Zübeyde Anne’ye Koştular

Büyük Önder Atatürk'ün Karşıyaka’ya emanet ettiği annesi anısına geleneksel hale getirilen ‘Zübeyde Hanım Koşusu’, farklı il ve ilçelerden yüzlerce vatandaş ve sporcuyu bir araya getirdi.

Zübeyde Anne’ye Koştular
Yayınlama: 15.05.2022

Büyük Önder Atatürk'ün Karşıyaka’ya emanet ettiği annesi anısına geleneksel hale getirilen ‘Zübeyde Hanım Koşusu’, farklı il ve ilçelerden yüzlerce vatandaş ve sporcuyu bir araya getirdi. Bu yıl 33. kez düzenlenen ve Karşıyaka Belediyesi’nin organize ettiği koşu, Anayasa Meydanı’ndan başladı ve Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda son buldu.

 

Etkinlik kapsamında 4 kilometrelik parkur koşuldu. Koşuya katılan 7’den 70’e tüm vatandaşlar Zübeyde Hanım için koştu. Yarışmayı tamamlayan tüm koşuculara anı madalyası, tüm kategorilerde ilk 3’e girenlere de kupa takdim edildi. Yarışmanın ödül töreni Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda gerçekleştirildi.

 

“VEFAMIZI DİLE GETİRİYORUZ”
Törende konuşma yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, bu yılki koşunun bambaşka duygular ile gerçekleştirildiğini vurgulayarak şunları kaydetti: “Sizleri görünce, bu güzellikleri görünce iyi ki Karşıyakalıyım diyorum; iyi ki varsınız. Zübeyde Hanım Koşusu Anneler Günü nedeniyle yapılan geleneksel bir koşu. Zübeyde Anne’mizin kızları, oğulları, çocukları; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşları! 9 Eylül’ün 100. yılındayız, Cumhuriyet’in sarsılmaz kalesi İzmir’in ve onun incisi Karşıyaka’nın doğum gününü kutladığımız bir yıl yaşıyoruz. Göz bebeğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını büyük bir coşkuyla kutlamaya hazırlanıyoruz. İşte biz bu tarihsel yıldönümlerinde ve ‘Bir anne dünyayı değiştirebilir’ sözünü tarihe ezberleten emanetimize duyduğumuz sonsuz saygıyla bir Karşıyaka geleneğini bu yıl bambaşka duygularla gerçekleştiriyoruz. Biz Zübeyde Anne’mize koşarken Mustafa adlı bir çocuktan Gazi Mustafa Kemal Atatürk adlı bir mucizeyi var edip ulusuna armağan eden bir anneye vefamızı, minnetimizi ve sevgimizi dile getiriyoruz. Biz Zübeyde Anne’ye koşarken mahvolmuş bir imparatorluktan Türkiye Cumhuriyet’ni yaratan iradeye olan bağlılığımızı dile getiriyoruz. Bugün Zübeyde Anne’mize koşarken bir kez daha söz veriyoruz: Rahat uyuyun ulu önderimiz, huzur içinde dinlenin Zübeyde Anne’miz. Sizin ve yol arkadaşlarınızın bıraktığı her değerin sahibiyiz, bekçisiyiz; kuşaktan kuşağa devamıyız. Karşıyaka budur, İzmir budur, Türkiye budur. Çünkü Karşıyaka her şeyden önce Zübeyde Hanım’dır, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.”

 

MİLLİ SPORCU ÇOLAK DA KATILDI
Konuşmasının ardından Başkan Tugay, yarışmanın ana sponsoru Max Ofis Gayrimenkul’ün sahibi Mustafa Lagap’a teşekkür plaketi takdim etti. Karşıyaka Belediyesi eski Şebnem Tabak, Rüzgarın Kızı lakaplı milli atlet Semra Aksu, Dünya Şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonluğu gibi çeşitli başarılar ile ülkemize gurur veren milli jimnastikçi İbrahim Çolak da yarışanlar arasındaydı. Yarışmada bin 500 kişi resmi olarak yer aldı ve yaka göğüs numarası ile koştu. Bunun dışında resmi başvuruda bulunmayan yüzlerce Atatürk sevdalısı da koşuda yer alarak coşkuyu paylaştı.

 

DERECEYE GİRENLER
Genel Klasman kadınlarda; 1. Ece Celp, 2. Ayşe Ecer ve 3. Gizem Demirtaş oldu. Dereceye girenlere ödüllerini yarışmanın da katılımcısı olan Öznur Tugay takdim etti. Genel klasman erkeklerde; 1. Polat Kaya, 2. Ayhan Çalışkan ve 3. Mertcan koşar oldu. Yaş gruplarında dereceye giren yarışmacılar ise sırasıyla şöyle:

10-12 yaş kadınlar: Ece Özkan, Fatma Kuzu, Nisa Yıldızer

10-12 yaş erkekler: Kağan Atasoy, Mustafa Emir Tanınmış, Metehan Mızrak.

13-15 yaş kadınlar: Elif Kavaklı, Simge Puğ, Melisa Bal.

13-15 yaş erkekler: Batın Alkan, Cem Birinci, Mustafa Karabıyık.

16-19 yaş kadınlar: Nil Gezer, Mislinur Kuru, Ecem Çelik.

16-19 yaş erkekler: Umut Ürün, Halil Topçu, Gökdeniz Gencelmez.

20-29 yaş kadınlar: Betül Senay, Melisa Nur İskender, Gözde Ülker.

20-29 yaş erkekler: Cuma Ekici, Semih Önder, Orçun Berk Yenipala.

30-34 yaş kadınlar: Selin Mert, Yasemin Kahraman, Emine Sait.

30-34 yaş erkekler: Tuncay Saraç, Mehmet Döner, Gökhan Gündoğan.

35-39 yaş kadınlar: Burcu Ateş, Sevgi Ünal, Ayşegül Gümüş.

35-39 yaş erkekler: Melih Mızrak, Emrah Kahraman, Murat Tanınmış.

40-44 yaş kadınlar: Beliz Erener, Gülay Bülbül, Gökçe Yıldızer.

40-44 yaş erkekler: Erman Denk, Refik Ayhan, Murat Bacak.

45-49 yaş kadınlar: Melek Nurşen Şengül, Dilek Akkuş, Banu Şahin.

45-49 yaş erkekler: Cem İlgün, Günay Ocak, Oktay Ertunç.

50-54 yaş kadınlar: Elif Özbay, Fatma Özkara, İlkay Öztürk

50-54 yaş erkekler: Yıldıray Bölükdemir, Mehmet Birgehan, Ömer Ardalı

55-59 yaş kadınlar: Gönül Karadağ, Birsen Tolgay, Nevin Altınsoy

55-59 yaş erkekler: Muzaffer Yücelir, Levent Ballice, Mehmet Çolak

60-64 yaş kadınlar: İsmigül Yıldız, Nevin Boyacıoğlu, Bahar Peköz

60-64 yaş erkekler: Haydar Buğa, Hüseyin Zihni Doğu, Levent Özbozdağ

65-69 yaş kadınlar: Saime İnan, Zeliha Alpay, Kibare Şakar

65-69 yaş erkekler: Medeni Çakar, Ekrem Başa, Yılmaz Gül

70 yaş üstü kadınlar: Servet Baş, Fatma Tagıl, Fariha Toksal

70 yaş üstü erkekler: Hasan Kasap, Ahmet Öztürk, Hüseyin Sevgi

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı