar kategorisinde oynanan çekişmeli maçlar sonunda şampiyonluğu Potanın periler elde etti. Büyükkarıştıranspor ikinci, Basketbol Kuşları ise üçüncü oldu. Zeynep Ada Özgöç ise grubun en değerli sporcusu olarak seçildi.

 

Müsabakaları TBF Tekirdağ İl Temsilciği Yönetti

Bu yıl ikincisi düzenlenen Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası'nı Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Tekirdağ il Temsilcisi Mehmet Özaltındiş ve TBF Temsilcisi Melih Ergene gözetiminde Ergin Karabıyık, Ahmet Taylan Öztürk, Musa Onur Savaş, Metin Aka ve Minel Çakırdan oluşan müsabaka hakemleri yönetirken, Hilal Tamer, Simre Ertetik, Serap Mavisu, Derya Göroğlu, Gülcan Ayrık, Mersiye Aydın, Nazmiye Ataman, Ahmet Ersöz ve Buse Çiftçi ise masa görevlisi olarak müsabakalarda görev aldılar.

 

Ödül Töreni Düzenlendi

Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası müsabaka ödüllerini Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Ziya Berhan Kılıç'ın babası Can Kılıç, Belediye Başkan Yardımcıları Adnan Kum, Özcan Veysel Tunçcan ve Hakan Öztürk ile Çorlu Belediyesi Spor Müdürü Hasan Güngör, Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Hasan Eligül ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Tekirdağ il Temsilcisi Mehmet Özaltındiş takdim etti.

 

"Ziya'yı Her Zaman Anıyor ve Arıyoruz"

Turnuvanın düzenlenmesine önayak olan Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü yöneticileri, antrenörlerine, sporcularına ve turnuvaya sponsor olan firmalara ayrı ayrı teşekkür eden Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, "Ziya'yı kaybetmenin hüznünü hepimiz içimizde yaşıyoruz. O, basketbol a takımımızın kaptanıydı ve neşe dolu bir insandı. Onu her zaman arıyor ve anıyoruz. Ziya Berhan Kılıç anısına düzenlediğimiz bu turnuvayı minik ve meraklı gözlerle izleyen bir Berhan daha var aramızda… Sevgili Ziya'nın yeğeni Berhan burada. Umarım o da Ziya gibi iyi bir sporcu olur ve hep birlikte izleme fırsatı buluruz.

 

"Emeği Geçen Herkese Teşekkürler"

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Ziya Berhan Kılıç 3×3 Sokak Basketbol Turnuvası'nı gelecek yıl daha geniş kapsamlı bir hale getirmeyi arzuluyoruz. Ülkemizin önemli spor turnuvalarından biri hâline gelen ve bizim için oldukça değerli olan bu turnuvaya katılan tüm sporcularımıza ve onları izlemeye gelen basketbol severlere ve turnuvamızın merkezi hâline gelen Nazım Hikmet Ran Parkı etrafında ikamet eden değerli hemşehrilerimize ilk günden itibaren gösterdikleri sabır ve destekleri için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.  

 

Ayrıca turnuvanın organizasyonunda büyük emeği olan Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü çalışanlarımıza, sahada görev alan saha ve organizasyon sorumluları Emre Özak, Burakcan Balcı, Çağrı Eralp Terekli, Süleyman Seçkin, Yiğit Cem Bilmem ve Staff ekibine, hakem heyetine ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.

 

"Seneye Yine Buluşacağız"

Pandeminin ardından hepimize moral olan, kaynaştığımız, yüzümüzü gülümseten güzel bir etkinliği daha geride bıraktık. Üç gün boyunca turnuvada sportmenlikle mücadele eden değerli sporcu kardeşlerimi ayrı ayrı kutluyorum. Sporda kazanmak olduğu gibi kaybetmek de vardır. Sonuç ne olursa olsun asıl kazanan dostluk olduğu nice müsabakalarda bir araya gelmek üzere hepinizi selamlıyorum. Seneye yine buluşacağız." dedi.

 

Turnuva, Çorlu Belediyesi Bando ve Kent Orkestrası'nın birbirinden güzel şarkıları seslendirdiği mini konser ile sona erdi.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı